Rokiškėnai pristatys bendrą spektaklį su kartvelais trimis kalbomis (0)

Publikuota: 2022-09-29 Kategorija: Kultūra
Rokiškėnai pristatys bendrą spektaklį su kartvelais trimis kalbomis
Rokiškio liaudies teatro archyvo nuotr. / Scenos iš spektaklio „Niekieno žemė“.

Rokiškio liaudies teatras rugsėjo 30 dieną išvyksta į Sakartvelą, ten planuoja parengti ir pristatyti spektaklį trimis kalbomis, vėliau bendrą kūrinį galės pamatyti ir Lietuvos žiūrovai. 

Prieš pora metų

Dviejų šalių aktorių bendradarbiavimas prasidėjo dar prieš dvejus metus, kai rokiškėnams kilo idėja padaryti bendrą spektaklį su sakartvelais. Tuomet užsimezgė ryšiai su Tbilisio teatru.

„Mes kartu rašėme pjesę apie lietuvių ir kartvelų šeimas, susitikusias tremtyje Sibire, kaip jos išgyveno, kaip padėjo viena kitai. Pjesėje yra ir meilės istorija, ir mirtis. Žmonių prototipai  ir kai kurios istorijos, kurias matome spektaklyje, paimtos iš realaus gyvenimo“, – pasakoja Rokiškio liaudies teatro režisierė Neringa Danienė.

Sutrukdė pandemija

Praėjusių metų birželio 14 dieną Lietuva minėjo 80-ąsias tremčių pradžios metines, tai datai planuota parodyti bendrą spektaklį Rokiškyje, tačiau pandemija ir kiti dalykai projektą sutrukdė. Kartvelai neatvažiavo ir rokiškėnai spektaklį pabaigė vieni.

Tačiau, pasak režisierės, nenurimo, galvojo, ką daryti toliau. Juo labiau, kad skaudžią datą – tremčių pradžios 85-metį šiais metais mini ir Sakartvelas.

Trimis kalbomis

„Kadangi su pirmuoju teatru nepavyko, projektą tęsiame su kitu – Bolnisi miesto savivaldybės  teatru, senais savo draugais. Vėl rašėme projektą ir gavome lėšų pas juos tai padaryti. Nuo spalio 1 dienos pradedame bendras repeticijas, kol kas bendraujame internetu. Spektaklis vyks trimis kalbomis, dalis scenų, kuriose tarpusavyje bendrauja lietuvių šeima, skambės lietuviškai, kartvelai bendraus savo kalba, o scenose su rusų kareiviais bus kalbama rusiškai“, – apie būsimą bendrą darbą kalba režisierė.

Spektaklį „Svetima žemė“ jau turėjo progą pamatyti Lietuvos, Latvijos, tarptautinių festivalių  žiūrovai. Rokiškėnai tikisi, kad bendradarbiavimas su kartvelų teatru spektakliui suteiks naujų spalvų.

Kultūriniai niuansai

„Kalbuosi su režisieriumi, jis jau taiso tekste tam tikrus dalykus. Sakartvelo teatras kitoks, ten labai įdomūs kultūriniai niuansAdinti  ir pasižiūrėti pasikeitusį“, – sako D. Danienė.

Režisierė neabejoja, kad skirtingos kalbos nebus kliūtis žiūrovams suprasti spektaklį, nes publiką labiau veikia tarptautinė – teatro kalba: aktorių emocija, kūno plastika ir kt.

Numatyti spektakliai

Lietuvių ir kartvelų spektaklio premjera numatyta spalio 7 dieną Bolnisyje, spalio 9-ąją jis bus suvaidintas Tbilisyje. Planuota, kad šiais metais dviejų šalių aktoriai vienoje scenoje vaidins ir rokiškėnams, tačiau karas koreguoja planus.

„Grėsmės pas juos labiau jaučiamos, kartvelai yra sudėtingoje padėtyje. Labai tikiuosi, jeigu ne šiemet, tai kitąmet galėsime parodyti bendrą darbą ir Rokiškyje“,  – prieš kelionę sakė Rokiškio liaudies teatro režisierė N. Danienė.

Autorius - Kristina Ramanauskaitė

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video