Elektrinis dviratis – protingas pasirinkimas šiuolaikiniam žmogui (0)
Kam skirti elektriniai dviračiai? Ar įsigijus elektrinį dviratį, vis dar teks minti pedalus, o gal jie niekuo nesiskiria nuo motorolerio? Kam dviračiui reikalingas elektrinis variklis ir ką tai duoda? Ar važiavimas elektriniu dviračiu yra tik pastangų nereikalaujanti pramoga, ar aktyvi fizinė veikla? Tai – vieni iš nedaugelio klausimų, kuriuos užduoda žmonės, svarstantys apie elektrinio dviračio įsigijimą.
Elektrinis dviratis yra tiesiog technologiškai patobulintas įprastinio dviračio variantas. Jis suteikia papildomų galimybių, leidžia važinėti ilgiau, saugiau ir smagiau, taip pat sudaro sąlygas sėsti ant dviračio ir mėgautis važiavimu tiems, kurie kitu atveju negalėtų ar neišdrįstų to padaryti.
Ar technologijos daro žmones tingiais?
Technologijos keičia žmonių gyvenimą, o vienas iš mitų yra tai, kad technologijos daro žmones tingesniais. Iš esmės, technologijos leidžia gyventi sveikiau, vietoj sunkių ir alinančių fizinių darbų, pasirinkti optimalų, jūsų organizmui pritaikytą fizinį krūvį, jaustis geriau, atrodyti gražiau ir gyventi ilgiau.
Viena iš tokių technologinių inovacijų yra elektriniai dviračiai, arba dviračiai su elektriniu varikliu. Vienas iš dažnai sutinkamų mitų yra tas – kad elektrinis dviratis nesiskiria nuo motorolerio ir yra skirtas tiems, kurie tiesiog vengia fizinio krūvio, tačiau tai yra ne tiesa.
E-dviratis – teikia pagalbą, bet neleidžia ja piktnaudžiauti
E-dviračio pagrindinė varomoji jėga yra dviratininko minami pedalai, elektrinis variklis yra tik maža pagalba dviratininkui tuo metu, kai jos prireikia – startuojant, važiuojant į įkalnę, norint tam tikroje kelio atkarpoje padidinti greitį ir kt. Esminė sąlyga yra viena – dviratininkas pats turi būti aktyvus ir minti pedalus, o nustojus minti pedalus – variklis tiesiog neveikia.
Taigi, piktnaudžiauti, simuliuoti ir išvengti fizinio krūvio e-dviratis nepadės, nes, visų pirma, ne tokia jo paskirtis.
Kokios yra e-dviračio teikiamos galimybės?
Kokia elektrinio dviračio paskirtis? Pirmiausia, šiek tiek padėti dviratininkams, – tiems, kuriems tokios pagalbos reikia, kurie kenčia nuo viršsvorio, serga širdies ar sąnarių ligomis arba tiesiog neturi tinkamo fizinio pasirengimo. Tokie žmonės dažnai nesiryžta sėsti ant dviračio, o kaip fizinio krūvio formą renkasi paprasčiausius pasivaikščiojimus.
E-dviratis yra puiki priemonė patirt vidutinio intensyvumo fizinį krūvį, pernelyg neapkraunant raumenų, sąnarių ir širdies. Tyrimai rodo, kad važiuodami e-dviračiu, žmonės mažiau pavargsta, todėl kaip taisyklė, važinėja dviračiu kur kas ilgiau – tai reiškia, patiria tokį fizinį krūvį, tik mažesniu intensyvumu.
Daugiau kontrolės – daugiau malonumo
Vienas iš e-dviračio privalumų yra tas, kad dviratininkas pats gali kontroliuoti jam tenkančio krūvio intensyvumą. Juk nėra smagu, kai raumenys skauda, trūksta oro, darosi sunku kvėpuoti, o tenka važiuoti į įkalnę, didinti greitį siekiant išvengti kliūties arba, neapskaičiavus jėgų, minti dar keletą kilometrų iki namų. Su e-dviračiu, tokių nemalonių momentų galima lengvai išvengti.
Kai galite pats rinktis ir kontroliuoti jums tenkančio krūvio intensyvumą, važiavimas dviračiu tampa daug malonesnis, tiek fiziniu požiūriu, tiek psichologine prasme.
E-dviratis padeda tausoti širdį ir sąnarius – kaip?
Daugelis sporto rūšių turi šalutinius efektus. Pavyzdžiui, ilgi pasivaikščiojimai arba bėgiojimas apkrauna sąnarius, sąnariams tenka didesnis krūvis ir jie greičiau dėvisi. Tai ypač aktualu viršsvorio turintiems žmonėms. Važiavimas dviračiu iš dalies padeda to išvengti, o važiavimas e-dviračiu dar labiau sumažina sąnariams tenkantį krūvį.
Intensyvus fizinis krūvis, jei žmogus nėra tam fiziškai pasirengęs, kenkia širdžiai, todėl važiavimas e-dviračiu yra puikus būdas stiprinti širdį ir visą kardiovaskuliarinę sistemą.
Sakoma, kad važiavimas e-dviračiu yra kaip plaukimas – stiprina raumenis, teigiamai veikia kardiovaskuliarinę sistemą, degina kalorijas, tačiau neapkrauna nei širdies, nei sąnarių.
Teigiamas šalutinis efektas – asmeninės autonomijos pojūtis
Žmonėms, kurie ilgą laiką neužsiiminėjo aktyvia fizine veikla, pradėjus sportuoti yra svarbu ne tik fizinė, bet ir psichologinė savijauta. Kaip aš atrodysiu, ar aš sugebėsiu, ar man pavyks – tai yra klausimai, kurie neduoda ramybės daugeliui pradedančiųjų arba tiems, kurie sėdo ant dviračio po ilgesnės pertraukos. Niekam nesmagu klupinėti, vilktis iš paskos ar kitu būdu patirti nesėkmę.
Tyrėjai akcentuoja, kad žmonės, važiuodami e-dviračiu, patiria psichologinį pasitenkinimą ir sustiprėjusį asmeninės galios bei autonomijos pojūtį. Kai pavyksta įveikti įkalnę ar be trikdžių pravažiuoti ilgesnę distanciją, mėgaujantis puikiu oru ir gražiu kraštovaizdžiu, tai dar labiau sustiprina motyvaciją sportuoti.
E-dviratis – tas pats dviratis, tik demokratiškesnis ir draugiškesnis
Tyrimai rodo, kad e-dviračių paplitimas smarkiai praplėtė žmonių, važinėjančių dviračiais, gretas. Važiavimas dviračiu tapo prieinamas net ir tiems, kurie anksčiau nesiryžo sėst ant dviračio dėl pačių įvairiausių priežasčių, dėl amžiaus, dėl viršsvorio, dėl ligos, dėl prasto fizinio pasirengimo. Dviračius įsigijo ir tie, kurie seniai norėjo leisti laiką kartu su partneriu, tačiau negalėjo pasigirti tokiu geru, kaip partnerio, fiziniu pasirengimu.
Net jei pasižymite nepriekaištinga sveikata ir esat išskirtinai geros fizinės būklės, e-dviratis praverčia, kai norite įveikti ilgesnius atstumus, įkalnes, arba tiesiog nuvažiuoti dviračiu į darbą ir atvykti nenusiplūkęs ir nesuprakaitavęs.
Užs. Nr. 1783