Vietoj darbų planavimo – stebėtojų funkcija: ūkininkai laukia neeilinės Seimo sesijos (0)

Publikuota: 2024-02-05 Kategorija: Žemės ūkis
 Vietoj darbų planavimo – stebėtojų funkcija: ūkininkai laukia neeilinės Seimo sesijos
Rokiškio Sirena nuotr. / 20-čiai su žemės ūkio technika sostinę pasiekusiems žemdirbiams, M. Petkevičius įteikė padėkas už žemdirbiškosios bendruomenės stiprinimą.

Solidarumo laužams užgesus ir traktorių burzgimui nutilus, Lietuvos žemdirbiai „perėjo“ į stebėtojų pozicijas: ištempę ausis ir išplėtę akis ūkininkai laukia vasario 12-15 d., kada į neeilinę sesiją spręsti jų problemų rinksis Lietuvos Respublikos Seimo nariai. O patys žemdirbiai juokauja – jie savo „atidirbo“, dabar dirbti turi šalies valdžia.

Susirinko apžvelgti

Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Petkevičius praėjusią savaitę vėl sukvietė rajono žemdirbius. Šį kartą – aptarti sostinėje vykusio mitingo ir (ne)pasiektų jo rezultatų. Nors, anot pirmininko, pirminis įvaizdis yra neblogas: laikinai sustabdytas reikalavimas atkurti daugiametes pievas, kalbama apie dujų akcizo mažinimą, problemoms spręsti sukviesta neeilinė Seimo sesija, visgi, rajono ūkininkai džiaugsmu netrykšta ir žada itin atidžiai stebėti seimo narių darbą, o prireikus ir vėl burtis Vilniuje.

Susitikimo metu M. Petkevičius ne tik aptarė akcijos rezultatus, bet ir dėkojo Rokiškio krašto ūkininkams, kurie į Vilnių ryžosi vykti traktoriais, negailėjo savo asmeninio laiko ir lėšų.

Anot pirmininko, kelionė vienam asmeniui (kuras, nakvynės ir maitinimas) kainavo apie 500 eurų. Rokiškį sostinėje atstovavo 28 žemdirbiai: 20 buvo užsiregistravę pagal Rokiškio ūkininkų sąjungos reikalavimus, kiti akcijoje dalyvavo asmeniškai.

Padėkojo už indėlį

Būtent tiems 20-čiai dalyvių M. Petkevičius įteikė padėkas: už Rokiškio rajono žemdirbių atstovavimą protesto akcijoje Vilniuje, už ryžtą į akciją vykti traktoriumi, už supratimą, palaikymą ir kantrybę, indėlį į rajono žemdirbiškosios bendruomenės stiprinimą.

Vilniuje apie Rokiškį kalbėjo: Gytis Galvanauskas, Rimantas Vygėlis, Remigijus Šešelgis, Gintaras Giminauskas, Marius Petrauskas, Vytautas Krasauskas, Valerijus Aleinikovas, Marius Gaižauskas, Povilas Smalstys, Karolis Šeškus, Eugenijus Sapagovas, Žydrūnas Pagirys, Aurelijus Gudonis, Ernestas Streikus, Dainius Mikalaičiūnas, Justinas Dranevičius, Paulius Kutka, Martynas Šalčius, Lukas Baranauskas.

Pastarasis ūkininkas sostinės Gedimino prospekte labiausiai traukė praeivių ir akcijos dalyvių dėmesį, savo traktorių papuošęs imituotu „karstu“.

Pats jaunasis ūkininkas juokėsi, kad, tiesiog, vykdė jam skirtą užduotį: „Man buvo liepta, kad mus parodytų per žinias. Neturėjau kur dėtis. Šis karstas jau dalyvavęs ankstesniuose protestuose (autorius – Paulius Martinonis), o aš apipavidalinau“.

Apibendrino pasiekimus

M. Petkevičius pasidžiaugė, kad pati akcija buvo sėkminga tuo atžvilgiu, kad sugebėjo apjungti daug ūkininkų ir parodyti tiek Vilniaus, tiek visos Lietuvos žmonėms, kad „kaimas“ ir ūkininkai yra pasikeitę: modernūs, inovatyvūs, kultūringi ir supratingi.

Tačiau kiek liūdnesnės nuotaikos vyravo kalbant apie įvykusios akcijos (ne)pasiektus rezultatus.

„Problemos, lyg ir, sprendžiamos, nors realiai tai – „užliūliuojama“ ir neaišku ar kas nors kada nors ką nors iš tikrųjų padarys. Ką pavyko pasiekti, tai, kad priimtas sprendimas kreiptis į Seimą dėl neeilinio posėdžio sušaukimo. Pieno krizės ir rusiškų grūdų tranzito klausimai taip ir liko tik apkalbėjimo stadijoje. Kokie bus sprendimai dėl dujų akcizo – irgi mistika, nes net trys institucijos nesutaria šiuo klausimu: mes kalbame apie 20 eurų, Aplinkos ministerija kalba apie 70 eurų, visuomenėje sklando kalbos apie 41 eurą. Šiuo metu kaina yra 304 eurų už toną. Mus tikina, kad siekiamybė yra mažiau, nei kaimyninių šalių: Latvijoje – 0, Lenkijoje – 15. Na, bet kokiu atveju šie skaičiai mažesni, nei 304 eurai“, – šmaikštavo M. Petkevičius.

