Supimo liga: ką daryti, kad vasaros kelionės automobiliu netaptų kančia? (0)
Šią vasarą keliones lėktuvais dauguma iškeitė į išvykas po Lietuvą ar kaimynines šalis automobiliu ar autobusu, tačiau ne visiems tokios kelionės – vienas malonumas. Vilnietė Emilija pasakoja, jog jau nuo vaikystės ilgesnes šeimos išvykas ar mokyklines ekskursijas autobusu prisimena kaip blogą sapną – kol visi mėgaudavosi kelione, ji visą kelią laukdavo, kada pasibaigs supimas, kad netektų vairuotojo vėl prašyti stoti pakelėje. BENU vaistininkė Inga Norkienė teigia, jog kinetoze, kitaip dar vadinama supimo liga arba jūrlige, serga beveik visi žmonės, tačiau kai kurie jos nejaučia, nes turi kur kas aukštesnį tolerancijos supimui lygį. O kaip palengvinti sau keliones, jei važiavimas ar plaukimas laivu neatsiejamas nuo pykinimo?
„Mama pasakojo, jog kai buvau visai vaikas, jai keliauti su manimi autobusu būdavo tikras iššūkis, nes nuo supimo nuolat vemdavau. Ši liga bėgant metams kiek susibalansavo, tačiau niekur nedingo. Vis dar sunkiai galiu ištverti ilgas keliones autobusu ar automobiliu. Važiuodama niekada negaliu skaityti ar dirbti kompiuteriu, nes iš karto pradeda pykinti. Taip pat negaliu daug kalbėti ar sėdėti galinėje automobilio sėdynėje. O jeigu oras leidžia – visada reikia atsidaryti langą. Dabar tai tapo gana įprasta ir kontroliuojama, tačiau vaikystėje buvo daugybė rūpesčių ir nepatogumų, ypač prieš klasės draugus“, – savo istorija dalinasi mergina.
BENU vaistininkė teigia, jog supimo liga gali gerokai apkartinti kelionę – juk dingsta visas pačios kelionės teikiamas malonumas. Ypač sudėtinga keliaujant su mažais vaikais, kurie patys dar negali kontroliuoti pusiausvyros, minčių ar būsenos.
Kas nutinka kūnui?
Kinetozėpasireiškia kas kartą, kai žmogus juda nevienodu greičiu arba jo kūno padėtis judėjimo metu staiga pasikeičia. Taip sudirgsta pusiausvyra bei kai kurių organų veikla, dėl to jie pradeda siųsti nervinius signalus į smegenis, kad reikia sustabdyti šį netikėtą sutrikimą, atsiradusį kūne.
„Įsėdus į automobilį, autobusą ar laivą – žmogus gali jaustis visai neblogai, tačiau jau po keleto minučių prasideda supimas, kurio metu sutrinka už pusiausvyrą atsakingo vestibulinio aparato veikla. Žmogui pradeda darytis silpna, jis gali pajusti galvos svaigimą. Tada prasideda staigus seilių kaupimasis ir pykinimas. Jeigu prieš tai nebus imtasi veiksmų, kelionė gali labai prailgti ir apsunkti“, – sako vaistininkė.
Jautriausi šiai ligai – vaikai
Vaikai kur kas jautresni už suaugusiuosius, nes jų organai dar tik formuojasi ir nėra atsparūs išoriniam poveikiui. Mažųjų vestibulinis aparatas taip pat labai jautrus, todėl pernelyg staigus supimas gali iškarto sukelti neigiamą reakciją ir vėmimą.
„Tėvai dažnai neįvertina savo važiavimo greičio vairuojant vingiuotais keliais ar kalneliais, ypač jei vaikai sėdi galinėje sėdynėje. Nuo staigių kūno padėties pokyčių vaiką gali iškart supykinti ir kelionė baigsis liūdnai“, – sako BENU vaistininkė I. Norkienė.
Taip pat vaikams ši liga kur kas sudėtingesnė, nes jie negali „pakentėti“, jie sunkiai koncentruojasi ir ištveria pokyčius, todėl su supimui jautriais vaikais reikėtų elgtis itin atsargiai ir dėmesingai, kitaip vaikams kelionės taps tikru košmaru. Tad jei vaikas prašo važiuoti lėčiau, sustoti ar atidaryti langą – taip reikėtų ir padaryti.
Populiariausias „vaistas“ - imbieras
Gera žinia ta, jog supimo ligą galima suvaldyti, jeigu iš anksto pasirūpinsite vaistais. BENU vaistininkė teigia, jog prieš ilgesnę kelionę automobiliu, autobusu, laivu ar net lėktuvu, supimui jautriam žmogui reikėtų pasirūpinti augaliniais medikamentais.
„Nuo seno yra žinoma, jog labiausiai nuo supimo ligos padeda imbieras. Jame yra dviejų junginių grupės: gingeroliai ir šogaoliai, kurios, veikdamos drauge, efektyviai pašalina pykinimo jausmą. Skirtingai nei dauguma vaistų nuo pykinimo, imbieras tiesiogiai veikia skrandį ir greitai užkerta kelią nemaloniems pojūčiams. Tačiau vieno jo valgyti, ypač vaikams, tikrai nesinori. Todėl rekomenduoju augalines tabletes, kuriose yra imbierų šaknastiebių miltelių“, – pataria vaistininkė.
Tačiau jei po ranka neturite nei imbiero, nei tablečių, vos pajutę nemalonius pykinimo simptomus išgerkite vandens su daug citrinos. Tai gali bent trumpam padėti.
Naudingi patarimai
BENU vaistininkė I. Norkienė taip pat dalinasi keliais patarimais, kuriais galite pasinaudoti keliaudami automobiliu, autobusu ar laivu. Jie padės sumažinti supimo ligos simptomus iki kol pasieksite savo kelionės tikslą:
- Venkite stiprių maisto kvapų automobilyje ar autobuse – jie labai smarkiai dirgina supimui jautrius žmones.
- Niekada nesėdėkite nugara važiavimo kryptimi.
- Jei yra galimybė, visada sėdėkite priekinėje automobilio sėdynėje arba pačiame priekyje autobuse – jums reikia matyti kuo daugiau horizonto.
- Atsidarykite orlaidę arba langą. Taip visada jausite gryno oro gaivą.
- Prieš kelionę pasistenkite daug nevalgyti ir nevartokite alkoholio.
- Kelionėje pasistenkite miegoti.
- Jei keliaujate su supimui jautriais vaikais, neleiskite jiems skaityti ar piešti automobilyje – tai ypač greitai paskatina jautrumą skrandyje.
- Jei vaiką supa, duokite jam rūgštų čiulpinuką ar vandens su citrina.
- Visada su savimi turėkite maišelį, ypač jei turite supimui jautrų vaiką. Nes tikrai ne visada spėsite sustoti pakelėje.
- Jei pradeda pykinti, giliai kvėpuokite, galite pauostyti mėtų, citrinų, imbierų, rozmarinų eterinio aliejaus – turėkite jo vykdami į kelionę.
- Važiuodami su supimui jautriais žmonėmis neskubėkite, nedarykite staigių posūkių, staigiai nestabdykite ir negazuokite. Tai labai greitai paskatina skrandžio jautrumą ir žmogus, nė nespėjęs nieko jums pasakyti, gali apsivemti.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.