Šalies ūkininkų atstovai susitiko su G. Palucku: naująjį Ministrą Pirmininką norėjo „įvesti“ į ūkininkų kasdienybę (0)
![Šalies ūkininkų atstovai susitiko su G. Palucku: naująjį Ministrą Pirmininką norėjo „įvesti“ į ūkininkų kasdienybę](/cache/images/d/7/4/4/3/d7443527c82482a46c7d8a3a0ce5e41f00c4aa9d.jpeg)
Pirmadienis Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (ŽUR) ir Lietuvos žemės ūkio tarybos nariams buvo itin darbingas: daugiau nei dvi dešimtys interesantų skubėjo į Lietuvos Respublikos Vyriausybę, kur susitiko su Ministru Pirmininku Gintautu Palucku. Kaip ŽUR narys susitikime dalyvavo Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Petkevičius, po susitikimo pasidžiaugęs, jog vyriausybės sudaryta programa ir ūkininkų „žiūrėjimo kryptys“ sutampa.
„Įvadas“ į situaciją
Susitikime taip pat dalyvavo ir šalies ūkininkų problemas kartu su premjeru išklausė Žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas bei Aplinkos ministras Povilas Poderskis. M. Petkevičiaus teigimu, minėtos dvi ministerijos daugelį aktualių klausimų ir problemų sprendžia kartu, tad ministrų dalyvavimas sprendžiant su ūkininkų veikla susijusius klausimus tikrai svarbus.
„Susitikimas inicijuotas siekiant naujiems ministrams pristatyti šiandienines ūkininkų problemas, ir kol vyriausybės programa dar nepatvirtinta – yra ruošimo stadijoje, visais būdais siekti ūkininkams palankių sprendimų. Visų pirma aptarėme finansinius klausimus: Ministrui Pirmininkui sakėme, kad Europos Sąjungos (ES) fondų skirtų lėšų likę labai nebedaug, ypatingai – investicijoms, ir reikės papildomo finansavimo iš Lietuvos biudžeto. Kalbėjome tikrai labai įvairiomis temomis, nes kiekvienos šakos atstovai turėjo ką pasakyti: sakykim, sodininkai skundžiasi, kad jie yra pamiršti ir jų šakos perdirbimo investicijoms neskiriama pinigų. Šalies grūdininkai planuoja statyti kooperuotą grūdų perdirbimo įmonę, kaip ir pienininkai, ir va šitose vietose poreikiai yra dešimt kartų didesni, nei yra likę pinigų iš ES“, – sakė M. Petkevičius.
Rokiškėnas pasidžiaugė, kad nors ūkininkai ir jų atstovai vyko supažindinti Pirmininko su šiandienine situacija, G. Paluckas atėjo „padaręs namų darbus“ ir turėjo susirinkęs nemažai aktualios informacijos. Susitikimas, M. Petkevičiaus nuomone, buvo sėkmingas, nes išklausęs interesantus, Ministras Pirmininkas užtikrino vyriausybės dėmesį busimiems sprendimams, susijusiems su žemės ūkiu.
Konkrečios kalbos
Vis tik keletą punktų, kurie buvo aptarti su Vyriausybės atstovais, M. Petkevičius pagarsino: „Buvo pastabų apie šeimos ūkių ir jaunų ūkininkų įsikūrimo skatinimą: kad reikėtų skirti paramą ne tik padargams įsigyti ar naujam ūkiui kurti, bet įstatymiškai sudaryti galimybę ir pirkti jau veikiantį ūkį. Na, pavyzdžiui, vyresni žmonės kaime nebenori ūkininkauti, sugalvoja viską parduoti. Jaunam ūkininkui būtų lengviau „ateiti“, jei veiklos pradžiai skiriamą 60 tūkstančių eurų paramą galima būtų panaudoti kažkokio nedidelio, jau veikiančio, dirbamos žemės turinčio ūkio pirkimui. Kita bėda – laukinės žąsys. Migruodamos jos lesa ūkininkų pasėlius, ypatingai – žirinius, pupas, bet draudimas nuo šių nuostolių nedraudžia. Šaudyti šių paukščių negalima, bet dėl žalos atlyginimo nėra į ką kreiptis, nors jos padaro tikrai didelių nuostolių. Tad buvo keliamas klausimas, kas turėtų ūkininkam kompensuoti“.
