Tvaraus verslumo paskatinti žengs žaliojo tikslo link (foto) (0)

Publikuota: 2023-07-07 Kategorija: Švietimas
Tvaraus verslumo paskatinti žengs žaliojo tikslo link (foto)
RPMC archyvo nuotr. / Baigiamojo susitikimo akimirka

 

Rokiškio profesinio mokymo centras (RPMC) žengia aplinkos saugojimo keliu. Bendradarbiaudami su partneriais iš Latvijos ir Estijos bei įvertinę patirtį, įgytą Nordplus Junior programos projekto „Mano tvarus verslas“ veiklose, RPMC kolektyvas išsikėlė sau tikslą – jau rugsėjį jungsis prie Gamtosauginių mokyklų programos.

Nori žalios vėliavos

Gamtosauginių mokyklų programa, tai Aplinkosauginio švietimo fondo (FEE) vykdoma ir tarptautiniu mastu pripažinta programa darniam vystymuisi švietimo srityje. Gamtosauginės mokyklos – fundamentali iniciatyva, skatinanti jaunus žmones aktyviai dalyvauti aplinkosaugoje ir spręsti ekologines problemas. Programos veiklos prasideda klasėje, išsiplečia visoje švietimo įstaigoje ir, galiausiai, skatina pokyčius vietos bendruomenėje. Dalyvaudama programoje švietimo įstaigos bendruomenė vykdo aplinkosauginio valdymo principus, o už pasiekimus suteikiama Žalioji vėliava. Gamtosauginių mokyklų programa yra ideali priemonė gerinti švietimo įstaigos ir vietos bendruomenės ekologinę būklę. Naudojant Septynių žingsnių metodiką ir „visos įstaigos“ principą, RPMC bendruomenė įsitrauks į praktinį mokymąsi, skatinantį teigiamus, laipsniškus aplinkosauginius pokyčius. 

Šiaurės regiono projektas

RPMC, 2022 m. rugpjūčio 1 d. – 2023 m. rugsėjo 31 d., kaip pagrindinis partneris, dalyvauja Nordplus Junior programos projekte „Mano tvarus verslas“ (Nr. NPJR-2022/10056).

Kartu su Estijos Tartu miesto „Tartu Vocational College“ (VOCO) profesine mokykla bei Latvijos Aizkraukle Vocational Secondary School (APVS) stiprina ir plėtoja trijų profesinių mokyklų bendradarbiavimą, dalinasi patirtimi ir mokosi vieni iš kitų ugdyti tvaraus verslumo idėjas bei susipažįsta su tvaraus verslumo ugdymo ypatumais Pabaltijo šalyse.

Projektą finansuoja Swedish Council for Higher Education (UHR) – Vyriausybinė agentūra Švedijos aukštojo mokslo taryba, apimanti švietimo sektorių.

Norėjo dalintis patirtimi

Projekte dalyvauja trys RPMC profesijos mokytojai: siuvėjo profesijos mokytoja, metodininkė Danutė Stočkuvienė, projektų vadovė, apskaitos profesijos mokytoja, metodininkė Asta Mikulionienė bei apdailininkų profesijos mokytojas Arūnas Kairys.

Pasak projekto koordinatorės A. Mikulionienės, tvaraus verslumo idėja rutuliotis pradėjo su 11-12 klasių moksleiviais įgyvendinant projektą „Praktinio verslumo ugdymo programos įgyvendinimas Lietuvos mokyklose“.

Jo esmė – skatinti mokinių iniciatyvas ir idėjų generavimą imituojant realų verslą, kuriant mokinių mokomąsias bendroves (MMB).

Vienas sėkmingiausių RPMC veikiančių MMB pavyzdžių – įkurta mokinių mokomoji bendrovė, kuriai vadovauja moksleivis Domantas Klasinskas. Unikali šios bendrovės idėja – iš medienos atraižų pagamintas dviračio laikiklis regioninėje Lietuvos Junior Achievement organizuotoje mokinių mokomųjų bendrovių eXpo parodoje buvo apdovanota prizu ir diplomu už „Pramonės gamybai sparčiausiai pritaikomą sprendimą“.

