Atvėsus orams pastogės neturintys rokiškėnai sugrįžta į valdiškus namus (0)

Publikuota: 2022-09-26 Kategorija: Aktualijos
Atvėsus orams pastogės neturintys rokiškėnai sugrįžta į valdiškus namus
Rokiškio Sirena nuotr. / Atšalus orams į Rokiškio socialinės paramos centro padalinyje Obeliuose traukia neturintieji pastogės.

Obelių savarankiško gyvenimo namai, kaip ir visos panašios įstaigos, vasarą ištuštėja. Tačiau vėstant orams, būsto neturintys asmenys ieško šiltesnės pastogės ir sugrįžta į valdiškus namus.

Šiuo metu Rokiškio socialinės paramos centro padalinyje Obeliuose laikinai apgyvendinta  19 asmenų, žiemą paprastai būna užimtos visos 30 čia esančių nakvynės vietų.

Nelinksmos istorijos

Rokiškio socialinės paramos centro direktorė Jolanta Paukštienė sako, kad apgyvendinamų asmenų skaičius nuolat kinta, vieniems tai laikina stotelė, kiti tampa beveik nuolatiniais gyventojais ir praleidžia savarankiško gyvenimo namuose po kelerius metus.

Būstą ir artimųjų paramą praradusių asmenų istorijos skirtingos ir tuo pačiu panašios, dažnai susijusios su priklausomybe nuo alkoholio – tuomet subyra šeimos, nutrūksta santykiai su giminėmis, netenkama namų. Pasitaiko atvejų, kai žmogus dar turi savo būstą, tačiau pasinėręs į alkoholį ar dėl kitų priežasčių, taip jį apleidžia, kad šis tampa šaltas, kiauras ir praktiškai nebegyvenamas.

Prieglobsčio ieškoma ir po nelaimių, kai namus suniokoja gaisras.

Neturi kur apsistoti

Į savarankiško gyvenimo namus patenka asmenys su fizine ar psichine negalia, kai kuriems iš jų, pavyzdžiui, netekusiems galūnių, prireikia ne tik stogo virš galvos bei lovos, bet ir socialinio darbuotojo pagalbos, kad galėtų pasirūpinti savo buitimi.

Šiuo metu centre glaudžiasi ir keturi iš Rokiškio psichiatrinės ligoninės išleisti, bet neturėję kur apsistoti asmenys.

Susiranda antrą pusę

Paklausta, ar daug gyventojų išeina ir nebesugrįžta, Rokiškio socialinės paramos centro direktorė sako, kad tokie atvejai nėra labai dažni. Pasitaiko, kad gyventojai susiranda antrą pusę, ir išeina  kartu gyventi, kurti šeimos, arba išvažiuoja pas gimines.

Vis tik dažniau „pasiklydę“ gyventojai po kelių mėnesių, praleistų gamtoje ar pas draugus, vėl sugrįžta į savarankiško gyvenimo namus.

„Yra jaunesnių žmonių, kurie labai patiklūs ir priima drąsius sprendimus, kartais, draugų ar pažįstamų įkalbėti, nukeliauja toli, atsiduria ne tik kitame rajone, bet ir užsienyje. Išgirstame, kad jau kažkur Ispanijoje...“, – kalba J. Paukštienė.

Užmiršti pažadai

Savarankiško gyvenimo namuose žmonės būna tol, kol yra toks poreikis, jų prievarta niekas nelaiko. Mes nestabdome, jeigu jie nusprendė išeiti. Tik tuo atveju, kai matome, kad žmogus eina visiškai į niekur, kalbame, įsitikiname, kad jis tikrai turės kur gyventi.

Vasarą pas mus žmonių sumažėja, bet šaltėjant orams, tie žmonės, kurie mėgavosi „laisve“,  vėl prašosi priimami, pažada būti pažangiais ir laikytis nustatytos tvarkos.

Bet būna visko, kai priklausomybę turintys žmonės gauna išmokas, pamiršta gražius pasižadėjimus, tenka ir pasikalbėti, ir pagrūmoti“, – apie savarankiško gyvenimo namų kasdienybę pasakoja J. Paukštienė.

Netenka mokėti

Beveik visi Obelių savarankiško gyvenimo namuose atsidūrę asmenys gauna pajamų – neįgalumo  ar senatvės pensijas, vos vienas kitas ateina taip, kaip stovi. Susitvarkyti dokumentus, išgyventi pirmąsias savaites jiems padeda socialinė darbuotoja. Šių namų gyventojams netenka mokėti už stogą virš galvos, minimalų mokestį jie susimoka tik už naudojimąsi elektriniais prietaisais (televizoriumi, elektriniu virduliu, radijo imtuvu) bei  higienos paslaugas (maudymąsi ir skalbimą). Per mėnesį tai atsieina apie 10 eurų. Maistu gyventojai pasirūpina patys, jį gali pasigaminti bendroje virtuvėje. Tiesa, kartais pinigai išslysta kitiems reikalams, o maistui ar higienos prekėms jų nebelieka.

Pinigai seife

Žinodami savo brangiai kainuojančius pomėgius ir potraukį alkoholiui kai kurie gyventojai patys paprašo, kad jų išmokos saugiai atsidurtų seife ir būtų atiduodamos jiems dalimis, po nedidelę sumą. Jeigu gavę pensiją pasijunta turtingi ir pirmiau užsuka į miestelio parduotuves, o ne pas socialinę darbuotoją, dažniausiai grįžta tuščiomis kišenėmis.