Lyg ir geresnės žinios

Anot jo, iš visų 6 ūkininkų Seimo nariams teiktų reikalavimų, tik vienas buvo išspręstas beveik 100 proc.: „Dėl apsauginių juostų iki šiol galiojusios tvarkos palikimo – įvykdyta. Tiksliau, yra paruoštas projektas, kuriame reikalavimas, lyg ir, panaikintas. Tad 20-100 km upėse atkarpoje apsauginė juosta išlieka 10 m pločio, virš 100-ojo kilometro – 30 m“.

Nors vienas svarbiausių žemdirbių reikalavimų – daugiamečių pievų atstatymas – yra aktyviai sprendžiamas net Europos Komisijos (EK), M. Petkevičius ūkininkams labai palankių rezultatų nesitiki.

„Apie pievas: greičiausia neišvengsime atstatymo. Tik neaišku kiek reikės atstatyti. Kol kas daugiamečių pievų atkūrimo reikalavimas yra sustabdytas. Iš Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) žemdirbiai praėjusią savaitę gavo patikslintus raštus, kuriuose rašoma, kad nurodymas sustabdytas iki kovo 20 d. Nieko per daug gero nėra. Galbūt tik viltis, kad gali reikėti atstatyti mažiau“, – tikino Rokiškio ūkininkų sąjungos pirmininkas ir pridūrė, kad vasario 8 d. Seimo Kaimo reikalų komiteto atstovai vyks į Briuselį ir su EK pirmininku diskutuos galimus sprendimų variantus.

Vėl kliuvo ministrui...

M. Petkevičius šyptelėjo: komitetas išvyksta, nes ministras negalėjo komiteto atstovams pasakyti, kokius raštus nusiuntė EK.

O kalbėdamas apie protesto akciją Vilniuje, pirmininkas prisiminė ministro pasakytus žodžius: „Žemės ūkio ministras yra pasakęs, kad „sprendimai gali būti priimami tik tada, kai to reikia“. Reiškia, iki šiol nereikėjo. Vadinasi, reikėjo ūkininkams pas jį nuvažiuoti ir pasakyti, kad, ministre, jau reikia dirbti“.

Lietuvos neariminės tausojamosios žemdirbystės asociacijos (LNTŽA) pirmininkas Jonas Venslovas, akciją stebėjęs „iš šalies“ prisipažino netikėjęs iki pat išvakarių, kad tiek ūkininkų technikos susirinks į sostinę.

„Nepaisant to gražaus vaizdo, stebiu kas iš tikrųjų vyksta Vilniuje. Galiu pasakyti, kad valdžia – tūkstantį kartų gudresnė: gražiai įleido į Vilnių, surikiavo Gedimino prospekte, leido ūkininkams išsikalbėti. Bet šiai dienai mūsų protestas nieko nepasiekė – tik, kad pievų atstatymą atidėjo iki kovo 20 d., kai ūkininkai pradės dirbti laukus ir nebebus jiems laiko žaisti“, – apgailestavo J. Venslovas.

Parodė neigiamą požiūrį?

Anot jo, atitinkamą požiūrį į protestuojančius ūkininkus parodė ir trys svarbiausi šalies asmenys: Prezidentas, Premjerė ir Seimo pirmininkė, kurie neatvyko pasikalbėti su Kudirkos aikštėje protestuoti susirinkusiais šalies žemdirbiais.

„Ar Prezidentas negalėjo pasakyti Raseiniuose, kad atvažiuos pora valandų vėliau? Nepasirodė nei Premjerė, nei Seimo Pirmininkė. Tik atėjo „mažučiai“. Šaukia neeilinę Seimo sesiją, bet man atrodo, kad jiems daugiau kliūna Žemaitaitis, nei rūpi mūsų problemos. Gal svarstys ir jas – tik svarstis! Bet mes patys pamatėm, kad visi turim sueiti krūvon, visi supratom, kokia situacija. Tikiuosi, kad rezultatas kažkoks bus, gal premjerė, visgi, tars tvirtą žodį. Šiai minutei aš nelabai tikiu, bet džiaugiuosi, kad mes labai gražiai „išėjom“, ne kaip Prancūzijoje, kur protestuojantys ūkininkai elgiasi siaubingai. Tikiuosi, mums taip elgtis nereiks“, – šyptelėjo su traktoriais vykusiems žemdirbiams dėkodamas rokiškėnas.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video