Vaikų stovykloje Salų dvare – daug vietos fantazijai (foto) (0)
Įsivaizduokite, kad esate vaikai, ištroškę vasaros įspūdžių, naujų patirčių, draugų bei emocijų. Ir štai – atostogos stovykloje sename dvare, kuriame vis dar senove alsuoja sienos, ošia senas parkas su medžiais – krituoliais, aptvare išdidžiai žingsniuoja stručiai bei jodinėjimo laukia žirgai... Ar tokia patirtis sudomintų? Jau antrus metus Salų dvare rengiamos stovyklos vaikams. Prieš tai dar trejus dvaro šeimininkė Birutė Dapkienė stovyklauti kvietė savo ūkyje. Ji sako, kad yra užsiauginusi nuolatinius klientus, kurie vis sugrįžta.
Stovyklauja visą vasarą
Šiemet vaikai į stovyklą Salų dvare pradėjo rinktis nuo liepos 2 d. Numatyta, kad stovykla skiriama 6-16 metų amžiaus vaikams, bet iki šiol vyriausiojo amžius siekė 15 metų. Viena pamaina trunka savaitę – vaikai atvyksta pirmadieniais, o išvyksta šeštadieniais. Stovyklų auklėtojai – Klaidas Kauneckas ir Klaudija Sargelytė. Abu jauni žmonės yra pedagogai: Klaidas – muzikos, o Klaudija – pradinio ugdymo. Planuojama, kad stovyklautojai dvare atostogaus iki pat rugsėjo mėnesio. AB „Rokiškio sūris“ 40 proc. stovyklos kainos kompensuoja savo darbuotojų vaikams.
Veiklas sunku ir išvardinti
Pakalbinome stovyklos vadovą Klaidą, kuo gi jis užsiima stovykloje su vaikais. Pasak stovyklos vadovo, pagrindiniai darbo su vaikais tikslai – kad jie išmoktų savarankiškumo, komandinio darbo, ugdytų kūrybinius sugebėjimus. Dieną stovyklos vaikai pradeda nuo mankštos, po to pusryčiauja, vyksta edukacijos, jodinėjama žirgais, keliaujama į ekskursijas po Rokiškio kraštą. Vaikai nelieka nesužinoję Salų dvaro istorijos. Sunku visas veiklas ir išvardinti, nes tai – ir muiliukų gamyba, ir mokymasis groti muzikos instrumentu – ukulėle, putų šou, piešimas šokoladu, saldainių „Karvutė“ gamyba, rankdarbiai... Stovyklautojai vyksta į Levandų Vanagynę, esančią Vanagynės kaime, Juodupės seniūnijoje, Kamajų bažnyčią, A. Strazdo muziejų, Rokiškio krašto muziejų, aplanko vandens batutus Rokiškyje. Vaikai įsitraukia į visas veiklas, kurios vyksta dvare. Pavyzdžiui, vykstant keramikų plenerui, stovyklautojai išbandė ir lipdymą iš molio.
Atvyksta ir iš užsienio
Pasak dvaro šeimininkės B. Dapkienės, vaikai atvyksta iš visos Lietuvos – Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Utenos ir kitų miestų. Yra ir emigrantų vaikų, atvykstančių pailsėti iš Belgijos, Liuksemburgo ir kitų Vakarų valstybių.
Tuo metu, kai „Rokiškio Sirena“ žurnalistai lankėsi dvare, buvo ką tik susirinkę 10 naujos pamainos stovyklautojų, kurių dalis – atvykę iš užsienio. Šįkart – vien mergaitės. Viena jų – Iveta – Salų dvare atostogavo ir pernai.