„Ne visi moka disponuoti savo lėšomis, todėl  jie negauna didelių sumų – jos labai greitai išslystų iš rankų. Kai grįžta tuščiomis kišenėmis, tada pasimoko. Darbuotojai stengiasi padėti jiems pragyventi ieškodami maisto iš Carito ar „Maisto banko“ sukauptų atsargų“, – sako direktorė. 

Įstaigos vadovė džiaugiasi, kad ūkininkai ir verslininkai ne kartą išgirdo jų prašymą paremti savarankiško gyvenimo namus rudens gėrybėmis (šviežiomis ar konservuotomis daržovėmis),   drabužiais, avalyne. Tokia parama  ir dabar laukiama.

Su charakteriais

„Mūsų gyventojai su charakteriais“, – šypsosi pašnekovė.

Karingas šių namų gyventojų charakteris labiausiai atsiskleidžia, kai nebelieka laisvų vienviečių bei dviviečių kambarių ir tenka apsigyventi keturviečiame, kad ir labai nepatiktų kaimynystė. Ne paslaptis, kad  būna ir riaušių, padėti išsiaiškinti santykius tenka kviesti policiją.

Tačiau, pasak J. Paukštienės, yra labai gražių pavyzdžių: įstaigoje yra kūrybiškų žmonių, kurie piešia, daro paveikslus iš antrinių žaliavų, dalyvauja rajono bibliotekose rengiamose parodėlėse.

Savarankiško gyvenimo namuose užtenka vietos ir jausmams, gimsta simpatijos, atsiranda poros.  Moterys puošiasi, pasitempia, pasidažo, stengiasi patraukti dėmesį. Yra gražių istorijų, kai garbaus amžiaus žmonės, kad ir kiek kartų paslydę, atsistoja ant kojų ir rūpinasi vienas kitu.

Gimsta simpatijos

„Kaip bebuvę, šie žmonės turi širdis ir jausmus. Nėra taip, kad turinčiam priklausomybę žmogui niekas nerūpi. Būna aštresnių etapų, kai žmonės gauna išmokas – tuomet suvaldyti juos sunkiau, bet kai pasibaigia pinigai, kiekvienas nori kažkuo užsiimti, būti svarbus ir reikalingas. Su jais dirba psichologai, priklausomybių ligų konsultantai. Jeigu pamatai, kad gyventojas turi gabumų, stengiesi jį skatinti. Kartą žmogus, kuris turėjo rimtą negalią (buvo netekęs galūnių) pagal neįgaliųjų reabilitacijos programą  mokėsi Kaune, darė labai gražius darbelius, važiuodavo į parodas. Vidinį skausmą jis užpildydavo kūryba. Šiandien jo nebėra, išėjo į Amžinybę“, – sako direktorė.

Trūksta kantrybės

Obelių savarankiško gyvenimo namuose apgyvendinami Rokiškio rajono gyventojai, atklydusieji iš aplinkinių rajonų gali apsistoti tik kriziniam laikotarpiui – iki 7 dienų.

 Kabindamiesi į gyvenimą, kai kurie bando ieškoti, kaip užsidirbti daugiau pinigų, tačiau neretai atsimuša į darbdavių nepasitikėjimo sieną.

Pasak direktorės, keli negalią turintys gyventojai anksčiau pagal sutartį yra dirbę rapsų aliejaus gamykloje, vienas kitas darbą susiranda pats. Tiesa, dažnai neturi kantrybės ilgai dirbti. Kartais laikinų darbų pasiūlo ūkininkai.

„Mes skatiname, kad žmonės ieškotųsi gyvenamojo būsto ir darbo. Bet jais nelabai pasitiki ir darbdaviai, ir būsto nuomotojai. Gali būti, kad dėl vieno gyventojo elgesio kentės ir kiti, nes susiformuoja neigiamas požiūris“, – kalbėjo J. Paukštienė.

Atsistoja ant kojų

Istorijų su laiminga pabaiga čia galima išgirsti žymiai mažiau nei liūdnų, tačiau tos pirmosios labiausiai ir įkvepia darbuotojus. Dabar Rokiškio socialinės paramos centrui vadovaujanti, o prieš tai 10 metų dirbusi Obelių padalinyje J. Paukštienė sako mačiusi ir labai gražių, ir linksmų istorijų, iki šiol sulaukianti žinučių su padėkomis ir sveikinimais.

Vienas buvęs savarankiško gyvenimo namų gyventojas iki šiol džiaugiasi, kad iš Jolantos išgirdo tuomet jam taip reikalingus žodžius ir patarimus ir susitvarkė gyvenimą. Pats atsistojęs ant kojų bandė padėti ir kitiems tokio paties likimo žmonėms. Pašnekovė prisimena dar vieną istoriją, kai gausų būrį vaikų auginanti mama, nuolat keitusi gyvenamąsias vietas, pagaliau surado savo namus.

„Kai ji apsigyveno mūsų savarankiško gyvenimo namuose, padėjau jai taupyti pinigus ir nusipirkti butą. Sutariau su buto šeimininke, kad sutaupę pinigų, sumokėsime dalimis. Dabar tie vaikai jau užaugę. Man labai gera matyti, kad jie turi savo tikrus namus ir nebereikia nuolat jų keisti“, –  pasakojo J. Paukštienė.

Autorius Kristina Ramanauskaitė

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video