Kultūros dienos paminėjimo šventėje – apie šios datos prasmę (foto) (0)

Publikuota: 2022-04-16 Kategorija: Kultūra
Kultūros dienos paminėjimo šventėje – apie šios datos prasmę (foto)
Rokiškio Sirena koliažas / Šventės momentai

Balandžio 15-oji – pasaulinė Kultūros diena. Šia proga Rokiškio rajono savivaldybė kultūros darbuotojus bei kitus su kultūra susijusius asmenis pakvietė į Rokiškio krašto muziejų. Čia atidaryta Klaudijaus Pūdymo skulptūros darbų paroda „Skulptūros retrospektyva“. Svarbiausias šventės momentas – apdovanojimas sidabro ženklu „Už nuopelnus Rokiškio krašto kultūrai”. Rokiškio rajono savivaldybės meras Ramūnas Godeliauskas šį apdovanojimą (ženklą bei diplomą) įteikė AB „Rokiškio sūris“ atstovei Aušrai Zibolienei. Ženklas skirtas Daliui Trumpai, šios bendrovės direktoriui ir valdybos pirmininkui, kultūros mecenatui. Savivaldybės administracijos direktoriaus padėkos įteiktos Laimai Bieliūnienei ir Alvydui Fijalkauskui.

Šventė pradėta nuo parodos atidarymo. Ją bei skulptūros darbų autorių pristatė Rokiškio krašto muziejaus direktorės pavaduotoja Dalia Kiukienė. K. Pūdymo skulptūros eksponuojamos Rokiškio krašto muziejaus antrame aukšte. Planuojama, kad skulptūros darbų paroda veiks iki balandžio 30 d.

1935 metų balandžio 15 dieną Vašingtone JAV prezidentas F. Ruzveltas ir dvidešimties Lotynų Amerikos šalių atstovai pasirašė sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų bei istorinių paminklų išsaugojimo. Dabar ši diena paskelbta Pasaulio kultūros diena, siekiant paskatinti saugoti visos žmonijos kultūrines vertybes. Sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų ir istorinių paminklų išsaugojimo inicijavo rusų mąstytojas N. Rerichas, kuris keliaudamas po įvairias šalis suvokė, kad pasaulyje yra daugybė gražių meno paminklų ir juos būtina saugoti. Prieš I-ąjį pasaulinį karą N. Rerichas sukūrė įspėjančių apie pavojų paveikslų seriją, kuriuose numatė artėjančius įvykius, griaunančius žmonijos meno kūrinius. 1929 m. jis kreipėsi į visų šalių valstybinius ir kultūros atstovus, kviesdamas aptarti kultūros paminklų apsaugos klausimą. Jo prašymu prancūzų juristai parengė paktą, kuris buvo paskelbtas įvairiomis kalbomis kartu su N. Rericho kreipimusi.

Rokiškio rajono savivaldybės Komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėja Irena Matelienė apibendrino 2021-uosius metus – kas nuveikta kultūros srityje. Praėjusieji metai rajono kultūrai buvo itin dinamiški. Svarbūs įvykiai: paminėtas 220 metų Rokiškio dvaro jubiliejus, folkloro ansamblio „Gastauta“ 40-metis, sukaktis minėjo rajono meno mėgėjų kolektyvai – tremtinių choras „Vėtrungė“, vokalinė grupė „Bella Fa“, Žiobiškio folkloro ansamblis „Vengerynė“ taip pat artėja prie įspūdingo skaičiaus.

„Balandžio 15-ųjų matėme visokių, bet dažniausiai smagių. Nesitikėjau, kad pasaulinę Kultūros dieną teks minėti taip aiškiai suvokiant tikrąją N. Rericho pakto paskirtį – apginti ir išsaugoti žmogiškojo genijaus sukurtų meno ir kultūros paminklų unikalumą. Šis paktas – rusų kilmės dailininko Nikolajaus Rericho idėja. Jis tikėjo, kad „Kultūra yra šviesos garbinimas, kultūra – tai širdis“. Kaip tragiška, kad Ukrainą niokoja būtent rusų tautos žmonės – kultūros nepaliestos būtybės be širdies ir be šviesos.

Kaip galėjo tokioje turtingoje kultūroje išaugti šitokia bjaurastis? Koks triuškinantis rusų kultūros pralaimėjimas... Kur jie suklydo, ko nepadarė kultūros žmonės, ko neįskiepijo? Tokia visuomenė užauga ne per vieną dieną. Mums reikia šio atsakymo, reikia sunkiai kryptingai dirbti, kuriant dvasingą kultūrą, nes tik ji yra lietuvio sielos šviesa.“ – kalbėjo renginio vedėja I. Matelienė.

