Vargonų muzikos festivalis užbaigtas „Kantičkomis lietuviškomis“ (foto) (0)

Publikuota: 2022-09-26 Kategorija: Kultūra
Vargonų muzikos festivalis užbaigtas „Kantičkomis lietuviškomis“ (foto)
Rokiškio Sirena nuotr. / Vyksta koncertas.

Nuo liepos 3 d. vykęs Vargonų muzikos festivalis, skirtas čekų muzikui, pedagogui, vargonininkui Rudolfui Lymanui, baigtas rugsėjo 24 d. iškilmingu Šiaulių valstybinio kamerinio choro „Polifonija“ koncertu, pavadintu „Kantičkos lietuviškos“. Kaip ir dauguma šio festivalio koncertų, ir šis vyko Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje.

Kantičkos - giesmės

Šiaulių choro „Polifonija“ tinklalapyje skelbiama: „Terminas „kantičkos“ lietuvio ausyse ir lūpose skamba nuo XIX a. Juo vadintos giesmių knygos, buvusios pagrindiniu to laikmečio lietuvišku katalikišku giesmynu. Vėliau ir pačios giesmės imtos vadinti kantičkomis. Toks termino vartojimas išlikęs iki šių dienų.“ Kiekvienas regionas, kartais net greta esantys miesteliai, turėjo savitą melodiją ir dainavimo manierą. Kadangi giesmyne užrašyti tik tekstai, melodija galėjo varijuoti. 

Amžių sandūra

Šio choro atvežtos į Rokiškį kantičkos – taip pat įvairios. Choras rokiškėnams sugiedojo 8 giesmes: Marija Magdelena“, „Linksmybe mano“, „Oi, gražus“, „Juozapai šventas“, „Vidury marių“ ir kitos. Kaip sakė renginį pradėjusi Rokiškio kultūros centro direktorės pavaduotoja Aušra Gudgalienė, choras „Polifonija“ šia savo programa siekia, kad kantičkos nebūtų pamirštos. Giedant giesmes, kartu su jomis ir meldžiantis, senosios tradicijos susiduria su ateities muzika – giesmes elektroniniais efektais papildo kompozitorius ir garso menininkas Mantautas Krukauskas. Giesmių fone girdisi aidas, gaudesys, paukščių čiulbėjimas bei kiti netikėti garsai. Toks giesmių atlikimo būdas lygintas su meditacija, vibracija.

Susidomėjimas didžiulis

„Kantičkų lietuviškų“ pasiklausyti susirinko beveik pilna bažnyčia. Šiaulių valstybinio choro „Polifonija“ dirigentui Povilui Vanžodžiui bei kompozitoriui Mantautui Krukauskui po pasirodymo įteiktos rėmėjo AB „Rokiškio sūris“ dovanos. Pasidžiaugė vargonų muzikos festivaliu ir jo globėjas, Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios dekanas Eimantas Novikas. Tarp koncerto žiūrovų – ir žinomi krašto žmonės – meras Ramūnas Godeliauskas, kultūros centro direktorė Vaiva Baltrūnaitė – Kirstukienė ir Rokiškio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Daiva Vilkickienė. Tie, kas yra pradėję pažintį su kultūra, neapleidžia jos ir tokiuose išskirtiniuose Rokiškio krašto renginiuose.

Po dvasingos ir atpalaiduojančios muzikos norintys galėjo apžiūrėti bažnyčios vargonus arba pakilti į bažnyčios varpinę ir pamatyti tris šios bažnyčios varpus, išgirsti jų istoriją.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video