Rokiškėnai neskuba su kolumbariumo statybomis – urnas laidoja tradicinėse kapavietėse (0)

Publikuota: 2022-11-01 Kategorija: Gyvenimas
Rokiškėnai neskuba su kolumbariumo statybomis – urnas laidoja tradicinėse kapavietėse
Rokiškio Sirena nuotr. / Rokiškio rajono kapinės nėra suskaitmenintos, tačiau artimiausiu metu tai turėtų būti padaryta.

Šiais metais Kalneliškio ir senosiose miesto kapinėse Laukupio gatvėje atgulė 164 žmonės, pernai jose amžinybėn išlydėta pustrečio šimto žmonių. Pasak Rokiškio miesto seniūnijos seniūno Arūno Krasausko, ypač gausi netekčių buvo metų pradžia, kai per dieną būdavo išduodama ir po 10 leidimų laidoti. 

Vietų užtenka

Didmiesčiuose aktuali problema dėl laidojimo vietų trūkumo Rokiškio dar nepasiekė. Kalneliškio kapinėse yra laisvų plotų būsimoms kapavietėms, tik senosiose kapinėse dėl riboto laidojimo naujų vietų nebesuteikiama, laidoti leidžiama jau esamoje kapavietėje. Dvivietėje kapavietėje laidojama šalia, o ant viršaus galima laidoti tik pasibaigus kapo ramybės laikotarpiui, kuris trunka 25-erius metus, išskyrus tuos atvejus, kai laidojama ne karste, o urnoje. Laidojimo įpročiai pamažu keičiasi: nors daug žmonių vis dar kategoriškai laikosi nuostatos, kad laidoti galima tik karste, kremuojančių palaikus daugėja.

Klausimas atviras

Neseniai Vyriausybė pritarė kapinių tvarkymo taisyklių pakeitimams, kurie turėtų pristabdyti kapinių teritorijų plėtrą. Nuo šio lapkričio 1 d. draudžiama imti mokestį už nišas savivaldybės lėšomis įrengtuose kolumbariumuose. Iki šiol skirtingose savivaldybėse už nišas reikėdavo mokėti nuo 300 iki daugiau nei tūkstančio eurų.

Rokiškėnai iki šiol urnas laidoja į žemę tradicinėse kapavietėse. Kolumbariumo nėra, ir, atrodo, artimiausiu metu nebus.

Pasak A. Krasausko, gyventojų prašymų dėl kolumbariumo statybos nebuvo, tačiau šia tema diskutuota su rajono vadovais.

„Klausimas kol kas paliktas atviras, sprendimai nepriimti, vyksta diskusijos, koks yra poreikis, nes išlaidos pastatyti kolumbariumą didelės ir sunku įvertinti, ar tos išlaidos pateisintų gyventojų poreikius“, – sakė seniūnas. 

Apleisti kapai

Rokiškio miesto seniūnijos teritorijoje esančiose kapinėse – keliasdešimt neprižiūrimų ar mažai prižiūrimų kapaviečių, jų skaičius kinta. Pasak seniūno, kai kurios kapavietės apleistos labiau, kai kurios tiesiog rečiau prižiūrimos – giminaičiai aptvarko jas pavasarį ir prieš lapkričio šventes.

Senosiose kapinėse apleistais kapais pasirūpina „Carito“ savanorės, kapines prižiūri ir seniūnija.

Ieškant artimųjų, neprižiūrimose kapavietėse įkalama informacinė lentelė su seniūnijos darbuotojų kontaktais, kad atsiradę mirusiojo artimieji galėtų susisiekti ir aptarti, kas rūpinsis amžino poilsio vieta.

„Buvo konkretus atvejis, kai kapavietėje augo labai didelės tujos ir kaimynai prašė, kad jos būtų nupjautos, kad tujų sudžiūvusios šakelės teršia gretimas kapavietes. Kadangi kapas buvo neprižiūrėtas, net be antkapio ir negalėjome identifikuoti palaidotų asmenų, palikome informacinę lentelę su mūsų kontaktiniais numeriais. Po kurio laiko artimieji susisiekė ir išsprendėme problemą“, – sakė seniūnas. 

Senosios kapinės

Jeigu kapavietė visiškai apleista, praėjus nustatytam terminui, ji gali būti paskelbta neprižiūrima ir joje laidojami kiti asmenys, tačiau, pašnekovo teigimu, kol kas tokių atvejų nepasitaikė.

„Riboto laidojimo kapinėse senų kapaviečių tikrai neskelbsime neprižiūrimomis, nes ten yra 100 metų senumo laidojimo vietų, kur ant kapo išlikę tik kontūrai ir nedidelis kryželis su užrašu. Palaidoto asmens giminių beveik nebelikę, būna atvejų, kai mirusios dar dvi artimųjų kartos. Jeigu prasidėtų laidojimai ant viršaus, senosios kapinės taptų naujomis. Dabar tai mūsų istorijos dalis“, – kalbėjo pašnekovas. 

Kelsis į elektroninę erdvę

Šiais laikais, kai viskas persikelia į elektroninę erdvę, įsibėgėja ir kapinių skaitmeninimas. Pasak A. Krasausko, Rokiškio rajono kapinės nėra suskaitmenintos, tačiau artimiausiu metu tai turėtų būti padaryta.

„Administracijoje kalbėta apie tai, kad skaitmeninimas reikalingas. Perkėlus informaciją į elektroninę erdvę, turėtume kapinių bazę ir artimiesiems būtų lengviau rasti kapinių kvartalus ir konkrečias kapavietes. Paprasčiau būtų su prašymais, juos galima būtų teikti elektroniniu būdu“, – kalbėjo Rokiškio miesto seniūnijos seniūnas A. Krasauskas.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video