Unikalioji Jūžintų bažnyčia sulauks dėmesio, deja, jo – per maža visoms bėdoms išspręsti (0)

Rokiškio rajono savivaldybės įsteigtas 30 tūkstančių eurų fondas religinėms bendruomenėms paremti šiais metais skeltas į dvi dalis: Rokiškio stačiatikių Šv. Aleksandro Nevskio ir Jūžintų Šv. arkangelo Mykolo parapijoms. Būtent ji gavo didesniąją „pyrago dalį“, nepaisant to, savivaldybės skirtų ir iš parapijiečių surinktų lėšų užteks tik vienai bažnyčios sienai nudažyti... O krenta jau ir pastato langai.
Fondo ir parapijos lėšos
Parapiją aptarnaujantis Užpalių kunigas Jonas Bučelis pirmiausia nusijuokė, kad pinigų reikia viskam, bet jiems skirtų 28 tūkst. eurų „su trupučiu“ tikriausia neužtektų net bažnyčios pastato fasadui nudažyti. Prie šią vasarą planuojamų darbų lėšomis prisideda ir parapija: „Dabar rangovas „Rokiškio apdaila“, kuri turi leidimą dirbti su paminklosaugos objektais, padarys mums darbų sąrašą už 38 tūkst. eurų: 28 tūkst. 200 eurų skyrė savivaldybė ir 10 tūkst. eurų prisideda parapija. Žiūrėsim kas gaunasi, bet aptvarkyti pavyks tik pastato priekį. Reikia jį perdažyti, nes tai daryta buvo gal prieš 20 metų“.
Anot kunigo, nors Jūžintų baltoji gulbė ir atrodo įspūdingai, bet tokios bažnyčios – tinkuotu fasadu – yra nepraktiškos Lietuvoje vyraujančioms gamtinėms sąlygoms, kur kartais per dieną „prasisuka“ trys metų laikai.
„Šyla, šąla, lyja, saulė šviečia ir tada visko būna: viskas krenta. O norint išlaikyti visą šį grožį reik mokėti... Pavyzdžiui, Užpalių bažnyčia statyta iš raudonų, „čianybinių“ plytų ir po šiai dienai stovi“, – dėstė kunigas.
Langams dar tiek pat
Anot J. Bučelio, dėmesio reikalauja ne tik pastato sienos, bet ir langai: mažiausiai keturi medinio rėmo bažnyčios langai yra supuvę ir juos būtina keisti. Vienas, anot pašnekovo, jau net plėvele uždengtas: „Nežinom, kaip čia bus ir su langais, nes jie irgi yra architektūrinis paminklas: bet kas ten pirštų neprikiš, plastikinių neįdėsim. Keičiant pagal reikalavimus, dar ir langams reikėtų kažkur apie 16-17 tūkst. eurų. Kol kas problemą matė seniūnas, sakė: „Žiūrėsim, kas čia bus“. O aš pats mažai dar pažįstamas su vietiniais, niekur nesikreipiau. Gaila, kad kunigų seminarijoje mūsų nemokė statybų amato... Nors pasakysiu taip: pas mūsų ir dvasinių rūpesčių pakanka“.
Dvasininkas sakė jau sutvarkęs apšvietimą – žvakides ir žirandolį – bažnyčios viduje, nes anksčiau buvo „smetoniniai reikalai“. J. Bučelis neslėpė – iš pat pradžių įėjus į bažnyčią viskas atrodo gražu, švaru, tačiau „prisiderinus“ prie jos, ima ryškėti problemos.
Vienintelė Baltijos šalyse
Jau ne kartą ir ne du buvo kalbėta apie Jūžintų baltosios gulbės išskirtinumą ne tik Rokiškio krašte ar Lietuvoje, bet ir visose trijose Baltijos šalyse. 1792 m. pastatyta vėlyvojo baroko ir renesanso bruožų turinti bažnyčia didžiuojasi 17 a. pabaigoje čia įkurtu Šv. Augustino regulos atgailos kanauninkų vienuolynu, kurių Lietuvoje iš viso veikė vos 18.
Vienuolynas Jūžintų bažnyčioje veikė iki 1832 m., kai caro valdžia iškėlė paskutiniuosius du čia gyvenusius vienuolius. Vieni suskaičiuoja 8 vakariniame bažnyčios bokste esančias celes, kiti – 7, nes viena iš celių yra „padidinta“. Spėjama, kad tai buvo vyresniojo vienuolio celė. Stebina čia tvyrančios labai atšiaurios gyvenimo sąlygos, tad tikėtina, jog vienuoliai jose tik atgailavo, negyveno visą laiką. Vietos celėje užtekdavo tik atsigulti: tilpo šiaudų kūgis ir plakimosi rykštės, o pati patalpa: žemomis lubomis, vos vienas mažutis langelis ir sienoje „įmūrytos“ lentynos. Bažnyčioje iki šių dienų išliko daugybė autentikos. Užlipus į palėpę savo akimis galima pamatyti, kokia technologija tuomet buvo mūrijami lubų skliautai, kokiu „kitonišku“ būdu mūryti laiptai tiek link vargonų, tiek į vienuolių celes. Niekas nekeista, neužglaistyta. Niekas nepaslėpta, matosi net išvaikščioti takeliai.
Paslapčių pastatas gausus ne tik bokšte: rūsyje esančiame mauzoliejuje ilsisi net šešios bažnyčios fundatorių kartos.
Rokiškio Krašto muziejus šį mėnesį kviečia į ekskursiją „Baroko ženklai Rokiškio krašte“, kurios epicentre – būtent Jūžintų bažnyčios pažinimas. Išnagrinėti jos paslaptis tikrai verta, o čia galite dar kartą apie tai paskaityti: Rokiskiosirena.lt - „Baltosios gulbės“ paslaptys: aštuonios vienuolių celės ir šešios kartos, besiilsinčios kriptose