Su nekantrumu lauktas geriatrijos dienos stacionaras pradeda veiklą (foto) (0)

Publikuota: 2024-01-31 Kategorija: Sveikata
Su nekantrumu lauktas geriatrijos dienos stacionaras pradeda veiklą (foto)
Rokiškio Sirena nuotr. / Geriatrijos skyriaus vedėją V. Šavinį ir skyriaus personalą sveikino rajono savivaldybės ir rajono gydymo įstaigų vadovai.

Trečiadienį Rokiškio rajono ligoninėje buvo atidarytas beveik trejus metus lauktas ir ruoštas geriatrijos dienos stacionaras. Renovuotose, buvusiose Vaikų ligų skyriaus korpuso patalpose dienos stacionaro paslaugą gaunančius pacientus prižiūrės 8 specialistai, o skyriaus vedėjas Vidas Šavinis tikisi, kad čia žmonės gaus ne tik būtinąją medicininę pagalbą, bet ir tarpusavyje kurs žmogiškąjį ryšį.

Ruošė 3 metus

Aprodydamas naująjį skyrių, rajono ligoninės direktorius Raimundas Martinėlis pasakojo, kad geriatrijos dienos stacionaro įrengimo darbai užtruko apie trejus metus, o pilnai paruošti skyrių, kad jis būtų patogus tiek ligoniams, tiek personalui ir atitiktų dienos stacionaro reikalavimus, kainavo beveik 300 tūkst. eurų. Dalį lėšų skyrė Rokiškio rajono savivaldybė.

Čia apsilankysiantiems pacientams renovuotose patalpose paruoštos 4-os dvivietės palatos su sanitariniais mazgais, jei pacientui būtų skirtos vaistų indikacijos ar jis norėtų, tiesiog, prigulti pailsėti. Vienu metu geriatrijos dienos stacionare būti galės 8 žmonės, neskaitant atėjusiųjų pas gydytoją geriatrą konsultuotis.

Pasak ligoninės vadovo Ligonių kasos apmoka už vieno paciento dieną 31 eurą, tuo tarpu Geriatrijos skyriaus vedėjas, gydytojas Vidas Šavinis sakė, kad įkainiai paskaičiuoti 2017-aisiai, o kaina šiomis dienomis būtų 58 eurai ar net virš 60.

Parodė dar ne viską

Šalia palatų taip pat įrengtos specializuotų mankštų ir laisvalaikio leidimo erdvės. Geriatrijos skyriaus vedėjas, gydytojas Vidas Šavinis šypsojosi, kad dar keleto čia planuojamų teikti paslaugų kaip, pavyzdžiui, akių tikrinimo ar kūno sudėties analizatoriaus aparatai yra nupirkti, bet dar nespėta jų paruošti naudojimui.

Geriatrijos dienos stacionaro paslaugą gausiantiems pacientams čia numatoma teikti ne tik sveikatinimo paslaugas. Korpuse įrengtas higienos įgūdžių mokymo kambarys, kuriame – speciali vonia su turėklais, laipteliais. Yra paaukštintas klozetas tiems, kuriems sunku judėti. Paruošta ir skalbimo mašina, kuria dienos centro lankytojai taip pat bus mokomi naudotis.

Burs draugų ratelius

„Aš vadovaujuosi tuo posakiu, kad žmogui reikia žmogaus. Tad ir čia atėję senjorai galės ne tik stiprinti sveikatą, bet ir turiningai praleis laiką, ras bendraminčių, o kartu – ir bendrų laisvalaikio veiklų. Tą liudija jau kituose rajonuose veikiančių geriatrijos dienos stacionarų pavyzdžiai“, – dėkodamas už sveikinimus skyriaus atidarymo proga sakė vedėjas.

Be jo čia darbuosis dar 7 asmenys: senjorai gaus kineziterapeuto, ergoterapeuto, psichologo paslaugas, budės slaugytojos, socialinė darbuotoja.

„Aš dažnai girdžiu iš šeimos gydytojų, kad artimiesiems vis sunkiau senyvo amžiaus žmones palikti vienus namuose. Tai atvejai, kaip senolių būklė nėra bloga, kad guldytų į ligoninę ar į slaugos skyrių, tad mes bandysim atliepti jų poreikius ir pagelbėti žmonėms išlaikyti savo sveikatą, išmokyti „sėkmingai senti“, kad ir toliau galėtų gyvuoti savo namuose, bendruomenėse. Visi kartu, kaip bitės, sunešim po dalelę tam senyvam žmogui įvairių patarimų, pamokų, visapusiškos pagalbos“, – kalbėjo specialistas.

Skiria specialistai

Pasak skyriaus vedėjo, dienos stacionaro paslaugą pacientai gaus kiekvienas individualiai: pagal nusiskundimus ir nustatytas diagnozes. Siuntimą į dienos stacionarą ligoniui skirs šeimos gydytojas, gydytojas geriatras arba gydytojas specialistas.

Maksimalus terminas – 15 dienų, o tokių seansų pacientas per metus galės turėti du. 

Dienos stacionaro trukmė – nuo 4 iki 8 valandų: „Tai nereiškia, kad vienas pacientas būtinai tas 8 val. ir praleis pas mus. Laikas priklausys nuo paciento būklės. Gali būti, kad namo jis grįš ir greičiau“.

Darbo laikas: nuo 8 val. ryto iki 17 val. vakaro. Tai labai patogu senyvus žmones prižiūrintiems artimiesiems, nes senjorą, kuriam priklauso paslauga, galima atvežti ir palikti visai dienai, o po darbo pasiimti.

Kas ta geriatrija?

V. Šavinis juokėsi, kad tikrai dar ne visi žino, kas apskritai yra ta geriatrija, o tuo labiau – kas šia paslauga gali naudotis. Siekdamas nors iš dalies išspręsti šią situaciją, specialistas sakė kalbėjęsis su Rokiškio Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro šeimos gydytojais ir jiems net paruošęs specialias atmintines, o kilus neaiškumų, kvietė nebijoti ir drąsiai skambinti jam asmeniškai.

Lietuvių kalbos žodynas geriatriją apibrėžia kaip medicinos šaką, tiriančią senėjimo priežastis ir reiškinius, senatvės ligas, jų gydymą ir profilaktiką, siekiant sustabdyti ankstyvą senėjimą. Senyvo amžiaus žmonių ligos dažnai reikalauja aukštos kvalifikacijos gydytojo kompetencijų, specialių, orientuotų į pacientą, o ne į ligą, medicininių įgūdžių. Net ir nedidelis sveikatos ar funkcinės būklės pagerėjimas gali žymiai pagerinti senyvo amžiaus žmonių ir jų šeimų gerovę ir gyvenimo kokybę.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video