Vabzdžių įgėlimai: medikės patarimai ir liaudiškos priemonės (0)

Publikuota: 2023-07-15 Kategorija: Sveikata
Vabzdžių įgėlimai: medikės patarimai ir liaudiškos priemonės
Rokiškio Sirena nuotr. / Uodas

Vasara – vabzdžių metas. Vieni baiminasi bičių, širšių, vapsvų ar kamanių įgėlimo, kiti – ne, mat vieniems jų įkandimas gali sukelti alergijas ir net anafilaksinį šoką, tuo tarpu kitų organizmo reakcija būna normali. Apie tai, nuo ko tai priklauso ir kaip elgtis įkandus geliančiam vabzdžiui, kalbamės su Jolanta Tumoniene, Rokiškio greitosios medicinos pagalbos (GMP) skubios medicinos pagalbos slaugos specialiste.

Padėti nedelsiant

Pašnekovės teigimu, tie, kurie itin alergiški šių vabzdžių įgėlimui, tikriausiai žino, kad vaistinėse galima įsigyti specialų automatinį švirkštą su jame esančiu adrenalinu, kurį kritiniu atveju gali susileisti pats žmogus ar esantis šalia jo.

„Jeigu asmuo yra alergiškas, vabzdžio įgėlimas gali būti pavojingas gyvybei. Pamačius, kad esančiam šalia įkando bitė, širšė ar vapsva ir pasireiškia alerginė reakcija: atsiranda dusulys, pasunkėja kvėpavimas, ima tinti veidas, išryškėja smulkus viso kūno dilgėlinis bėrimas, krinta kraujospūdis, nedelsiant reikia suteikti pirmąją pagalbą. Alergiškiems žmonės medikai rekomenduoja nuolat nešiotis ampulę adrenalino, kuris suleidžiamas iš karto po įgėlimo. Jei asmuo su savimi turi adrenalino automatinį švirkštą, vaistus reikėtų jam sušvirkšti į šlaunies ar peties raumenis“, – kalbėjo J. Tumonienė.

Žinoma, jeigu žmogus yra alergiškas įgėlimui ir tai žino, neretai jis jaučia ir stiprų nerimą, dėl kurio gali padažnėti pulsas, svaigti galva bei sukilti kraujo spaudimas.

Kaip padėti nukentėjusiam?

Medikė pataria alergiškam žmogui pirmiausia suteikti skubią pirmąją pagalbą ir iškart kviesti greitosios medicinos pagalbos medikus arba nugabenti jį į artimiausią gydymo įstaigą. Žinoma, pastarasis atvejis tinka tuomet, kai žmogus sąmoningas.

„Padėkite žmogui atsisėsti arba atsigulti. Jeigu svaigsta galva, silpna, paguldykite, jeigu dūsta – pasodinkite, bus lengviau kvėpuoti. Stebėkite būklę: ar sąmoningas, kaip kvėpuoja, koks pulsas ir kraujospūdis, kaip reaguoja oda. Jeigu žmogus netenka sąmonės ir nustoja kvėpuoti, skubiai gaivinkite: 30 krūtinės ląstos paspaudimų ir 2 įpūtimai“, – aiškino J. Tumonienė.

Pavojingiausios vietos

Medikės teigimu, net ir nealergiškam žmogui pavojingiausia, kai vabzdys įgelia į lūpą, liežuvį ar burną.

„Pasitaiko atvejų, kai valgant ar geriant į burną patenka bitė, širšė ar vapsva. Tai gali sukelti rūpesčių ir nealergiškam žmogui, kai patinimas gali užblokuoti kvėpavimo takus, ką jau kalbėti apie alergiškus asmenis. Todėl reikia iškart išgerti antialerginių vaistų. Tiesą sakant, kartais būna taip, kad buvęs nealergiškas žmogus tampa alergiškas vabzdžių, ypač vapsvų, įgėlimui. Taip nutinka dėl skydliaukės veiklos ar imuninės sistemos pakitimų“, – pabrėžė J. Tumonienė.

Kaip elgtis?

Pasak pašnekovės, įgėlus bitei, labai svarbu skubiai pašalinti geluonį, mat dar kurį laiką iš jo po truputį sunkiasi nuodai, patenkantys į organizmą.

„Bitės geluonį reikėtų pašalinti pincetu, jeigu jį turite, arba labai atsargiai pirštais. Tokiai „operacijai“ – švelniai nubraukiant, tinka ir kitos priemonės: buka peilio ašmenų pusė ar plastikinė kortelė, kurių šiais laikais neretai turime po ranka“, – aiškino medikė.

Taip pat labai svarbu, priklausomai nuo vietos: jeigu įgelta į ranką, veidą ar kaklą, pašalinti visus papuošalus: vėrinius, auskarus, grandinėles, laikrodžius, apyrankes, žiedus, esančius tinimo vietoje.

Tuo tarpu kamanės, širšės ir vapsvos neturi geluonių ir gali gelti keletą kartų.

Naminės priemonės

Alergiškas ar ne žmogus, įgėlimo vietą pašnekovė pataria patepti spiritu, degtine ar svogūno laišku ir šaldyti.

Jei nesate alergiškas, toje vietoje jausite skausmą, tvinksėjimą ir gėlimą. Tokiu atveju įkandimo vietą gerai nuplaukite muilu, kad nepasigautumėte infekcijos. Svogūno laišką perskirkite ir vidine jo puse ištrinkite įgeltą vietą: sumažės tinimas ir alerginė reakcija, aprims skausmas. Tą vietą, aplink įgėlimą, reikėtų švelniai patrinti, pamasažuoti, kad nuodai pasiskirstytų plačiau ir sumažėtų alerginė reakcija“, – sakė J. Tumonienė.

Alkoholis nepadės

Į klausimą, jog kai kurie įgėlus vabzdžiui griebiasi stipraus alkoholio taurelės ir ar tai tinkama priemonė, medikė šypteli, jog tokiais atvejais tai tikrai nepadės.

„Panika suprantama, ypač jeigu esi alergiškas, bet yra daug vaistų ir medikamentų, skirtų alerginei reakcijai sumažinti ir niežėjimui nuslopinti. Jeigu jų neturite, skausmą padės numalšinti įkandimo vietoje užtepta dantų pasta, šaltas kompresas, vandeniu suvilgyta nosinaitė ar tiesiai po tekančiu vandeniu pakišta vieta“, – kalbėjo J. Tumonienė.

Išsirinkti tinkamiausią

Pašnekovės teigimu, vabzdžių atbaidymui dabar yra įvairiausių priemonių, kurias galima purkšti ar tepti tiesiai ant kūno arba naudoti aplink žmogų ir jo aplinkoje.

„Įsigyjant priemones: purškalus, žvakes ir kita, reikia atidžiai perskaityti aprašymą, kam jos skirtos ir kaip tikslingai jas naudoti, koks aktyvaus veikimo laikas. Paprastai jos žmogui nesukelia alerginių reakcijų“, – pabrėžė medikė.

Sezoninis reikalas

31 metus medicinoje, iš jų – 15 metų GMP tarnyboje dirbanti pašnekovė pasidžiaugė, kad ji savo darbe nesusidūrė su atveju, kai įkandus vabzdžiui mirė žmogus, tačiau keletą kartų teko gelbėti žmones, patyrusius anafilaksinį šoką.

„Laimė, tokių atvejų mažai, o pagalbos sugeltiems žmonėms prireikia sezono metu – nuo pavasario iki rudens“, – J. Tumonienė.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video