Pirmoji ES šalis panaikino visus COVID-19 apribojimus (2)

Publikuota: 2021-09-10 Kategorija: Užsienis
Pirmoji ES šalis panaikino visus COVID-19 apribojimus
Rokiškio Sirena nuotr. / Žemėlapis

Danija nuo penktadienio panaikina paskutinius apribojimus, įvestus siekiant užkirsti kelią COVID-19 plitimui, o tai tapo įmanoma dėl aukšto šalies vakcinacijos lygio. Danija tapo pirmąja šalimi Europos Sąjungoje, panaikinusia visus COVID-19 apribojimus.

Žmonėms nebereikės rodyti leidimo, įrodančio, kad jie yra paskiepyti, pasveikę ar turi neigiamą testo rezultatą, net ir didelio masto renginiuose, pvz., futbolo rungtynėse, arba ką tik vėl atidarytuose naktiniuose klubuose.

Danija taip pat nebeklasifikuos COVID-19 kaip „socialiai kritinės“ ligos. Pastaruosius kelis mėnesius šalies vyriausybė palaipsniui mažino reikalavimus dėvėti kaukes ir kitus apribojimus.

Mėnesio pradžioje po pusantrų metų uždarymo vėl buvo leistas naktinis gyvenimas, nors iš pradžių žmonės turėjo pateikti dokumentus apie savo būklę – vakcinacijos, pasveikimo ar neigiamą testo rezultatą. Šis reikalavimas taip pat panaikintas barams, sporto klubams ir kitai veiklai.

Sveikatos apsaugos ministras Magnusas Heunicke dar rugpjūčio pabaigoje sakė, kad atsipalaiduoti tapo įmanoma dėl didelio paskiepytų žmonių skaičiaus. Iki šiol daugiau nei 83 proc. danų, vyresnių nei 12 metų, yra visiškai paskiepyti.

Tačiau tiems, kurie atvyksta į šalį iš užsienio, vis dar galioja tam tikri apribojimai. Atsižvelgiant į kilmės šalį ar regioną, reikalaujama testuotis.

Sprendimas naikinti ribojimus priimtas nepaisant baiminimosi dėl Europą apimančios ketvirtosios koronaviruso bangos. Nors Danijoje, kur skiepijimosi tempai yra spartūs, epidemija laikoma suvaldyta, pareigūnai įspėja, kad ji dar tikrai nesibaigė.

„Galima sakyti, kad tai ypatinga diena“, – praėjusią savaitę sakė restorano Kopenhagoje savininkas Ericas Poezevara.

„Koronos paso nepasigesiu, bet manau, kad mintis jį įvesti buvo tikrai gera, nes tuo metu jis suteikė vilties“, – prieš lankytojų antplūdį aiškino restorano savininkas. Koronos pasai, patvirtinantys, kad jų savininkas yra pilnai paskiepytas, persirgęs arba per pastarąsias 72 valandas gavo neigiamą koronaviruso testo atsakymą, Danijoje buvo įvesti kovą, kai šalis ėmė pamažu laisvinti ribojimus. Koronos pasas gali būti popierinis arba skaitmeninis.

Visada buvo planuojama, kad koronos pasas – tik laikinas reikalavimas. Iš pradžių buvo numatyta, jog pasai Danijoje bus reikalingi iki spalio 1 d.

Tačiau jau rugsėjo 1 d. koronos paso nebereikėjo Danijos kavinėse, baruose, restoranuose, sporto klubuose ir kirpyklose.

Dar rugpjūčio viduryje šalyje panaikintas reikalavimas viešajame transporte dėvėti kaukes, o rugpjūčio 1-ąją atšauktas reikalavimas pateikti koronos pasą muziejuose ir renginiuose patalpose, kuriuose dalyvauja mažiau nei 500 žmonių.

„Epidemija valdoma, vakcinavimo tempai spartūs“, – praėjusį mėnesį pabrėžė sveikatos apsaugos ministras Magnus Heunicke. Tiesa, jis visgi įspėjo, kad, kasdien vis dar fiksuojant po beveik tūkstantį naujų atvejų, „epidemija nesibaigė“, ir pažymėjo, jog esant būtinybei vyriausybė greitai ribojimus grąžintų.

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos Europos skyriaus, Danija yra „skiepijimo čempionė“. Danija galėjo švelninti ribojimus dėl kruopštaus viruso atvejų atsekimo ir sekoskaitos programos, kuri suteikia galimybę pareigūnams žinoti, su kuria atmaina kovojama ir kiek toji atmaina yra užkrečiama. Danijos „sveikatos apsaugos sistema yra pajėgi įgyvendinti plataus masto testavimo strategiją ir programą, apimančią genomo sekoskaitą“, – pabrėžė PSO Europos skyriaus vadovas Hansas Kluge.

Tačiau mokslininkai įspėja, kad visiškas ribojimų atšaukimas gali paskatinti koronaviruso atvejų šuolį tarp nepasiskiepijusių žmonių. „Labai realu manyti, kad maždaug pusė nepasiskiepijusių gyventojų per artimiausius tris ar keturis mėnesius apsikrės koronavirusu, o dėl to išaugs ligoninėje gydomų asmenų skaičius“, – aiškina Roskilde universiteto epidemiologas Viggo Andreasenas.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video