Rokiškio policijos pareigūnai apžvelgė 2024-uosius: be rimtų įvykių spręsti tenka ir itin kuriozines situacijas (0)
Rokiškio rajono policijos pareigūnų darbas puikiai matomas kasdien, tačiau jau tapo įprasta, kad metams pasibaigus suskaičiuojami „viščiukai“ ir visos įgyvendintos užduotys sugrupuojamos bei pateikiamos viešai plačiajai visuomenei. Į ataskaitinį susirinkimą trečiadienio popietę pakvietę Rokiškio Angelai sargai pasidalino savo kasdienybe, kurioje – nuo rimtų reagavimų dėl galimos grėsmės žmogaus sveikatai ir gyvybei, iki kuriozinių situacijų, kurias pasakojant galima būtų surengti tikrai smagų komedijos vakarą.
Reagavo dažniau
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Rokiškio rajono policijos komisariato viršininkas Rimantas Čepulis pristatė 2024 m. veiklos efektyvumo rezultatus.
Pasak viršininko, praėjusiais metais bendruoju pagalbos numeriu buvo gauta 4 tūkstančiai 389 pranešimai dėl įvairių įvykių Rokiškio rajone. Anot pareigūno, tai yra net 23 procentais daugiau, nei 2023-aisiais.
Policijos pareigūnai reagavo pagal 3 tūkst. 754 pranešimus. Likusiuosius specialus skyrius tyrė nuotoliniu būdu.
„Į visus pranešimus, kai galima grėsmė žmogaus sveikatai ir gyvybei, pareigūnai vyko labai operatyviai: A kategorijos įvykių pernai metais buvo 282 (nuvykta per numatytą laiką – 95,4 proc.), B kategorija – 945 įvykiai (nuvykta laiku – 99,2 proc.), C kategorija – 2 tūkst. 527 (nuvykta laiku – 97 proc.)“, – pareigūnų reagavimo rodiklius pristatė R. Čepulis.
Apsunko procesiniai dalykai
Viršininkas pasidžiaugė, kad lyginant praėjusius metus su 2023-aisiais, stebimas nedidelis nusikalstamų veikų mažėjimas, o jų ištyrimo rodikliai yra pakankamai aukšti – ištirta 63,6 proc.
Visgi, anot R. Čepulio, ištyrimo rodikliai ne visai atitinka realią padėtį: „Liko nemažai 2024 m. nebaigtų tyrimų su nustatytais įtariamaisiais, bet tyrimai nebaigti dėl itin paprastų priežasčių: žmogiškųjų išteklių trūkumo – iš 7 proceso tyrėjų, šiuo metu dirba tik 3... Be abejo, šiems specialistams ženkliai išaugo darbo krūvis ir tiriamų bylų kiekis“.
Analizuodamas, kokių nusikalstamų veikų Rokiškio rajone yra daugiausia, R. Čepulis pabrėžė, kad skaičiai nesikeičia kelerius metus iš eilės: didžiausią dalį sudaro smurtas artimoje aplinkoje, o sąrašą tęsia neblaivūs vairuotojai bei vagystės ir sukčiavimai.
Keliasi į naujas erdves
„Vagysčių skaičius rajone – sumažėjęs, manau, dėl to, kad patys gyventojai investuoja į savo aplinkos saugumą ir įsirengia vaizdo kameras. Deja, bet ūgtelėjo nusikaltimų elektroninėje erdvėje statistika ir tą tendenciją stebime trečius metus iš eilės. Šių nusikalstamų veikų ištyrimas nėra greitas ir paprastas: pinigai pervedami iš sąskaitų į sąskaitas, dažnai – kitose valstybėse, veikia nusikaltėlių grupės. Nors prevenciškai viešinama daug informacijos apie sukčiavimo atvejus, situacijas, scenarijus, bet nukentėjusių nemažėja“, –apgailestavo pareigūnas.
Anot R. Čepulio, jau praėjo pusantrų metų, kai įsigaliojo nauja Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo redakcija, tačiau policijos pareigūnų taip laukto ryškaus teigiamo rezultato šiuo klausimu nepastebėta – penkerius metus rodikliai išlieka panašūs: „Pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje gauta net 560. Per 2024 m. išduoti 223 Smurto artimoje aplinkoje orderiai (draudimas įtariamam smurtautojui 15-a parų grįžti į šeimą – aut. past.), kurio kontrolė pavesta policijos pareigūnams, uždedant dar daugiau atsakomybių“.
