Apie ką pagalvoti renovuojant stogą (0)

Publikuota: 2025-05-22 Kategorija: Verslas
Apie ką pagalvoti renovuojant stogą
Pranešėjo spaudai nuotr. /

Vienas dažniausių sprendimų renovuojant senus namus – stogų dengimas ir jo termoizoliacija. Tačiau dažnai neapgalvojama visa stogo renovacijos eiga, dėl to padaromos klaidos, kurios vėliau kainuoja brangiai. Savininkai neretai apsiriboja tik stogo dangos keitimu, tačiau pradėjus darbus paaiškėja, kad būtina keisti ir visą konstrukciją. Kiti atvejai – pataupoma sandarinimo sprendimams, o vėliau, sugalvojus papildomai apšiltinti stogą, tai padaryti kokybiškai tampa sudėtinga.

Stogo keitimą būtina derinti su viso pastato atnaujinimu. Dažna klaida – naujo stogo įrengimas ant senos, nesandarios konstrukcijos. Jei ateityje planuojamas fasado šiltinimas, langų ar apdailos keitimas, būtina iškart spręsti visą atitvarų mazgų sandarumą. Vien tik stogo keitimas ir šiltinimas senam, prapučiamam namui dažnai būna ekonomiškai neefektyvus. Kai kuriais atvejais verta rimtai apsvarstyti galimybę seną namą griauti ir statyti naują – ypač jei planuojami ir vidaus darbai, elektros instaliacijos keitimas. Verta prisiminti, kad, pavyzdžiui, apšiltinta karkasinė  siena sąmatoje sudaro tik apie 10 procentų.

Mūrinių namų stogų dengimas derinamas su fasado apšiltinimu ir langų keitimu. Taip geriausia įrengti sandarų šiltinimo sluoksnį.

Šlaitinių stogų dengimas

Šlaitiniai stogai dažnai pasirenkami dėl noro turėti gyvenamąją palėpę, tačiau retai įvertinama, ar toks sprendimas iš tiesų rentabilus. Jei stogas neaukštinamas, palėpėje lieka mažai naudingo ploto – dažniausiai tenka apsiriboti miegamaisiais ar sandėliukais. Laipiojimas į miegamąjį nėra patogus, ypač vyresniame amžiuje.

Pats stogo apšiltinimas nėra brangus – sudaro iki  15 % visos sąmatos. Tačiau jei planuojamos gyvenamosios erdvės, reikės statesnio stogo, kuris bus ženkliai brangesnis nei lėkštas. Rekomenduojama suprojektuoti keletą konstrukcinių variantų sąmatų  ir įvertinti, ar papildomas plotas tikrai atsipirks.

Dažna techninė klaida  kai atliekamas  stogų dengimas– taupymas konstruktyvo sąskaita. Pigesnė, nedžiovinta mediena gali džiūdama deformuotis ir keisti matmenis, o tai vėliau trukdys šiltinimui ir apdailai. Džiovintos, klijuotos medienos ar dvitėjų sijų panaudojimas kainuos brangiau, bet padės išvengti problemų. Geriau atsisakyti prabangios apdailos nei taupyti ant pagrindinių konstrukcijų.

 

Daugiausia klaidų padaroma sandarinimo etape. Išorinė stogo plėvelė turi būti patikima, ilgaamžė – jos tarnavimo laikas turėtų būti 30 metų ar daugiau. Plėvelę galima pakeisti tik per naują stogo dengimą. Ji turi būti užleidžiama ne mažiau kaip 15 cm ir suklijuojama. Taip pat būtina kruopščiai išspręsti stogo ir sienos sandūrą – stogo plėvelė turi būti suklijuota su sienos vėjo izoliacija ir užleista ant gegnių.

Plokščio stogo dengimas

Plokščio stogo renovacijoje dažnai sunku tiksliai nustatyti senų pratekėjimų vietas, todėl praktiškiau ir ekonomiškiau keisti visą stogą, o ne bandyti jį lopant tvarkyti. Darbai pradedami nuo senos dangos ir pažeistų sluoksnių pašalinimo bei perdangos nuvalymo.

Šilumos izoliacijos viršutiniam sluoksniuii naudojamos gamykloje supjaustytos polistireninio putplasčio plokštės su nuolydžiu, kurios leidžia tiksliai suformuoti vandens nutekėjimą pagal projektą. Ant putplasčio klojama kieta akmens  vata – būtina tam, kad būtų galima saugiai montuoti prilydomą hidroizoliaciją. Jei planuojama įrengti eksploatuojamą plokščią stogą, viršutiniam sluoksniui naudojamos kietos, dažniausiai fibrocementinės  plokštės, kurios atlaiko mechanines apkrovas. Tokiu atveju ant stogo galima įrengti terasas ar poilsio zonas.

 

Stogų dengimas Vilniuje dažnai susiejamas su papildomo naudingo ploto įrengimu. Renovavus seną administracinį pastatą gana nesaugiame rajone, poilsio erdvė gyventojams buvo įrengta ant stogo.

Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas kaminėlių, parapetų, įlajų ir kitų konstrukcinių elementų izoliavimui – būtent čia dažniausiai atsiranda defektai, jei darbai atlikti paviršutiniškai. 

Pasiruoškite saulės elektrinės įrengimui iš anksto

Saulės elektrinės įrengimas ant stogo tampa rentabilus dėl valstybės teikiamos paramos. Tačiau tam būtina pasiruošti jau stogo įrengimo ar  renovacijos metu – suplanuoti kabelių praleidimo vietas ir konstrukcijų montavimo taškus. Vėliau tai padaryti bus sudėtinga, nes gali reikėti ardyti jau įrengtus sluoksnius arba pažeisti sandarumą.

Saulės moduliai daugiausiai energijos generuoja pietinėje pusėje, todėl rekomenduojama šią stogo dalį išlaikyti kuo laisvesnę – nenumatyti ten vėdinimo kaminėlių, rekuperatorių ar kitų elementų, kurie trukdo efektyviam modulių išdėstymui. Tinkamas techninis pasirengimas užtikrina ne tik greitą elektrinės montavimą, bet ir maksimalų energijos panaudojimą.

Užs. nr. 3172. 

Dalintis naujiena

Rekomenduojami video