Atraskime regionų šaknis iš naujo! | 1 diena (foto) (0)

Publikuota: 2021-08-02 Kategorija: Kelionės po Rokiškio kraštą
Atraskime regionų šaknis iš naujo! | 1 diena (foto)
Augustino Simonaičio nuotr. / Atraskime regionų šaknis iš naujo!

Rokiškio krašto muziejus kartu su Vilniaus rajono savivaldybės administracija bei kitais projekto partneriais vykdo projektą „Nematerialios kultūros ir vietinio istorijos paveldo išsaugojimas, prieinamumas ir plėtra, gerinant darnų turizmo konkurencingumą Latvijoje, Lietuvoje ir Baltarusijoje“: „Atraskime regionų šaknis iš naujo!“. Į pagal projektą numatytą turizmo maršrutų pristatymo kelionę po Rokiškio ir Vilniaus rajonų lankytinas vietas kartu su kelionų organizatoriais ir gidais pakvietė ir mus – žurnalistus.

Kelionė vyko 3 dienas. Apie kiekvieną dieną galėsite skaityti straipsnius, o vėliau – pristatysime video apie visą kelionę.

Pirmą dieną lankėme Vilniaus rajono lankytinas vietas.

Keturiasdešimt totorių kaimas

Pirmieji totoriai Vilniaus rajone esančiame kaime apsigyveno dar Vytauto  Didžiojo laikais, kai 1397 metais kunigaikštis, po pergalingo karo žygio, grįžo su karo belaisviais. Sakoma, kad dabartinio kaimo teritorijoje Vytautas apgyvendino 40 totorių belaisvių. Iš to ir kilęs kaimo pavadinimas.

Kaimas turtingas viena iš keturių, seniausia mečete Lietuvoje ir vienomis seniausių kapinių. Iš viso kaime gyvena apie 500 žmonių, daugiau nei 100 iš jų yra totoriai.

Čeburekai, šimtalapis, šurpos sriuba, koldūnai, plovas ir balandėliai – visi šie patiekalai yra tradicinis totorių maistas. Totorių patiekalai reikšmingai prisidėjo prie Lietuvos kulinarinio paveldo raidos. Šiandien totorių bendruomenės namuose siūlomos įvairios edukacinės programos apie totorių kulinarijos paveldą, tradicijas bei kultūrą. Padedamas vietos totorių, kiekvienas lankytojas gali išmokti savo rankomis pasigaminti autentiškų totoriškų koldūnų, šimtalapio, chalvos, moliūgų pyrago ar uogienės.

Informacija:

Vytauto g. 9, Keturiasdešimt Totorių kaimas, Vilniaus rajonas, Lietuva 54.561440, 25.169833

www.fortytatarsvillage.lt

+370 67600250

Vladislovo Sirokomlės muziejus

Mažame Bareikiškių kaime stovi XIX a. medinis pastatas, kur 1853–1861 m. gyveno ir dirbo garsus poetas – Vladislavas Sirokomlė (1823–1862). Mediniame dvarelyje prieš keliolika metų buvo įsteigtas Vilniaus rajono turizmo informacijos centras bei muziejus, pasakojantis apie Sirokomlę – literatą ir pirmo turistinio vadovo po Lietuvą autorių. Leidėjai konkuruodavo dėl jo naujų darbų ir už jo eilėraščius mokėdavo net pusę rublio – tais laikais tai buvo labai nemaži pinigai. Muziejaus lankytojai gali apžiūrėti baldus, portretus, knygas ir kitus asmeninius poeto daiktus. Be to, siūloma sudalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose: paklausyti poezijos paskaitų ar apsilankyti kaligrafijos pamokose.

Informacija:

Vladislovo Sirokomlės g. 5, Bareikiškių kaimas, Vilniaus rajonas, Lietuva 54.616530, 25.463377

www.vrtic.lt

+370 52436402

Liubavo dvaras ir malūnas

Liubavo dvaro vandens malūnas buvo pastatytas ant Žalesos upelio kranto XVI a. ir nuo to laiko buvo kelis kartus atstatytas. Tai unikalus techninio, istorinio ir nematerialaus kultūrinio paveldo objektas, iliustruojantis ne vieną šimtmetį veikusio malūno technologinę raidą. Siekiant tai atskleisti, malūno techninė įranga buvo kruopščiai restauruota, sėkmingai išsaugant net smulkiausias autentiškas detales. Praėjus vieneriems metams po restauravimo, organizacija „Europa Nostra“ paskelbė malūną-muziejų pavyzdiniu Europos kultūrinio paveldo išsaugojimo projektu. Liubavo dvaras yra vienas seniausių Lietuvoje. Be malūno, dar galima aplankyti ekspoziciją, skirtą 12 šeimų, kurios gyveno Liubave iki Antrojo pasaulinio karo, pasivaikščioti dvaro parku ir atsipalaiduoti klausantis čiurlenančio vandens garsų.

Informacija:

Liubavo kaimas, Vilniaus rajonas, Lietuva 54.850663, 25.341254

www.liubavas.lt

+370 52377077

Muilo gamyba

Lietuvos amatininkų šeima užsiima nedideliu tradiciniu verslu – muilo gamyba. Nuo 2009 m. jų gaminamas senovinis muilas yra sertifikuotas tautinio paveldo gaminys, pagamintas pagal senąsias receptūras.

Atvykusius nakvoti į sodybą „Vila Nora“ mus pasitiko muilo amatininkas.

Muilo gamybos procese naudojamos tik natūralios medžiagos. Muilas dažomas tik gėlių žiedais ir augalų sėklomis. Ūkio laukuose žydintys įvairūs laukiniai augalai (erškėtrožės, medetkos, ramunėlės, mėtos, šalavijai, levandos) yra paverčiami gėlių hidrolatais, eteriniais aliejais. Senoviniai receptai ir natūralios medžiagos, naudojamos muilo gamybai, turi ypatingos naudos mūsų odai. Jei norite pamėginti pasigaminti muilą patys – tai geriausia proga!

Informacija:

Staikiškių kaimas 1, Vilniaus rajonas, Lietuva 54.821981, 25.096542

www.muiloukis.lt

+370 68720501

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video