Be žuvusiųjų
Kaip ir kiekvienais metais Rokiškio rajono pareigūnai aktyviai dirba siekdami atskleisti narkotinių medžiagų laikymo ir platinimo atvejus. Praėjusiais metais buvo pradėta 30 ikiteisminių tyrimų. Tai – net 12 veikų daugiau (2023-aisiais fiksuota 18 atvejų). Pradėti 4 ikiteisminiai tyrimai dėl narkotinių medžiagų platinimo.
Kalbėdamas apie eismo saugumą, R. Čepulis pasidžiaugė, kad rajone išvengta eismo įvykių, kurių metu būtų žuvę žmonių, tačiau įskaitinių įvykių registruota daugiau: 2024-aisiai – 28, 2023-aisiais – 20, sužalotų asmenų taip pat 4-iais daugiau, nei 2023-aisiai.
Remiantis pareigūnų pateikiama statistika, apskritai registruota eismo įvykių: 2024 m. – 250, iš kurių net 116 įvyko transporto priemonei susidūrus su gyvūnu ir 14-a, kuriuos padarė neblaivūs asmenys.
Užpernai eismo įvykių registruota daugiau – 295, neblaivių asmenų sulaikyta 17-a.
Tuo tarpu vykdant prevencines priemones, per metus buvo patikrinta daugiau nei 25 tūkst. vairuotojų ir aktyvių veiksmų dėka sulaikyti net 108 neblaivūs vairuotojai. Iš jų 44-ių asmenų girtumas viršijo 1,5 promilės. Iš neblaivių vairuotojų rajone konfiskuotos 48 transporto priemonės.
Narkotikai – naujas iššūkis
Kalbėdamas apie smulkias vagystes, kai iš parduotuvių ar prekybos centrų vagiamos prekės, alkoholiniai gėrimai, R. Čepulis skaičiavo, kad tokių atvejų pernai buvo registruota 186.
Itin didelį dėmesį 2024 m. policijos pareigūnai skyrė nepilnamečių veiklai, ypač dėl rūkymo: „Matome, kad nustatytų nusižengimų skaičius yra išaugęs. Žymiai daugiau nustatyta narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo atvejų – buvo 3, dabar jau siekia 25, ir beveik 4 kartus daugiau rūkymo atvejų. Ir tai labai susiję su ką tik paminėtomis smulkiomis vagystėmis: kadangi ir narkotikams, ir tabakui bei skysčiams reikalingi pinigai, nemažai padaroma smulkių vagysčių. Būtent šioje srityje aktyvinsime prevencinę veiklą, planuosime darbą su švietimo įstaigomis, socialiniais partneriais.“
Iš nesaugiausios – į aukštumas
Tradiciškai, teikdamas metinę ataskaitą, Rokiškio rajono policijos komisariato viršininkas padėkoja labiausiai gyventojų saugumu besirūpinančiai rajono seniūnijai. Šiais metais vertinant pagal seniūnijose mažiausiai nusikalstamų veikų registruotą statistiką, pirmoje vietoje atsidūrė Kazliškio, antroji liko Kriaunų, o trečioji – Jūžintų seniūnijos. Anot R. Čepulio, ypač Pandėlio seniūnijoje stebimas labai ženklus mažėjimo pokytis, o tai, anot pareigūno, nemažas indėlis seniūno bei visos seniūnijos aktyvaus darbo ir požiūrio į šalia vykstančius reiškinius.
Skaičiuojant veikas 100-ui gyventojų, mažiausiai nusikaltimų pernai metais įvykdyta Kazliškio ir Pandėlio seniūnijose. Seniūnams įteikti padėkos raštai.
Dovanėlę atsiėmusi Kazliškio seniūnė Justina Kazanavičienė juokėsi, kad per metus – labai daug pasikeitė: iš nesaugiausios, kokia buvo įvardyta pernai, seniūnija tapo saugiausia. Pandėlio seniūnas Algirdas Kulys dėkojo savo krašto „komandai“ – policijos pareigūnams, prižiūrintiems šią teritoriją.
Nerimas dėl ateities
Nors viršininkas pateikė daug ir ne visais atvejais džiugios statistikos, tačiau labiausiai neraminantis yra paties policijos komisariato žmogiškųjų išteklių klausimas.
Anot R. Čepulio, šiuo metu komisariate yra 68 pareigybės: iš jų – 65 statutinės, bet dirba 45 pareigūnai: „Nekomplektas viso yra 20 pareigūnų, o tai sudaro 31 proc. Trečdalis mūsų pareigūnų jau yra virš 50-ies metų amžiaus ir daugiau nei trečdalis turi reikiamą stažą, kai gali bet kada išeiti į pensiją. Statistika – neguodžianti, nors ją truputį pagerino su rajono savivaldybe pasirašyta bendradarbiavimo – skatinimo sutartis, kuria siekiama pritraukti trūkstamus specialistus. Deja, kažkada buvom vieninteliai, pirmieji šalyje, bet dabar kitos savivaldybės pasekė Rokiškio pavyzdžiu, o kai kurios būsimiems pareigūnams pasiūlė net ir didesnes išmokas, tad situacija vėl išsilygino ir esame priversti ieškoti naujų būdų pareigūnus vilioti tarnybai rinktis Rokiškį ar stoti į policijos mokyklą“.
