Laisvės miškai: kitą šeštadienį tautiečiai rinksis į tradicinį miškasodį (0)

Lietuva nuo seno didžiuojasi savo „žaliu“ veidu: laukais, pievomis, miškais. Šiuo metu miškingos teritorijos sudaro net 33,9 proc. viso šalies ploto. O kitą šeštadienį – balandžio 12 d. – teritorija dar prasiplės, nes Valstybinių miškų urėdija kviečia gamtai neabejingus piliečius į tradicinį, kasmetinį „Nacionalinį miškasodį“, šį kartą skirtą Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 35-mečiui „Kur oš tavo laisvės miškas?“.
Viena kirtavietė
Kasmetinė medžių sodinimo šventė bus rengiama visuose 25-iuose urėdijos regioniniuose padaliniuose ir apims daugiau nei 40-yje skirtingų sodinimo vietų, nuo 10 val.
Valstybinių miškų urėdijos Rokiškio padalinio vyriausiasis miškininkas Justas Vojega sakė, kad Rokiškio rajone šį kartą bus sodinama tik viena – 1,5 ha ploto – kirtavietė Obelių girininkijoje, Bajorų miške. Čia ketinama „įkurdinti“ 4 tūkstančius pušų, 1 tūkst. eglės ir 500 maumedžių sodinukų.
J. Vojegos žiniomis, šiandien, likus kiek daugiau nei savaitei iki talkos, užsiregistravusių dalyvauti miško atsodinime yra 34 asmenys. Miškininkas tikisi, kad dar atsiras norinčiųjų ir ateinantį šeštadienį planuoja sulaukti apie 50 dalyvių.
Norintys dalyvauti šventėje, kviečiami užsiregistruoti: https://registracija.vmu.lt/, pasirinkus Rokiškio padalinį ir Obelių girininkiją.
Pasak J. Vojegos, registracija nėra būtina ir priimsi visus, tądien atvykusius. Visgi dalyviams užsiregistravus, miškininkams kur kas lengviau pasirūpinti reikiamu kiekiu įrankių bei priemonių.
Pernai – trys
Vis tik, kalbant su miškininku kilo klausimas – kodėl šiemet miško sodintojai laukiami tik vienoje rajono vietoje? Primename, kad paėjusiais metais Rokiškio rajone miškai buvo sodinami net trijose girininkijose: Pandėlio, Obelių ir Kamajų. Obelių girininkijoje apsodintas 2,7 ha plotas, kuriame auga: 4 tūkst. 500 ąžuolų, 1 tūkst. 350 eglių, 1 tūkst. 300 buko medžių ir 2 tūkst. 100 liepų. Analogiško dydžio Kamajų girininkijoje esančiame plote pasodinta 10 tūkst. pušies ir 2 tūkst. 700 eglės sodinukų. Pandėlio girininkijoje apželdinti 2,8 ha plotas, kuriame žaliuoja: 12 tūkst. pušų ir 1 tūkst. 200 beržų.
J. Vojega priminė, kad jų padalinys kuruoja Rokiškio ir Kupiškio rajonus ir įprastai planuojama nacionaliniam miškasodžiui skirti po vieną didesnį plotą kiekviename rajone.
„Taip, pernai buvo trys plotai, tačiau dėl mažo susidomėjusių žmonių skaičiaus kai kuriuose iš jų miškasodis tądien, tiesiog, neįvyko. Noriu priminti, kad ši akcija, tai – daugiau švietėjiška veikla, kad žmonės turėtų galimybę pamatyti, kaip vyksta miško sodinimas, pabendrauti su bendraminčiais, pabūti gamtoje ir išsamiau susipažinti su miškininko profesija“, – šyptelėjo pašnekovas sakydamas, kad „kalnų nuversti“ per vieną dieną tikrai nepavyks.
Darbus jau pradėjo
Miškininkas priminė, kad bet kokiu atveju – su talka ar be jos – miškasodis vyksta ir paatviravo, kad padalinio specialistai darbą pradėjo jau kovo 20 d. Padalinio prižiūrimame plote (du rajonai) atsodinti ketinama net 300 ha miško.
Urėdijos atstovo teigimu, kirtavietės neretai būna apsodinamos rajono įmonių, įstaigų kolektyvų pagalba: „Tikrai daug įmonių ir organizacijų, kurie nori prisidėti prie akcijos, bet – kitu laiku. Jie miškasodyje dalyvauja atskirai: suderiname jiems palankią dieną, laiką, skiriame visą kirtavietę. Turim partnerių, su kuriais jau ne vienerius metus plėtojame tokią draugystę: pavyzdžiui, įmonė „Rokiškio sūris“ ar Rokiškio profesinio mokymo centras. Ir rajono ugdymo įstaigos aktyviai prisijungia – buvo Kamajų bei Juodupės gimnazijos“.
J. Vojegos klustelėjus, ar negąsdina ateinančiai savaitei numatomos nepalankios orų prognozės, miškininkas patikino, kad jei oro temperatūra nenukris žemiau -8, kai žemė įšąla, problemų nebus. Sodinukai, anot specialisto, vis dar „miega“ ir bus tiesiog iškasti iš vieno ploto ir pasodinti kitame. Jiems kur kas pavojingesnės gegužę užklumpančios šalnos, kai pumpurai jau būna prasprogę.