Gydytojams rezidentams siūloma mokėti stipendijas, kad šie sugrįžtų sutartą laiką padirbėti rajono gydymo įstaigose (0)

Publikuota: 2022-07-08 Kategorija: Aktualijos
Gydytojams rezidentams siūloma mokėti stipendijas, kad šie sugrįžtų sutartą laiką padirbėti rajono gydymo įstaigose
Rokiškio Sirena koliažas / Liepos 8 d. Rokiškio rajono savivaldybės meras Ramūnas Godeliauskas susitiko su Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro direktore Danguole Kondratenkiene dėl jaunų gydytojų skatinimo galimybių.

Kaip informuoja Sveikatos apsaugos ministerijos Spaudos tarnyba, Lietuva yra viena iš daugiausiai medikų paruošiančių Europos Sąjungos (ES) šalių. Pirmaujame ir pagal vienam gyventojui tenkančių medikų skaičių. Deja, neužpildytos medikų darbo vietos – vienas labiausiai sveikatos paslaugų teikimo greitį ir paslaugų kokybę bloginančių veiksnių. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pabrėžė, kad Lietuvoje esminė problema – ne medikų trūkumas, o netolygus jų pasiskirstymas tarp didmiesčių ir rajonų gydymo įstaigų. Kad medikų trūksta Rokiškio rajone – ne naujiena. Šį klausimą savivaldybė sprendžia jau ne pirmą kartą, ieškoma įvairių išeičių.

Liepos 8 d. Rokiškio rajono savivaldybės meras Ramūnas Godeliauskas buvo susitikęs su Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro direktore Danguole Kondratenkiene. Tartasi dėl jaunų gydytojų skatinimo galimybių. „Rokiškio Sirena“ pasidomėjo, kokie šio susitikimo rezultatai ir kas planuojama daryti, kad kuo daugiau jaunų medikų rinktųsi darbą Rokiškyje.

Meras siūlo mokėti stipendijas gydytojams rezidentams

- Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centre iš 16 šeimos (ar vidaus ligų) gydytojų 5 yra sulaukę senatvės pensijos amžiaus, dar 3 gydytojai per 5-erius metus sulauks pensinio amžiaus ir jie bet kada gali išeiti bei sudaryti dar didesnį vakuumą, todėl norisi žiūrėti į perspektyvą ir užsitikrinti, kad šioje gydymo įstaigoje turėsime gydytojų. Nuolat ieškome būdų, stebime, ką dėl specialistų pritraukimo daro kitos savivaldybės. Šiuo metu turime pasitvirtinę rezidentūros programą – iš savivaldybės biudžeto lėšų apmokame mokamas rezidentūros studijas, o studentai lieka dirbti ligoninėje. Dabar kone aktualiausia problema – šeimos gydytojai pirminės asmens sveikatos priežiūros centre. Šiuo metu labai trūksta vieno šeimos gydytojo, tačiau dar geriau būtų, kad atsirastų ir antras. Centras priima gydytojus rezidentus šeimos gydytojo rezidentūros ciklui (esame Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rezidentūros bazė, šiuo metu pateikėme dokumentus Vilniaus universitetui dėl rezidentūros bazės patvirtinimo), tačiau tai tik neilgas laiko tarpas šeimos gydytojo rezidentūros studijose (paprastai jis trunka 2-3 mėn.). Deja, įdarbinti medicinos gydytojų (be specializacijos) negalime, nes pagal galiojančius teisės aktus medicinos gydytojas verstis medicinos praktika pagal medicinos gydytojo profesinę kvalifikaciją gali tik įstaigose, teikiančiose pirminę stacionarinę palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugą, teikti paliatyviąją pagalbą suaugusiesiems ir vaikams, greitąją medicinos pagalbą, taip pat dirbti stacionarinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuose. Bediskutuojant su direktore D. Kondratenkiene, kilo klausimas, kaip paskatinti medicinos studentus grįžti į Rokiškį. Viena išeičių – mokėti stipendijas. Sutarėme su įstaigos vadove, kad liepos mėnesį teiksime Rokiškio rajono savivaldybės tarybai sprendimo projektą, prašydami papildyti aprašą dėl sveikatos priežiūros specialistų pritraukimo ir sudarysime galimybes sveikatos priežiūros įstaigoms mokėti stipendijas tiems, kurie mokosi specializuotoje rezidentūros programoje. Manome, kad stipendija galėtų siekti nuo 500 eurų per mėnesį. Tarybai priėmus tokį sprendimą, sveikatos priežiūros įstaigos stipendijas medicinos studentams mokėtų iš savo lėšų. Ši parama įpareigotų jaunus gydytojus grįžti ir dirbti Rokiškyje ne mažiau kaip trejus metus. Manome, kad šis sprendimas keletui metų į priekį padės planuoti gydytojų srautus, - pasidalino susitikimo su poliklinikos direktore pagrindiniais akcentais meras R. Godeliauskas.

