Tikrins taršą sankryžose, Obelių ežere, skaičiuos juoduosius gandrus ir Sosnovskio barščius (0)

Publikuota: 2023-11-30 Kategorija: Aktualijos
Tikrins taršą sankryžose, Obelių ežere, skaičiuos juoduosius gandrus ir Sosnovskio barščius
Kristinos Ramanauskaitės nuotr. / Rajono tarybos posėdyje pritarta diskutuota dėl monitoringo objektų

Ketvirtadienį vykusiame Rokiškio rajono savivaldybės posėdyje patvirtinta aplinkos monitoringo programa 2024–2029 m. Planuojama tikrinti taršą miesto sankryžose, stebėtinų objektų sąraše atsidūrė Obelių ežeras, teritorijos šalia kiaulininkystės ir paukštininkystės kompleksų, šaltiniai, kiti objektai. Taršos patikrinimai kainuos apie 25 tūkst. Eur. per metus.  

„Kvepiantis“ upelis

Pristatant sprendimo projektą, tarybos nariai išsakė pastabas. Raimonda Stankevičiūtė-Vilimienė domėjosi, kas parenka monitoringo objektus, siūlė atidėti klausimo svarstymą ir įtraukti į sąrašą motyvuotai parinktas stebėsenos vietas. Irmantas Tarvydis klausė, kodėl į sąrašą įtrauktas Obelių ežeras, o Salų ežero jame nėra, pasigedo ir Laukupės upelio, iš kurio kartais sklinda nemalonus kvapas. Sprendimo projektą pristatęs Rokiškio r. savivaldybės Architektūros ir paveldosaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Darutis Krivas sakė, kad specialios komisijos nėra, objektus parenka Architektūros ir paveldosaugos skyriaus specialistai, atsižvelgiama į atitinkamų institucijų rekomendacijas.

Natūralūs procesai

„Monitoringo programa nėra teršėjų ieškojimas ar baudimas ir išaiškinimas. Monitoringas yra bendros būklės stebėjimas viename ar kitame taške, viso rajono neapmatuosime. Reikia atsižvelgti į lėšas, kurias galime skirti šiam reikalui“, – aiškino pranešėjas. Pasak D. Krivo, Obelių ežeras Rokiškio rajone yra blogiausios ekologinės būklės, iš Aplinkos apsaugos agentūros gauta rekomendacija savivaldybei atlikti išplėstinį monitoringą šiame ežere. Laukupės upelis dėl taršos buvo tirtas anksčiau, pasak vyr. specialisto, blogas kvapas iš šio vandens telkinio gali sklisti dėl natūralių gamtos procesų, vykstant biodegradacijai.

Kaminai ir transportas

Aplinkosaugininkai atmetė savivaldybės specialistų siūlymą tikrinti taršą Ąžuolų gatvėje, vietoj jos sąraše atsidūrė Statybos ir S. Neries gatvių sankryžos aplinka. Artimiausius šešerius metus transporto, namų ūkių ir ūkio subjektų tarša artimiausioje gyvenamojoje vietovėje bus tikrinama ir Respublikos bei Pramonės gatvių sankryžoje, šalia VšĮ Rokiškio rajono ligoninės teritorijos, Kalnų g. ir Kęstučio g. sankryžos aplinkoje, Nepriklausomybės a. 11, Audrupio paukštyno artimiausių gyvenamųjų namų aplinkoje, šalia Žiobiškio kiaulių komplekso. Pasak D. Krivo, šaltuoju metų laiku padidėja tarša dėl kūrenamų namų. Iš kaminų virstantys dūmai ir transportas yra pagrindiniai oro teršėjai, tačiau iki šiol atliekant matavimus, normos nebuvo viršytos.

Šaltinių vanduo

Atliekant paviršinio vandens monitoringą, bus stebima vandens kokybė Obelių ežere bei Akmenės, Rastupio ir Kriaunos upėse.

Požeminio vandens monitoringas bus atliekamas tiriant šaltinių vandenį, ar jis atitinka geriamo vandens parametrus. Trumpame sąraše dvi vietos: Sniegių miške esantis Lukštų šaltinis bei Ramintos šaltinis Obeliuose.  

Dirvožemio tarša bus tikrinama 10-yje vietų šalia didelio intensyvumo gatvių, degalinių, rekreacinėse zonose, šalia perdirbimo įmonės. Mėginiai bus imami šalia Rokiškio ligoninės, prie Panevėžio g. ir Vilties g. sankryžos, šalia UAB „Viada“ degalinės, rekreacinėse zonose šalia tvenkinių, Stasiūnuose šalia Kriaunos upės, Panemunėlyje, šalia Šv. Juozapo Globos bažnyčios, Panemunėlio gelež. st., šalia Panemunėlio pagrindinės mokyklos bei Pandėlyje šalia gimnazijos.

Gyvosios gamtos monitoringo sąraše – juodieji gandrai (bus stebimi jų gausumo parametrai, fiksuojamos naujos radimvietės) ir Sosnovskio barščiai. Kova su invaziniais augalais vyksta ne vienerius metus, pasak D. Krivo, Sosnovkio barščiai buvo naikinami visose seniūnijose, 60 ha teritorijoje, tačiau šie augalai itin gajūs. Bus stebima, kai keičiasi jų augimvietės.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video