Užsiėmimai – iki vėlumos
Vaikai gyrėsi, kad pirmą stovyklos dieną jodinėjo žirgais. Iveta papasakojo, kad jodinėti Salų dvare pramoko pernai, po to tiesiog užsikrėtė „jodinėjimo liga“ ir ėmė lankyti užsiėmimus Vilniaus žirgyne. Dvaro valdytoja Birutė paminėjo, kad kitą dieną vaikai važinės kabrioletu. Vakare, prieš naktipiečius, kurie numatyti 21.30 val., vaikai dar rinkosi į užsiėmimų kambarį, kur mokėsi daryti apyrankes iš siūlų. Jie turėjo galimybę balsuodami rinktis iš dviejų veiklų – arba daryti sapnų gaudykles arba apyrankes.
Vaikų kambariai
Užimtumo kambaryje – daug ankstesnių užsiėmimų palikimo. Tą dieną atvykusieji piešė prisistatymo paveikslą, užsirašė stovyklos taisykles ir šie piešiniai liks iki stovyklos pabaigos. Kambarį puošia marga karvutė, susijusi su saldainių „Karvutė“ gamyba, dailininkų paveikslai, ankstesnių stovyklautojų piešiniai, muzikavimo laukia styginiai muzikos instrumentai – ukulėlės. Vaikų miegamieji yra du, tačiau, kadangi susirinko vien mergaitės, šią pamainą naudojamasi vienu kambariu, kuriame – dviaukštės lovos, minimalistinis, asketiškas interjeras. Vaikai būna ne tik specialiai jiems skirtose erdvėse, jiems skirtos visos dvaro erdvės.
Mėgstamiausias valgis - blynai
Maistas vaikams gaminamas dvaro kavinėje, kur vaikai ir valgo, o atnešti į stalą valgius bei nurinkti indus padeda žaismingas robotas – katė. Stovyklos šeimininkė Birutė paminėjo, kad vaikai valgo 6 kartus per dieną. Vaikai valgo ir kepsnius, ir košes pusryčiams, o labiausiai visi mėgsta blynus.
Išskirtinumai
Kas stovykloje yra išskirtinio, paklausėme B. Dapkienės. „Džiaugiamės stovyklos vadovais, nes jie yra jaunatviški, atstoja vaikams draugus“, - atsakė Salų dvaro valdytoja. „Stengiamės, kad vaikai kuo mažiau naudotų telefonus. Anksčiau juos iš vaikų surinkdavome, po to šios idėjos atsisakėme. Dabar surenkame į dėžutę tada, kai matome, kad vaikams jie trukdo susikaupti veiklose. Nuo mobiliųjų telefonų gelbėja ir tai, kad Salų dvare dažnai nėra ryšio, ypač per lietų, tad vaikams nelabai yra tada ką veikti, įkišus nosis į telefonus“, - pasakojo B. Dapkienė.
Ji paminėjo, kad daromos nedidelės vaikų grupės, nes norisi kokybės ir užtikrinti saugumą, nes daug vaikų dvaro teritorijoje būtų sunkiau sužiūrėti. Stovyklos vadovas Klaidas dar paminėjo, kad per pamainą vaikai turi ir vieną 3-4 valandų užsiėmimą su režisieriumi Eligijumi Daugnora, kuris jiems pasakoja apie teatro istoriją, moko įsikūnyti į vaidmenis.
Planai
Bekalbant, vis atsirasdavo pamirštų, nepaminėtų stovyklautojų veiklų. Pavyzdžiui, pernai vaikai mokėsi austi audimo staklėmis. Šiemet jie tokios galimybės neturi, nes patalpos, kuriose stovi audimo staklės - remontuojamos. Tikimasi šią veiklą atnaujinti kitąmet. Stovyklos sumanytoja Birutė sakė planuojanti daryti ir rudens bei žiemos stovyklas. Galbūt kitais metais bus renkama ne viena stovyklautojų grupė, turėtų padaugėti ir stovyklos vadovų.
Paklaustos, kas jas labiausiai žavi stovykloje, atostogaujančios mergaitės atsakė, kad tai – pats gyvenimas Salų dvare bei didelės jo erdvės.
Nuotraukose: akimirkos iš dabar vykstančios vaikų stovyklos bei ankstesnių vaikų viešnagių dvare ("Rokiškio Sirenos" bei Birutės Dapkienės nuotr.).