Pirminės asmens sveikatos priežiūros centre ypač trūksta šeimos gydytojų

Pakalbinome ir Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro direktorę D. Kondratenkienę. Uždavėme keletą klausimų.

- Kokia šiandien yra situacija Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centre dėl gydytojų? Kiek gydytojų trūksta?

- Šiandieną ypač trūksta šeimos gydytojų, 1-2 gydytojus priimtume iš karto.

- Kokias matote perspektyvas dėl specialistų pritraukimo?

- Labai tikiuosi, kad ateityje sulauksime daugiau gydytojų rezidentų, kurie, atlikę praktiką mūsų rajono įstaigose, pasiliks čia ir dirbti. Pagal LR Sveikatos apsaugos ministerijos matymą, regionai turėtų sulaukti daugiau gydytojų rezidentų, nes šiandien tik 2 proc. jų išvyksta rezidentūros studijoms į regionus. Tikimės pokyčių šioje srityje.

- Ką šiandien nutarėte su rajono meru dėl jaunų specialistų pritraukimo dirbti?

- Aptarėme pritraukimo priemones, iš kurių viena galėtų būti stipendijų gydytojams rezidentams mokėjimas.

- Jeigu būtų mokama stipendija, tai kokiems studentams, ir kaip tai užtikrintų jų darbą Rokiškyje?

- Na, mūsų įstaigai aktualiausi šeimos gydytojai, ligoninei, manau, aktualus klausimas dėl kitų specialybių gydytojų pritraukimo. Ateityje bus aktualus ir slaugytojų pritraukimas į gydymo įstaigas. Mokėdami stipendijas, tikimės, kad jauni gydytojai atvyks sutartą laiką dirbti mūsų rajono gydymo įstaigose.

- Ar apsvarstėte kitas galimybes pritraukti gydytojus į Jūsų vadovaujamą įstaigą be stipendijos mokėjimo? Jeigu taip, tai kokie dar galėtų būti būdai?

-Turime galimybę apmokėti rezidentūros studijas, padėti susimokėti paskolas būstui ar automobiliui. Taip pat rajone patvirtinta finansinė parama jauniems gydytojams.

Sveikatos apsaugos ministerija siūlo gydymo įstaigoms investuoti į darbuotojus

Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų spaudai, vis daugiau darbdavių supranta, kad į darbuotojus būtina investuoti, ir visi turi veikti išvien – universitetai, Sveikatos apsaugos ministerija, gydymo įstaigos ir medikų bendruomenės. Pagrindiniai veiksniai, motyvuojantys rinktis darbą regionuose, dažniausiai yra siūlomos palankios socialinės garantijos, darbo vietos pasiūla rezidento kilmės krašte arba kai grįžtama dirbti į gydymo įstaigą, kurioje sėkmingai buvo atlikta rezidentūros praktika ir, svarbiausia – tinkama įstaigos valdysena bei organizacinė kultūra.

Artimiausiame Rokiškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje šis klausimas bus pateiktas svarstymui. Apie tokią paramą jauniems medikams turės galimybę pasisakyti Tarybos nariai bei priimti sprendimą.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video