Tūbeliečiai pastatė makaronų tiltą, atlaikiusį beveik 3 kg svorį (video+foto) (0)

Publikuota: 2023-03-23 Kategorija: Švietimas
Tūbeliečiai pastatė makaronų tiltą, atlaikiusį beveik 3 kg svorį (video+foto)
Rokiškio Sirena nuotr. / Rokiškyje per pustrečios valandos buvo pastatytas 2 kg 700 g apkrovą atlaikęs makaronų tiltas.

Makaronai tinka ne tik maistui. Trečiadienį pirmą kartą tą savo akimis pamatė ir savo rankomis išbandė keturių Rokiškio rajono ugdymo įstaigų moksleiviai, kurie projektavo, statė ir patikrino makaronų tilto apkrovą. Šalyje dešimtus metus vykstančio konkurso „Makaronų tiltai“ rekordas: iš 1 kg makaronų pastatytas tiltas atlaikė pusės tonos svorį.

Išlaikė 2 kg 700 g svorį

Prieš dešimtmetį gimusią idėją – tiltų iš makaronų statybų konkursą – įgyvendina Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Statybos fakultetas.

Trečiadienį pirmą kartą statyti tiltus iš makaronų pabandė ir Rokiškio moksleivių bendruomenė. Į Rokiškio Juozo Tūbelio progimnaziją susirinkusios 7 komandos iš: Obelių, J. Tūbelio ir Senamiesčio progimnazijų bei Kamajų Antano Strazdo gimnazijos klijavo makaronus, o paskui, tilto tvirtumą išbandė ir praktiškai.

Tvirčiausią makaronų tiltą padarė tūbeliečiai – jų suklijuoti makaronai atlaikė net 2 kg 700 g apkrovą.

J. Tūbelio progimnazijos direktorius Zenonas Pošiūnas sakė, kad idėja vaikus supažindinti su inžinerijos mokslu, kilo pernai metais, nes pedagogai nuolat ieško įdomesnių, įtraukiančių ir mokinių smalsumą skatinančių užsiėmimų.

„Inžinerinis ugdymas seniai kirba galvoje. Norėjome supažindinti moksleivius su tiltų statybos, jų apkrovos, inžinerinių sprendimų paieškų niuansais. Skatinti kūrybiškumą, domėjimąsi ne tik pamokų gairėmis apibrėžtais dalykais, ugdyti tarpusavio bendradarbiavimą, nes tilto statybos yra komandinis darbas. Ir pamatėm, kad vaikams labai įdomu. Jie atidžiai klausė lektoriaus paskaitos: kaip statomi tiltai, kaip makaronus „sujungti“, o paskui viską labai puikiai pritaikė praktikoje. Po šių užsiėmimų dar labiau norisi moksleiviams pasiūlyti kokį nors modulį, susijusį su inžinerija“, – kalbėjo direktorius.  

Vyks į finalą

Makaronų tiltų statybos subtilybių moksleivius mokė praktinių patarimų negailėjo Vilnius TECH Statybos valdymo ir nekilnojamojo turto katedros docentas daktaras Gintautas Ambrasas.

Svečias pasakojo, kad makaronų tiltų statybos čempionatas įtraukia ne tik moksleivius, bet ir studentus, absolventus.

„Čempionatas vyksta atrankos etapais. Per 2 mėn. turime apie 15 etapų, kurių metu renkami tvirčiausi, originaliausi makaronų tiltai. Rokiškyje per pustrečios valandos buvo pastatytas 2 kg 700 g apkrovą atlaikęs tiltas, kurio statytojai keliauja į finalą. Šiame čempionate viskas labai paprasta: tiltas turi būti pastatytas iš makaronų ir klijų, konstrukcija turi mažiausiai 3 sekundes atlaikyti tam tikrą apkrovą. Apkrovos svoris – nuo 50 g iki 5 kg. Kategorijoje, kurioje varžosi jau „rimtesni“ inžinieriai, Lietuvos rekordas buvo 500 kg: tokį svorį atlaikė iš vieno kilogramo makaronų pastatytas tiltas. Daugiausiai Lietuvos čempionato istorijoje sunaudotų makaronų buvo 6,3 kg“, – pasakojo G. Ambrasas.

Anot svečio, tūbeliečių sumontuoto makaronų tilto apkrovos atlaikymas yra tikrai neblogas rezultatas.   

Plačiau

Čempionatas iš pradžių buvo skirtas tik VILNIUS TECH studentams. Vėliau tarp dalyvių atsirado studentų iš kitų Lietuvos universitetų, todėl renginys tapo Lietuvos čempionatu. O pastaraisiais metais su studentais varžosi ir moksleivių komandos iš įvairių Lietuvos mokyklų, tad renginys vis „auga“.

Kaip pastatyti kuo tvirtesnį tiltą?

„Makaronų tiltai“ organizatorių teigimu, taisyklės itin paprastos: tiltas turi būti pastatytas tik iš makaronų ir klijų ir perdengti 1 m tarpatramį. Taip pat labai svarbu, kad tiltas būtų lengvesnis nei 1 kg. Čempionatą laimi komanda, kurios pastatytas tiltas atlaiko didžiausią apkrovą.

Čempionato dalyviai statydami tiltą gali naudoti tik makaronus ir pasirinktos rūšies klijus. Tiesa, pastarųjų tipas dažniausiai išlieka komandų komercine paslaptimi, kuri, neretu atveju, padeda nugalėti.

„Kitas svarbus dalykas – statant tiltą reikia būti itin tiksliems ir kruopštiems. Net ir neatliekant jokių skaičiavimų galima pastatyti tiltus, atlaikančius šimtus kilogramų apkrovos. Geriausios komandos pasitelkia ir skaitinį modeliavimą bei atskirų makaronų rūšių mechaninius bandymus“, – dėmesį atkreipia renginio organizatoriai.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video