Atraskime regionų šaknis iš naujo! | 2 diena (foto) (0)
Po nakvynės sodyboje “Vila Nora” antra dieną tęsėme kelionę Vilniaus rajone ir pajudėjome Rokiškio rajono link.
Tradicinių amatų centras Houvalto dvare
Šiame centre tautodailininkai ir Lietuvos tautinio paveldo sertifikatus turintys amatininkai siūlo lankytojams įvairius edukacinius užsiėmimus. Medžio drožėjas, karpinių meistras, muilo gamintojas, dailidė ir kiti patyrę amatininkai noriai dalijasi savo amato paslaptimis. Lankytojai taip pat kviečiami susipažinti su žvakių gamyba, pynimu iš šiaudų, vilnos vėlimu ir puodininkyste, išmokti lietuviškų verbų rišimo meno, puoselėjamo išskirtinai Vilniaus krašte.
Informacija:
Algirdo g. 4, Maišiagala, Vilniaus rajonas, Lietuva 54.867074, 25.062340
www.vrtic.lt +370 67290225
Kunigo prelato Juzefo Obremskio muziejus
Monsinjoras Józefas Obrembskis (1906–2011) yra vadinamas Vilniaus krašto patriarchu. Tai vienas vyriausių katalikų kunigų Lietuvoje ir Europoje. Jis gyveno ilgus 105 metus! Per savo gyvenimą Józefas Obrembskis rūpinosi ne tik parapijiečių dvasiniu gyvenimu, bet ir teikė pagalbą nuo bolševikų besislapstantiems arba iš tremties Sibire grįžtantiems kunigams. Nacių okupacijos metu jis išgelbėjo keletą kaimų nuo visiško sunaikinimo. Paskutinis monsinjoro noras buvo įkurti atminimo vietą visiems kunigams ir vienuoliams, persekiotiems ir net paaukojusiems savo gyvybes už savo tikėjimą. Muziejaus lankytojai galės susipažinti su šio nuostabaus žmogaus gyvenimu ir sužinoti apie Romos Katalikų Bažnyčios pogrindinę veiklą sovietmečiu. Vaikai galės žaisti įvairius žaidimus ir spręsti užduotis.
Informacija:
Šv. Antano g. 5, Maišiagala, Vilniaus rajonas, Lietuva 54.869240, 25.065837
www.vrtic.lt +370 60184102
Dusetų amatų centras
Medžio drožėjas Erikas Čypas – sertifikuotų tradicinių tautinio paveldo produktų amatininkas, senųjų amatų – žaislininkystės ir kubilininkystės – puoselėtojas, drožyba užsiimantis jau daugiau nei 30 metų. Savo įkurtame amatų centre Čypas kuria vienetinius medžio drožinius ir organizuoja edukacines programas norintiesiems išmokti drožti. Lankytojai kviečiami aplankyti amatų centre įkurtą muziejų, dalyvauti edukacinėje programoje „Medžio paslaptys“, kurioje gali patys išmokti drožti paukštelį arba geldelę, kaušą, o savo drožinius dekoruoti senąja lietuvių simbolika, senoviniais ženklais: žalčiukais, saulytėmis, gyvybės medžiais. Originalių medžio drožėjo dirbinių galima ir įsigyti.
Informacija:
Kazimiero Būgos g. 1, Dusetos, Zarasų rajonas, Lietuva 55.74733, 25.840215
www.visitzarasai.lt +370 61026296
Juodupės „baravykų“ ir šakočių namai
Čia vykdomos dvi edukacinės programos: „baravykų“ ir šakočių kepimas. Šie saldūs kepiniai Rokiškio ir Juodupės krašte per svarbiausias šeimos šventes tradiciškai puikuojasi ant stalo jau beveik šimtą metų, todėl abu produktai turi Lietuvos tautinio paveldo sertifikatus. Juodupės „baravykų“ ir šakočių namuose galima sužinoti apie kulinarinio paveldo gaminius ir jų kepimo procesą: šakočio kepimo edukacijoje lankytojai išgirs šakočio atsiradimo istoriją, pamatys, kaip ant malkomis kūrenamo pečiaus gimsta tradicinis lietuviškas šakotis, patys jį keps bei ragaus, o „baravykų“ edukacijos metu dalyviai iš tešlos pasigamins „grybukų“, išsikeps juos ir išpuoš norimomis spalvomis.
Informacija:
Pergalės g. 2, Juodupė, Rokiškio rajonas, Lietuva 56.089812, 25.603953
www.facebook.com/lsadauskiene +370 65680373
Vyndario kaimo turizmo sodyba „Roksala“
Raimundo Nagelės šeima turi senas naminio vyno darymo tradicijas. Jau penkta vyndario šeimos karta gamina uogų ir vaisių vyną. Net devyni sodyboje gaminami lietuviški naminiai vynai turi Lietuvos tautinio paveldo sertifikatus. Apsilankiusieji sodyboje apžiūrės šiauriausią Lietuvoje vynuogyną, susipažins su vyno gamybos subtilybėmis. Lietuviško vaisių ir uogų vyno degustacijos metu, ragaujant šeimos vyninės gėrimus, pats vyndarys papasakos apie vyno istoriją, gamybą ir šiandienines tendencijas.
Taručių kaimas 8, Pandėlio seniūnija, Rokiškio rajonas, Lietuva 56.145887, 25.279400
www.roksala.lt +370 62661510