2024 m. pagal minėtą sutartį parama pasinaudojo ir dirbti pradėjo 4 pareigūnai, 3 jaunuoliai šiuo metu mokosi.
Gelbsti rėmėjai
Tikrųjų policijos pareigūnų Rokiškio rajone trūksta, tačiau jiems, pasak R. Čepulio, visada talkina rėmėjai.
Praėjusiais metais daug dėmesio buvo skiriama jų bei Jaunųjų policijos rėmėjų veiklos aktyvinimui: rėmėjai 577 valandas skyrė savarankiškam patruliavimui, 398 val. dirbo aktyviose pajėgose kartu su policijos pareigūnais. Šiuo metu rajono pareigūnams padeda 14 savanorių.
Prie aktyviai išaiškinamų nusikaltimų prisideda ir patys gyventojai, savo aplinkoje sukūrę saugias kaimynystes: Rokiškio rajone įkurta 31 saugios kaimynystės grupė, iš jų – 18 yra aktyvios.
Komisariato viršininkas pasidžiaugė, kad prevencinėms programoms įgyvendinti lėšų skiria rajono savivaldybė, praėjusiais metais „atseikėjusi“ 25 tūkst. eurų. Nemaža dalis šių pinigų buvo panaudota vaizdo kamerų įrengimui arba atnaujinimui. O kalbėdamas apie ateitį, R. Čepulis paatviravo, kad šiais metais tikimasi išplėsti kamerų tinklą įrengiant aukštos kokybės techniką su automobilių numerių atpažinimo funkcijomis.
Linksmoji statistika
Užbaigdamas praėjusių metų ataskaitą, komisariato viršininkas su susirinkusiais pasidalino ir kiek smagesnėmis žiniomis: „Pateikiau daug skaičių, bet už jų, ar kartu su jais, keliauja žmonės ir jų likimai. Darbas su žmonėmis, su jų istorijomis, yra pareigūnų kasdienybė ir būtų labai liūdna tarnyba, jei kartais pareigūnai į kasdienybę nepažiūrėtų kitu kampu. Tad bendrai su pareigūnais sudarėme tam tikrą 2024 metų nominacijų sąrašą“.
Rokiškio „Noriu auto“ nugalėtojas: 27-erių Juodupės gyventojas, iš kurio nuo 2022 m. buvo konfiskuoti 5 automobiliai. Jis 4 kartus vairavo neturėdamas vairuotojo pažymėjimo ir du kartus be vairuotojo pažymėjimo ir būdamas neblaivus.
Girčiausias metų vairuotojas: 2024 m. gegužės mėn. Čedasuose sustabdytas automobilis, kurio vairuotojai nustatytas 3,51 prom. girtumas.
Metų „Melagis“ nugalėtoja: 26 metų Kamajų gyventoja, per du mėnesius 23 kartus melagingai pranešusi apie įvairius įvykius.
Linksmiausia metų pranešėja: Juodupės gyventoja, kuriai nustatytas 5,76 promilių girtumas, tačiau nepaisant to, ji paskambino bendrosios pagalbos telefonu 112 ir sklandžiai papasakojo apie įvykusį įvykį.
„Meilė be sienų“: rugsėjo mėn. Rokiškio gyventojas, būdamas neblaivus, važiavo pas draugę į Uteną. Dėl vairavimo išgėrus vyro atžvilgiu buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, automobilis – konfiskuotas. Spalio mėn. jau jo draugė nutarė aplankyti jį ir taip pat važiavo būdama neblaivi. Moters atžvilgiu taip pat buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, konfiskuotas automobilis... Dabar abu saugiai vienas pas kitą važiuoja autobusais.
Realybės šou „Rokiškio namas-1“: Rokiškio miesto gyventoja, apie konfliktus su įvairiais vyrais 2024 metais pranešusi 24 kartus. Pradėtas vienas ikiteisminis tyrimas.
Realybės šou „Rokiškio namas-2“: Skemų gyventoja apie konfliktus su įvairiais vyrais 2024-aisiais pranešusi 25 kartus. Pradėti 2 ikiteisminiai tyrimai.