„Mūsų gretose yra pedagogų, kuriems rūpi tvarumas, ateitis ir išsaugojimas. Dar smagiau, kad atsirado partnerių užsienyje, kurie savo veiklas, ugdymo procesą organizuoja taip pat vedami šios minties. Nusprendėme dalyvauti Nordplus Junior programos projekte „Mano tvarus verslas“ ir su partneriais dalintis patirtimi, mokytis vieni iš kitų“, – iniciatyvos pradžią prisiminė A. Mikulionienė.

Kodėl projektas?  

Apsilankę Nordplus Junior programos projekto „Mano tvarus verslas“ užsienio partnerių ugdymo įstaigose RPMC pedagogai sakė supratę, kad dalyvavimas projekte ir dalinimasis patirtimi leido palyginti trijų Pabaltijo šalių profesinių mokyklų panašumus ir skirtumus tvaraus verslumo ugdyme, leido pamatyti, kokioje srityje RPMC yra priekyje, kur reikia pasitempti.

„Pas kolegas Aizkraukle profesinėje mokykloje yra modulis „Inovacijos ir verslumas“, kurį mokosi visi moksleiviai. Nesvarbu kokią profesiją pasirinkai. Pas mus, deja, tai yra tik pasirenkamasis modulis. Kiti projekto dalyviai – Tartu miesto profesinės mokyklos moksleiviai – gauna elementarias ekonomikos, teorines verslumo žinias, mokydamiesi rengia realias paraiškas, jas teikia savivaldybei, gauna finansavimą ir pradeda verslą. Mokiniams sudaromos realios galimybės pradėti verslą“, – įgyta patirtimi dalijosi A. Mikulionienė.

Baigiamasis apsilankymas

Gegužės pabaigoje projekte dalyvaujančių ugdymo įstaigų dalyvius priėmė RPMC bendruomenė. Svečiams jie pristatė savo turimus išteklius, ugdymo įstaigos vykdomas programas bei auklėtinių įkurtų MMB veiklas, kalbėjo apie bendradarbiavimą su Lietuvos „Junior achievement“, pasidalino vietinio – Rokiškio rajone veikiančio – verslo sėkmės istorijomis. 

„Atvyko po tris mokytojus iš Tartu ir Aizkraukle mokyklų. Aprodėme savo mokyklą, praktinio mokymo bazes. Partnerius maloniai nustebino faktas, kad mūsų profesinio mokymo centre sumontuota pati naujausia, moderni praktinio ir teorinio mokymo įranga, įsigyta iš Europos Sąjungos lėšų, įgyvendinus investicinį projektą“, – sakė A. Mikulionienė.

Projektą įgyvendinusi RPMC pedagogų komanda neslėpė – didžiausia projekto nauda – pamatyti gerieji pavyzdžiai ir užsimezgę ryšiai.

Konferencija ir ateities planai

Baigiamojoje Nordplus Junior programos projekto „Mano tvarus verslas“ konferencijoje dalyvavo socialiniai partneriai, verslo atstovai, RPMC bendruomenė.

Susitikimo metu savo įžvalgomis ir įgyta patirtimi dalijosi projekte dalyvavusių visų trijų Pabaltijo šalių profesinio mokymo įstaigų pedagogai.

Lietuvoje itin sėkmingai veikiančios UAB „Kitchenrules“ atstovės pasakojo apie tvaraus gastronominio verslo įkūrimo ir veikimo aspektus, principus bei apie tvarumo svarbą kiekvienam asmeniškai ir visai planetai. Projekto dalyviams konferencijos pabaigoje įteikti sertifikatai.

„Ganėtinai liūdna, kad baigiasi projektas. Jis buvo tikrai įdomus, naudingas ir labai produktyvus. Sutarėm susitikti rugsėjo mėnesį, padaryti refleksiją, aptarti pasiektus projekto rezultatus, nusimatyti būsimas veiklas ta pačia tvaraus verslumo linkme. Tvirtai žinome, jog ir toliau rinksimės projektus, orientuotis į šiaurinį regioną, į Skandinavijos šalis“, – ateities planais dalijosi A. Mikulionienė.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video