Jubiliejinis Rokiškio klasikinės muzikos festivalis pradėtas komiška opera „Tarnaitė ponia“ (foto) (0)

Publikuota: 2022-07-02 Kategorija: Kultūra
Jubiliejinis Rokiškio klasikinės muzikos festivalis pradėtas komiška opera „Tarnaitė ponia“ (foto)
Rokiškio Sirena koliažas / Komiškoji opera „Tarnaitė ponia" bei festivalio atidarymas

Penkioliktasis tarptautinis Rokiškio klasikinės muzikos festivalis Rokiškio krašto muziejuje liepos 1 d. pradėtas net dviem renginiais – Vaidos Matiukaitės juvelyrikos darbų parodos „Stiklo atspindžiai“ atidarymu bei keliaujančios operos spektakliu „Tarnaitė ponia“. Tai viena populiariausių 18-ojo amžiaus italų vėlyvojo baroko kompozitoriaus, komiškosios operos kūrėjo Giovanni Battista Pergolesi operų. Kūrinys Rokiškio krašto gyventojams ir svečiams pristatytas vilkiko priekaboje įrengtoje scenoje, kurios dekoracijos primena pereinamą lėlių namelį. Žiūrovai operos susėdo žiūrėti po atviru dangumi – netoli Rokiškio dvaro vartų: kas - ant sulankstomų kėdučių, kas - ant pledų, o kas - ir stovėdami.

„Vis tiek turim sodinti savo obelis“

Prieš prasidedant operai, buvo pristatytas pats klasikinės muzikos festivalis, kuris tęsis nuo liepos 1 d. iki liepos 24 d. Kaip kalbėjo renginio vedėja, penkioliktasis festivalis išsiplėtė ir kalendorine apimtimi, ir renginių gausa. Jo tikslas - skleisti klasikinės muzikos kultūrą, skatinti domėtis naujomis meninės išraiškos priemonėmis, supažindinti su jaunąja menininkų karta - talentingais klasikinės bei jazz muzikos atlikėjais. Festivalį pristatančiame leidinuke pacituoti Czx. Milosz žodžiai: „Net jei tuoj pasaulio pabaiga, mes vis tiek turim sodinti savo obelis“.

Operoje – žinomi atlikėjai

Baroko epochą atspindintys aktorių kostiumai, grimas ir to meto operos maniera nukelia į Italiją ir mūsų žiūrovo dėmesį patraukia neįprastu akiai vaizdu. Vaidinimą parengė Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, muzikos atlikėjai - šio teatro simfoninio orkestro styginių kvartetas. Tai: Aistė Birvydaitė (smuikas), Eduardas Bogdanovas (smuikas), Silvija Čiuladytė ()altas), Tarmo Hiis (violončelė).  Pagrindinių vaidmenų atlikėjai – sopranas Monika Pleškytė, 2020-aisiais pripažinta metų operos viltimi, suvaidinusi tarnaitę Serpiną, turtingo viengungio Umberto vaidmenį įkūnijo bosas Egidijus Dauskurdis, tarno – suokalbininko vaidmuo atiteko Lukui Ignatavičiui.

Komiškoje operoje – meilės intriga

50 minučių trukmės operoje – komiškas siužetas. Turtingas viengungis Umbertas taip išlepino savo tarnus, kad nebegali jų suvaldyti. Aikštingoji tarnaitė Serpina (kurios vardo reikšmė – „gyvatėlė“) nepateikia savo ponui jo prašomų pusryčių, o išbarta už nepaklusnumą, ima lieti dirbtines ašaras ir reikalauja pono pagarbos. Turtingasis viengungis ima kalbėti apie vedybas – nebylaus tarno Vesponės prašo surasti jam nuotaką, kokia ji bebūtų. Aikštingoji Serpina pareiškia, kad Umbertas turės vesti būtent ją. Ponas ima ir pasimeta jausmuose – akivaizdžiai neabejingas seniai pažįstamai tarnaitei, jis suabejoja, ar tinka ponui vesti tarnaitę, ar tai yra tinkama. Serpina sugalvoja intrigą – pristato Umbertui tariamą savo jaunikį, kuris neva esąs sunkaus būdo karininkas, o ponas, norėdamas apsaugoti tarnaitę nuo sunkios lemties, pasiperša Serpinai pats.

Festivalyje – 10 renginių

Numatoma, kad šių metų Rokiškio klasikinės muzikos festivalyje įvyks 10 įvairiausių renginių: šio festivalio renginiams priskiriamas ir Rūtos Šipalytės keramikos darbų parodos „Patirčių salos“ atidarymas, interaktyvus koncertas „Artšokas“, literatūrinė popietė – susitikimas su kunigu, rašytoju Algirdu Toliatu, nebylaus kino vakaras „Mano močiutė“, koncertas vaikams „Žvėrių karnavalas“, kamerinės muzikos vakaras „Animali parlanti“, styginių instrumentų koncertas „Pragiedrėjusi naktis“, o festivalį vainikuos Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje vyksiantis koncertas „Post Scriptum“, skirtas išreikšti palaikymą Ukrainai bei jos žmonių laisvei.

Apie Vaidos Matiukaitės juvelyrikos darbų parodos „Stiklo atspindžiai“ atidarymą – kitame „Rokiškio Sirenos“ straipsnyje.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video