Pasak susitikime dalyvavusio rokiškėno, ūkininkų atstovai kėlė planuojamo kelių apmokestinimo klausimą. M. Petkevičiaus teigimu, vyriausybė prakalbo apie norą net tris kartus padidinti kelių mokestį ūkininkams. Rokiškio rajone, anot pašnekovo, tai paliestų tris kelius.
„Mokesčio kainos dar nėra oficialiai paskelbtos, bet susitikime kalbėjo apie pajūrį. Skaičiavo, kad į Klaipėdą nuvežti vieną toną grūdų kainuos 4 eurus. Na, didžiausi vilkinai veža po dvidešimt tonų, tad vienas reisas pabrangtų apie 80 eurų. Bet turintiems keturių ar šešių tonų priekabas mažus kiekius vežti neapsimokės... O ir situacijos yra skirtingos: juk būna etapai, kai veži grūdus iš lauko į sandėlį namuose – susimoki kelių mokestį – o rytojaus dieną veži į elevatorių – vėl moki. Paskui, jeigu tenka pastovėti eilėje ir per naktį, grįžimas namo persikelia į kitą dieną, ir vėl susimoki...“, – apie svarstomą ūkininkų piniginių tuštinimą kalbėjo Rokiškio rajono ūkininkas.
Tuoj mokės ir už orą...
M. Petkevičius šyptelėjo išgirdęs klausimą ar ūkininkai dar nemoka už orą – juk už pasėliams laistyti naudojamą upių ar tvenkinių vandenį kai kuriems skaitliukai sukasi jau nuo pernai metų.
Pašnekovas atskleidė, kad visko gali būti, jog ateityje bus skaičiuojamas auginamos kultūros sukuriamas, o paskui ir sunaudojamas deguonis – jeigu išnaudota bus daugiau, nei pagaminta, greičiausiai, šį skirtumą ūkininkams reikės apmokėti...
O prakalbus oro tema, M. Petkevičius prisiminė, jog susitikime su G. Palucku ir ministrais taip pat buvo iškeltas kvapų reguliavimo klausimas.
„Buvo kalbėta apie fermų skleidžiamų kvapų reguliavimą. Gyvulininkai kalbėjo, kad nėra jokios metodikos, nežinia, kaip nustatyti kriterijai, iš kur imamas kvapo mėginys. Problema kasmet vis aktualesnė, nes anksčiau fermos stovėjo atokiau nuo miestų, bet naujų namų kvartalai ir statyba plečiasi, namai artėja prie ūkininkų. O naujieji gyventojai skundžiasi kvapais ir kadangi nėra jokios metodikos, dažniausiai kaltas lieka ūkininkas...“, – apie poreikį spręsti dar vieną ūkininkų kasdienybės problemą atsiliepė pašnekovas.
Rezultatai nenuvylė
Praėjusiais metais, panašiu metu, šalies ūkininkai organizavo masinį streiką Vilniuje, protestuodami ir reikšdami nepasitenkinimą Vyriausybės, Ministerijų priimtais įvairiais ūkininkams nepalankiais įstatymais. Šie metai vėl prasidėjo ūkininkų atstovų susitikimu su valdžios vyrais ir atrodo, kad ramybės ūkininkai taip ir nesulauks. Tačiau M. Petkevičius paprieštaravo, kad yra atvirkščiai: tai ūkininkai neduoda ramybės Vyriausybei ir dar kartą priminė, kad savaitės pradžioje vykęs susitikimas buvo tikslingas – kad vyriausybė atkreiptų dėmesį į žemdirbius ir rengiant Vyriausybės programą žinotų problemas bei numatytų jų sprendimus.
„Esmė buvo parodyti problemas ir užsitikrinti tolimesnį Vyriausybės dėmesį. Kaimo reikalų komitete juk vyksta posėdžiai ir, galbūt, po šio susitikimo bus labiau reaguojama į ūkininkų nuomonę, įsiklausoma į jų žodžius. O šiaip Žemės ūkio ministras turi parengęs penkis programos žingsnius, kuriuos įvardija ir oficialiai, o po jais „palenda“ turbūt 90 procentų visų ūkininkų problemų. Matome, kad ir mūsų, ir jų kryptis yra ta pati. O po šito bendro posėdžio netgi jaučiamas ministerijos darbuotojų suaktyvėjimas. Trumpai tariant, susitikimas buvo naudingas ir nuotaikos visai džiugios“, – šyptelėjo Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas.