Šeškaturgis muziejuje: nuo šiuolaikiškų sojų žvakių iki kryželių iš bažnyčios lango rėmo (foto) (0)

Publikuota: 2024-12-08 Kategorija: Laisvalaikis
Šeškaturgis muziejuje: nuo šiuolaikiškų sojų žvakių iki kryželių iš bažnyčios lango rėmo (foto)
Rokiškio Sirena nuotr. / Advento laiku dovanų įsigyti galima unikaliame Šeškaturgio turguje.

Šeštadienis Rokiškio krašto muziejuje prasidėjo didžiuliu šurmuliu: į tradicinį, Adventinį Šeškaturgį skubėjo miestelėnai, ieškantys išskirtinių Kalėdinių dovanų artimiesiems ar šventinių namų dekoracijų. O prekybininkai tikrai turėjo ką pasiūlyti...

Daiktai su istorijomis

Ir jei dairantis po muziejaus oficinos sales atrodė, kad čia – paprasti daiktai, pasidomėjus labiau, juos pardavinėjantys amatininkai pasidalindavo ir „gilesnėmis“ istorijomis.

Štai žinomas krašto drožėjas Danas Stočkus, Šeškaturgyje prekiavęs savo darbais, siūlė įsigyti nusiraminimo kryželių, galintų iš... Žiobiškio bažnyčios langų rėmų.

„Tvarkė ar keitė miestelio bažnyčios langus. Senuosius rėmus atidavė vienai moterytei sudeginti, o ji pasiūlė man – gal kažką sugalvosiu. Prigaminau nusiraminimo kryželių, kurie labai patinka nerimą jaučiantiems žmonėms (šypteli – aut. past.) – jiems reikia nuolatos kažką turėti rankose, gniaužyti, trinti. Tai šis kryželis labai gerai nuramina“, – apie labai paprastą, bet labai veiksmingą savo sumąstytą priemonę pasakojo autorius.

Šalia šių kryželių ant didelio padėklo „priberta“ buvo ir medinių šaukštelių. Visi jie – maži, kreivomis rankenomis ir labai žavūs. Iš gausybės drožinių išsiskyrė dvigubas šaukštelis: „Tai – meilės šaukštas. Jei porai pavyksta vienu metu iš jo valgyti, reiškia viskas gerai – meilės yra – o jei sudėtinga, reikia įgūdžius tobulinti – meilę dar puoselėti (šypteli – aut. past.)“.

Pasak drožėjo, tokį šaukštelį, su tam tikru apipavidalinimu, jo dukra nešė kaip vestuvių dovaną ir buvo viena originaliausių.

Nostalgija ant Kalėdų eglės

Šeškaturgio lankytojų dėmesį traukė ir Kalėdinės eglės papuošimus pardavinėjanti amatininkė. Ant moters prekystalio – rankų darbo žaislai: medžiaginiai dekoruoti burbulai bei senovine technika iš vatos pagamintos žaismingos grybų, gyvūnų figūrėlės.

„Visi jie pagaminti naudojant senąją vatos apdirbimo techniką, naudojant klijus, šlapią vatą ir formuojant norimą figūrą. Juk buvo tokių sunkių laikų, kai įmantresnių žaisliukų žmonės įsigyti neišgalėjo, o šventės – Kalėdos, vis tiek buvo švenčiamos, puošiamos eglės. Tad jie rinkdavosi šiuos žaismingus, pigius, iš vatos pagamintus papuošimus“, – dėstė savo rankomis net keliasdešimt jų pagaminusi amatininkė.

Svarbiausia sąlyga – laikyti juos sausai, kambario temperatūroje. Jokių kitų specialių sąlygų šiems žaislams nereikia.

Savųjų palaikymas

Toliau dairantis po išskirtinį turgų, pirkėjai apžiūrinėjo veltus dirbinius: savo rankomis nuveltas kepures ir apavą siūlė „Metų tautodailininkės 2024“ apdovanojimą savaitės pradžioje atsiėmusi Alė Deksnienė, palaikoma vyro Kęstučio, o smagias gyvūnėlių figūrėles iš vilnos nuvėlusi Danutė Stočkuvienė kvietė įsigyti zuikių, katinukų ir šunyčių.

Čia pat savo gaminius pardavinėjo ir nagingas jaunimas: Rokiškio Jaunimo centro bendruomenė siūlė Kalėdines dekoracijas iš vytelių, o „Romuvos“ gimnazijos gimnazistės – Kalėdinių eglės žaisliukų.  

Į maišus rokiškėnai krovėsi sojų vaško žvakes, stalo įrankiams skirtus padėkliukus, didžiules pintines ir dar įvairiausių kitokių gėrybių.

Tie, kurie praėjusį šeštadienį apsipirkti nespėjo, dovanų pasidairyti galės kitą savaitgalį: oficinoje vėl šurmuliuos prekeiviai, kviečiantys į Skaistaturgį. Krašto muziejaus atstovai tikina, kad turgus bus dar gausesnis, nes dalyvauti jame jau užsiregistravo dvigubai daugiau prekeivių.  

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video