R. Juozapavičienė: „Ūkio pradžia – vos penkios vištos“ (foto) (3)

Publikuota: 2016-07-27 Kategorija: Verslas
R. Juozapavičienė: „Ūkio pradžia – vos penkios vištos“ (foto)
R. Juozapavičienės asmeninio archyvo nuotr. /

„Paukščių kiemo“ viziją turėjo jau seniai

Skemų kaime, Rokiškio r. Aleksandro Jegorovo ir Rimos Juozapavičienės sodyboje vos patekėjus saulei visą kaimelį žadina gaidžių giedojimas. Metas kilti ir pradėti dieną. Pradeda šurmuliuoti ir kiti gyvūnai, mekena avys, cypsi viščiukai, kudakuoja vištos, burbuliuoja kalakutai, gagena žąsys ir antys. „Ir viskas prasidėjo nuo penkių vištų, kurias nusipirkome, kad turėtumėme savų kiaušinių“, - juokėsi sodybos šeimininkė R. Juozapavičienė. Taip per keletą dienų buvo pastatytas pirmasis vištų namelis. Laikui bėgant atsirado ir kitos penkios vištos, veislinių vištų porytė – leghornai, ir pamažu naminių paukščių ėmė daugėti. „Natūralu, kad gyvenant kaime visada kildavo minčių turėti savo ūkį. O viziją, kaip mūsų „paukščių kiemas“ turėtų atrodyti, turėjome jau seniai“- mintimis apie ūkį dalinosi Aleksandras Jegorovas. Tačiau anuomet sąlygos neleido turėti tokio ūkio, koks yra šiandien, ir tik atsiradus galimybei nusipirkti šalia esančią sodybą su tvarteliu ir plotais naminiams gyvūnams laisvai ganytis, norai kaipmat išaugo.

Ūkyje – veislinių naminių paukščių įvairovė

„Pirmąsias žąsis į naująjį, prasiplėtusį ūkį atsivežėme iš Panevėžio. Kadangi viskas buvo nauja, nepatirta, pradėjome skaityti literatūrą apie naminius paukščius, ieškojome informacijos internete,“ – apie ūkio pradžią pasakojo R. Juozapavičienė. Sutvarkius aplinką ir ūkinį pastatą, naujuose namuose apsigyveno Muskusinės, ruano, kajūgos (smaragdinės) antys, akį traukiančios Indijos antys bėgikės, Afrikinės gulbinės žąsys, baltosios, pilkosios, skudurinės žąsys. Taip pat bramos vištos, australorpai, araukanai, kokinchinai bantamai, sidabriniai leghornai, faveroliai, plimutrokai, pentardos bei, aišku, mėsinės vištos – rudieji ir baltieji mėsiniai viščiukai. Rąstinių namelių rezidencijoje įsikūrė gulbinės žąsys. Šių metų liepos 1 d. buvo deklaruoti 449 paukščiai ir 48 avys.

Sodybos pažiba – garsusis avinas Alemondas

Nušienavus didžiulius žolės plotus buvo nuspręsta, kad žolę gali nurupšnoti ir avys, o taip pat – bus ir mėsos. Pirmai pradžiai užteko ir dešimt Lietuvos juodagalvių avių. Įžymųjį aviną Alemondą draugai sodybos šeimininkams atvežė iš žymaus plastikos chirurgo Kęstučio Vitkaus.

Išdaigos ir įvairūs nutikimai - kasdienybė

„Turint tiek naminių gyvūnų, neįmanoma išvengti kuriozinių situacijų. Tik nusipirkus pirmąsias avis, naktį kilo audra, avys išsigando, jų nesulaikė net elektrinis piemuo, ir avys išsibarstė po kaimą. Žmonės pradėjo skambinti senajai avių šeimininkei sakydami, kad jos avys vaikšto po visą Skemų kaimą. Kitą sykį, pardavus vienos kalakutės vaikus, kita savuosius susirinko ir išėjo iš sodybos. Ją su vaikais radome po poros dienų paieškų pas kaimyną, besislepiančią aukštoje žolėje. Buvo ir antys išskridę prie ežero – geresnio ir sotesnio gyvenimo ieškoti, bet netrukus grįžo, pamačiusios, kad nieks ten jų papildomai nešeria“, - įvairiausiais nutikimais dalinosi sodybos šeimininkai.

Didžiulė problema – kuosos

Dabar visi gyvūnai nakčiai uždaromi tvarte, nes tiek per tvorą, tiek pasikasus po tvora, įsibrauna lapė. Didelė problema – kuosos. Jų suskrenda visas pulkas, kaip didžiulis juodas debesis, todėl paukščiai lauke nebelesinami. Ir kaip nuo šių įkyrių padarų gintis – kol kas sprendimo nėra. Šeškai ir kiaunės taipogi kartais užsuka - visai nelaukiami svečiai sodyboje.

Natūraliai auginta produkcija

Dar yra paukščių, kuriuos sodybos šeimininkai norėtų įsigyti – tai Tulūzos arba Cholmagorų žąsys, povai, fazanai. Seniai svajoja apie alpakas. Visiems naminiams gyvūnams reikalinga priežiūra, turi būti įvairus maisto racionas, pavyzdžiui, bramams reikalingas padidintas baltymų kiekis. „Mes žinom, ką parduodam žmonėm. Tiek mėsiniai viščiukai, tiek aviena, kiaušiniai – yra natūralūs, avys ir paukščiai auginami laisvai, duodant tik natūralius, subalansuotus pašarus“, - savo auginama produkcija džiaugėsi Rima Juozapavičienė.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video