Ilzenbergo dvaras: lankant Meilės salą, kurioje jungiasi ne tik dvi širdys, bet ir dvi valstybės (0)

Publikuota: 2022-06-03 Kategorija: Kelionės po Rokiškio kraštą
Ilzenbergo dvaras: lankant Meilės salą, kurioje jungiasi ne tik dvi širdys, bet ir dvi valstybės
Rokiškio Sirena nuotr. / Ilzenbergo dvaras

Kartais, kad pamatytum gražiausius dalykus, verta nukeliauti iki pasaulio ar bent jau... Lietuvos pakraščio. Tuo jau šį šeštadienį įsitikins „Lietuvos ryto“ TV laidos „Lietuvos dvarai“ vedėja Eglė Kernagytė – Dambrauskė, kuri kartu su laidos komanda lankysis Rokiškio rajone, tiesiog ant Lietuvos ir Latvijos sienos esančiame Ilzenbergo dvare.

Vienas seniausių dvarų Lietuvoje

Nors šiandien matomas Ilzenbergo dvaro kompleksas statytas XIX a. ir atspindi daugiausiai klasicizmo stilių, įspūdingi, subtiliai restauruoti dvaro rūsiai išduoda, kad dvaras čia buvo jau kur kas anksčiau – 1515 m. jį įkūrė vokiečių baronų fon Kersenbrockų giminė, tai reiškia, kad šis dvaras – vienas seniausių išlikusių dvarų Lietuvoje.  Bėgant šimtmečiams,  dvaras ėjo iš rankų į rankas – dažniausiai iš vokiškų į vokiškas, nes dvaras buvo pasienio zonoje ir tik 1921 metais galutinai atiteko Lietuvai. Tiesa, paskutiniai jo šeimininkai buvo jau nebe vokiečiai, o lietuviai – bajorų Dimšų giminė, kuri dvare šalia latviškos, vokiškos ir lietuviškos linijos įvedė ir rumunišką, mat dvaro savininko Eugenijaus Dimšos žmona Livija Majorescu Dimšienė buvo garsaus Rumunijos literato ir Ministro Pirmininko Tito Majorescu žmona. Įdomu tai, kad simboliškai tęsiant šią jungtį su Rumunija, Ilzenbergo dvare kasmet vyksta garsių Rumunijos muzikų koncertai.

Amžinos meilės sala

Įspūdingoje Ilzenbergo dvaro teritorijoje, kuri netgi suskirstyta į skirtingas emocines erdves, pavyzdžiui: išminties, paslaptingumo ar svajonių, pati populiariausia erdvė yra meilės, o pagrindinis akcentas joje – per pusę Lietuvos ir Latvijos sienų dalijama Meilės sala. Tiesa, saloje nuolatos susijungia ne tik dvi valstybės, bet ir dvi širdys mat salą kaip vestuvių ceremonijos vietą itin pamėgo jaunavedžiai. Be abejo, Meilės sala tokį titulą pelnė ne veltui – pasakojama, kad prie saloje esančio šimtamečio ąžuolo poros nuo seno mėgdavusios prisipažinti meilėje ir tada šis jausmas jas lydėdavęs visą gyvenimą. Vienoje legendoje netgi minima itin graži istorija, kaip į Rusijos imperijos kariuomenę prieš pat vestuves paimto jaunuolio mylimoji laukusi... dvylika metų. Sugrįžęs vaikinas bijojo, kad jo pažadėtoji jau bus ištekėjusi, tačiau mergina  kantriai išlaukė. 

Atkurtas dvaro ūkis

Ilzenbergo dvaras unikalus ir tuo, kad jame veikia vienintelis Baltijos šalyse pilnai atkurtas dvaro ūkis. Tai reiškia, kad dvare, tęsiant jo tradicijas, vystoma žemdirbystė, gyvulininkystė ar netgi vyndarystė, o dvare pagamintus produktus: pradedant Ilzenbergo dvaro pievose besiganančių karvių sūriu ar dvaro aviliuose dūzgiančių bičių medumi, baigiant pagal dvariškas tradicijas paruoštais vietinių vištų kiaušiniais galima paragauti dvare vykstančių edukacijų metu ar dvaro restorane.

Kuo dar Ilzenbergo dvaras gyvena šiandien, kaip atrodo dvariška pirtis, kaip geriausia degustuoti  saldaus pieno sūrį ir dar daugiau dvariškų įdomybių – jau šį šeštadienį, 16.30, laidoje „Lietuvos dvarai“.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video