14 km žygiu Žydų holokaustui atminti prasidėjo Rokiškio miesto šventė (foto) (0)

Publikuota: 2023-09-22 Kategorija: Aktualijos
14 km žygiu Žydų holokaustui atminti prasidėjo Rokiškio miesto šventė (foto)
Rokiškio Sirena nuotr. / Rokiškio geto vietoje

Antrus metus organizuojamu atminimo Žydų holokaustui žygiu, šiandien startavo tris dienas vyksiančio 524-ojo Rokiškio miesto gimtadienio šventiniai renginiai.

Minėjimo žygis

Į 14 km atminimo žygį prie Rokiškio krašto muziejaus susirinko per pusšimtis vyresniųjų klasių moksleivių, lydimų istorijos mokytojų, bei keletas pavienių žygeivių.

Išklausę istoriko, Krašto muziejaus direktorės pavaduotojo Giedriaus Kujelio sveikinimą ir priežastį, kodėl būtent šią dieną susirinko, kur keliaus ir kuo maršrutas yra ypatingas, būrys patraukė link Rokiškio Geto vietos.

Čia – šiurpą kūnu varantys istoriniai faktai, perpinti su šių dienų aktualijomis Ukrainoje ir raginimas daryti viską, kad baisi istorija nesikartotų...

Sunaikinta per 5 tūkst. žmonių

Anot G. Kujelio, Holokaustas palietė kiekvieną Lietuvos miestą, miestelį ir kaimą, kuriame buvo įsikūrusios žydų bendruomenės. Rokiškio krašte Holokausto siaubus patyrė per 5 tūkst. žydų.

„Įsivaizduokite, ką reiškia skaičius 5 ar 3 tūkstančiai? Tai ne skaičius, tai – žmonės, su savo gyvenimais, istorijomis, šeimomis. Kai taupant šovinius vaikai buvo užmušami daužant šautuvų buožėmis. Baisu. Beveik tą patį jūs matote dabar Ukrainoje, kur rusų kariuomenė naikina viską, kas pasitaiko pakeliui“, – kalbėjo G. Kujelis.   

Geto vieta
Ten, kur dabar vietą žymi ženklas „Geto vieta“, laikinoji žydų koncentracijos stovykla buvo įkurta 1941 m. liepos pradžioje. Čia daugiausia buvo kalinami darbingo amžiaus vyrai, iš viso apie 3 tūkst. Į stovyklą žydai buvo varomi iš visos Rokiškio apskrities.

Pasak istoriko G. Kujelio, žydai laikomi čia buvo neilgai – vos mėnesį, nes jau 1941 m. rugpjūčio 15-16 d. koncentracijos stovykla buvo likviduota, išžudant visus jos gyventojus. Netoli Rokiškio esančiame Velniaduobės miške, prie Bajorų kaimo, buvo nužudyti 3 tūkst. 207 žmonės: iš jų – 3 tūkst. 200 žydų tautybės.

Kita laikinoji žydų koncentracijos stovykla buvo įkurta šalia Antanašės dvaro (Obelių sen.), kur buvo kalinami pagyvenę vyrai, moterys ir vaikai. Ši laikinoji stovykla likviduota rugpjūčio 25 d. Tą dieną netoli dvaro esančiame Degsnynės miške buvo nužudyta 1 tūkst. 160 žmonių.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video