Sidabro ženklas „Už nuopelnus Rokiškio krašto kultūrai” Daliui Trumpai skirtas už atsakingą mecenatystę Rokiškyje, Lietuvoje ir už jos ribų. Paraišką dėl apdovanojimo teikė Rokiškio kultūros centras. Šis žmogus: „Rokiškio krato patriotas ir mecenatas, dosniai remiantis kultūrą, išmanantis, vertinantis meną, išsilavinęs, geranoriškas, aktyvus, visuomeniškas, pilietiškas ir tikrai plačių pažiūrų, gerbiantis savo krašto kultūrą ir istoriją, tikras kultūros mylėtojas, ilgametis Rokiškio kultūros centro organizuojamų renginių rėmėjas,“ – negailima gražių žodžių nominantui paraiškoje.

Rokiškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus padėka apdovanota Laima Bieliūnienė - Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokyklos solinio dainavimo ir etnomuzikos dalykų mokytoja, kolektyvų vadovė. Ją apdovanoti siūlė minėtos mokyklos direktorė Vilma Steputaitienė. Jau anksčiau ne vieną apdovanojimą gavusi L. Bieliūnienė apibūdinama: „...Savojo krašto mylėtoja, jo tradicijų ir papročių puoselėtoja, tautiškumo ir patriotiškumo ugdytoja. Savuoju pavyzdžiu mokytoja Laima moko ir įkvepia mokinius mylėti gimtąjį kraštą, gerbti ir puoselėti jo tradicijas bei papročius. Mokytoja tiek savo pamokose, tiek popamokinėje veikloje ypatingą dėmesį skiria nuosekliam jaunosios kartos tautiškumo, patriotiškumo ugdymui, imasi įvairių iniciatyvų, siekdama išsaugoti savojo, mylimo Rokiškio krašto tradicijas bei papročius.“

Rokiškio rajono savivaldybės Kriaunų seniūnija apdovanojimui siūlė Alvydą Fijalkauską. Jam taip pat įteikta savivaldybės administracijos direktoriaus padėka. A. Fijalkauskas - Obelių socialinių paslaugų namų, kultūros padalinio Kriaunų skyriaus meno vadovas, 52 metus atidavęs muzikinio meno puoselėjimui ir jau10 metų savo darbais garsinantis Kriaunų kraštą.

Vardinami šio muzikanto geri darbai kultūrai: „Subūrė ir vadovavo Bajorų kaimo kapelai, vadovavo  Juodupės pučiamųjų instrumentų orkestrui, disko klubui, estradiniam ansambliui „Balionėlis žalias“, kaimo kapelai, moterų vokaliniam ansambliui, su pučiamųjų instrumentų orkestru dalyvavo 1985, 1990 ir 1994 metų Dainų šventėse.  Dirbant Rokiškio R. Lymano muzikos mokyklos Juodupės filialo klarneto, trimito, fleitos ir saksofono klasės mokytoju, jo mokiniai 6 kartus buvo atrinkti ir dalyvaudavo Respublikinio Juozo Pakalnio jaunųjų atlikėjų pučiamųjų ir mušamųjų  muzikos instrumentų  konkurse. Rokiškio choreografijos mokykloje 15 metų vadovavo kapelai „Bučkis“, kuri akompanuodavo tautinių šokių kolektyvui „Nemunėlis“, ruošdavo ir atskiras koncertines programas. Su kapela dalyvavo Lietuvos kaimo kapelų ir liaudies muzikantų šventėje „Linksmoji armonika“ Utenoje, kapelų varžytuvėse „Kaimynėli, būki svečias“ Širvintose, tapo laureatais, respublikinėje tradicinės kultūros ir žirgų sporto šventėje „Bėk bėk, žirgeli“ Anykščiuose, ir daugelyje kitų renginių. Dalyvavo 1998, 2003, 2009 metų Dainų šventėse. Jau 10 metų vadovauja kapelai „Kriauna“, taip pat yra vokalinio terceto „Vialvi“ vadovas. Jo profesionalumo dėka kapelai „Kriauna“ 2018 metais suteikta I kategorija ir teisė dalyvauti 2018 m. Lietuvos Dainų šventėje „Vardan tos...“.  Su kapela „Kriauna“ 2019 metais Anykščiuose kapelų varžytuvėse „Gaida“ laimėtas pagrindinis prizas. Vadovauta vyrų ir moterų vokaliniams ansambliams.“

Renginyje tylos minute pagerbta iškeliavusi į amžinybę Rokiškio krašto garbės pilietė, dailininkė, scenografė Juzefa Čeičytė. Šventėje parodytas video reportažas „Rokiškio rajono savivaldybės mero padėkos rašto įteikimo Jonui Bitinui akimirkos“. Muzikinė programa – Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokyklos instrumentinio ansamblio (vadovė Rasa Petručionienė) atliekami kūriniai.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video