Anglijoje gyvenantys rokiškiečiai apie „Brexit“: ar laikas susirūpinti? (0)
Noras tapti savo šalies „likimo šeimininkais“, siekis sumažinti imigrantų skaičių, užtikrinti nevaržomą prekybą tarp aljanso šalių ir pasipiktinimas per dideliu įnašu į Europos Sąjungos biudžetą (ES) – vienos iš priežasčių, dėl kurių Jungtinė Karalystė nori pasitraukti iš Europos Sąjungos. Nemažai laiko praėjo nuo 2016 m. birželio 23 – sios – dienos, kai vyko referendumas, kurio metu spręsta, ar Jungtinė Karalystė (JK) turėtų pasilikti ar pasitraukti iš Europos Sąjungos. 51,9 proc. (17,4 mln.) balsavusiųjų pasisakė už pasitraukimą, o 48,1 proc. (16,1 mln.) – prieš. Referendume dalyvavo 71,8 proc., o tai yra daugiau nei 30 milijonų JK piliečių.
Siekiama abipusio susitarimo, kad būtų užtikrintas sklandus išstojimas
Europos Sąjunga sutiko atidėti vingrybėmis apipintą išstojimo procesą. Taigi, Jungtinė Karalystė išvengė skausmingo nuosmukio, kuris grėsė išstojant be jokio susitarimo. Ministrė pirmininkė Theresa May tapo britų „išsigelbėjimo ratu“. Ji inicijavo Lisabono sutarties 50 – ąjį straipsnį, kuriame numatoma pasitraukimo iš Europos Sąjungos galimybė.
Derybos dėl tvarkingo išstojimo turi būti užbaigtos per dvejus metus nuo 50 – ojo straipsnio taikymo pradžios – 2019 metų kovo 29 dieną.
Dabartinė situacija: ES sutiko pratęsti „Brexit“
Derybų Briuselyje metu ES lyderiai atmetė Th. May prašymą „Brexit“ pratęsti iki birželio 30 – osios, tačiau sutiko pratęsti terminą iki gegužės 22 – osios. Th. May jau trečią kartą mėgins įtikinti britų įstatymų leidėjus pritarti išstojimo iš ES sutarčiai, kurią ji siūlo.
Jeigu Bendruomenių Rūmai šiai sutarčiai pritars, Jungtinė Karalystė iš ES išstos gegužės 22 – ąją. Priešingu atveju teks laikytis kito termino – balandžio 12 – osios ir pranešti, ką visgi planuojama daryti toliau.
Atidėti „Brexit“ daug vėlesniam laikui yra įmanoma, jei Britanija dalyvaus gegužę vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose.
O ką mano rokiškiečiai, šiuo metu gyvenantys Didžiojoje Britanijoje?
„Mano nuomone, reikalingas antrasis referendumas, bet, aišku, tai – ginčytinas dalykas. Pirmame referendume nedalyvavo apie 13 mln. galėjusių balsuoti žmonių, todėl būtų racionalu referendumą kartoti. Juk didžioji dauguma žmonių nė nenutuokė, už ką balsuoja. Pavyzdžiui, balsavimo dieną labiausiai ieškotas klausimas buvo – „Kas yra Brexit?“. Kita vertus, antras referendumas – nedemokratiškas ir gana kontraversiškas sprendimas.
Kas gali nutikti mums, lietuviams, jei Jungtinė Karalystė pasitrauks iš Europos Sąjungos? Žinoma, susidursime su dar labiau sugriežtinta pasų kontrole, turėsime įsigyti vizą ar kitą dokumentą, įrodantį, kad gyvename legaliai.
Praėjo beveik trys metai, todėl nemanau, kad galiausiai viskas bus nutraukta. Kiekvieną kartą, kai skaitau straipsnį apie „Brexit“, man užverda kraujas, nes kai kurie politikai į situaciją žiūri neracionaliai – vietoje to, kad ieškotų sprendimo, jie šaiposi ir tyčiojasi iš situacijos. Man gaila Th. May, nes ji nenori išeiti iš ES, tačiau yra už viską atsakinga ir lieka „atpirkimo ožiu“ – didžioji dauguma yra nepatenkinti jos darbu. Nenoriu, kad JK išstotų iš ES, bet, deja, nieko negaliu padaryti. Esu susierzinusi dėl viso šito reikalo ir laukiu, kada tai pasibaigs, nes visur, kur esu, girdžiu apie JK išstojimą iš ES. Vis dėlto, niekas nesiruošia lietuvių išspirti. Visi europiečiai uždirba šaliai pinigus, kuria verslus, o mes, studentai, mokame pinigus už savo studijas.“ – kalbėjo Londone šiuo metu studijuojanti Ieva Marija Makšimaitė.
„Manau, kad Jungtinė Karalystė nepasitrauks iš Europos Sąjungos – viskas bus taip, kaip buvo. Vis dėlto, net jei kažkas įvyktų, manęs tai negąsdina, nes kartu su vyru jau šiais metais visam laikui grįšime į Lietuvą. Jaučiuosi labai gerai, nes žinau, kad palieku šią šalį ir grįžtu į savo gimtinę. Šiuo metu nekyla jokių klausimų, kokios sąlygos bus suteikiamos mums, čia gyvenantiems lietuviams. Jau keturis metus gyvenu Anglijoje ir visą šį laiką svajoju grįžti į Lietuvą – nepripratau, o noras grįžti į gimtąjį kraštą niekada nedingo.“ – kalbėjo Londone gyvenanti Sandra Jasinevičiūtė.
„Šioje situacijoje jokio chaoso nematau – gyvename normalų gyvenimą. Laikas parodys, kas laukia ateityje.“ – teigė Vestone gyvenanti Žana Bareišienė.