Zametų name šeimininkaus „Alchemikai“ – be didelio vargo pavyko patekti ten, kur kitų neįleidžia (0)

Iš Rokiškio kilę jaunuoliai, veikiantys po paslaptingu „Alchemikų“ pavadinimu, kasmet kuo nors nustebina. Nors visada pristato tuos pačius komponentus – elektroninę muziką ir kartu su ja einančią kultūrą – tačiau kiekvieną kartą tai daro unikalioje vietoje ir todėl niekad nebūna vienodi ar, tuo labiau, nuobodūs. Tempo „Alchemikai“ nemažina ir šį kartą ruošiasi kaip niekada išskirtiniam įvykiui – vakarėliui senajame Zametų name, dar kitaip vadinamame „name su bokšteliais“.
Pernai nesusiderino
Paklaustas, kaip jiems pavyko patekti į žymųjį Rokiškio namą su bokšteliais ir net surengti čia vakarėlį, kai Rokiškio rajono tarybos Kontrolės komiteto nariams ir paveldosaugos specialistams nepavyko atverti durų net pastato apžiūrai, „Alchemikas“ Dovydas Trumpa juokiasi, kad „Alchemikai“ gimę ir augę Rokiškyje, o komisijos nariai – turbūt ne, tad jiems ir nepavyko prisibelsti.
„Tiesą pasakius, pristatę savo viziją pastato savininkui neturėjome jokių problemų – durys mums buvo atidarytos iš karto. Jis labai mielai priėmė mūsų pasiūlymą, beje, gvildentą jau net pernai metais. Čia pasibūti planavome praeitą vasarą, bet mums nebepavyko pasiruošti, o šiais metais nuėjau ir pasakiau, kad: „Esame pasirengę padaryti renginį ir kada, jeigu ne dabar?“. Mūsų ir pastato savininko požiūriai sutapo, tad jis ne tik leis mums pašeimininkauti, bet ir labai geranoriškai pasiūlė pagal galimybes pagelbėti ruošiantis renginiui“, – sakė D. Trumpa šyptelėdamas, kad apžiūrėti pastatą norinti komisija gali kreiptis į „Alchemikus“ dėl tarpininkavimo arba, jei dirba iki vidurnakčio, pakvietė ateiti į renginį. Žinoma, šiuos žodžius tarė su meile ir pagarbia satyra dar padėkodamas Rokiškio rajono savivaldybei, kad pasitiki „Alchemikais“ ir palaiko šią bei kitas jų iniciatyvas.
Anot D. Trumpos, „Alchemikams“ rūpi atkreipti visuomenės dėmesį į šį unikalų kultūros paveldo pastatą, o ir patys į jį žiūri iš istorinės, kultūrinės ir meninės perspektyvos: „Mūsų atstovaujama elektroninė muzika yra daugiau nei sintezatorių garsai. Mums ši kultūra yra tarsi reiškinys, alternatyvusis miesto veidas, saviraiškos platforma ir kur kas daugiau, nei šviesos bei garsai: tai yra žmonės, spalvos ir visų komponentų kombinacija viename. Tapti dalimi stulbinamą istoriją savyje laikančio pastato sienų mums yra didelis įvykis“.
Idėja – paveldo išryškinimas
Kalbėdamas apie kitą penktadienį numatytą renginį, „Alchemikas“ sakė, kad visi jų renginiai išlaiko pirmojo renginio – apšviesto bravoro – idėją: „Memento“ renginių serija yra apie kultūrinio paveldo išryškinimą, o „namas su bokšteliais“ yra dar vienas istorinis krašto pastatas, kuriame komanda iki šiol negrojo. Vaikinas neslepia ateities ambicijų – apšvietę visus miesto pastatus, keliaus aplink Rokiškį ir savo vystoma metodika mėgins atkreipti visuomenės dėmesį į kitus kultūrinio paveldo objektus, bylojančius mūsų istoriją.
„Šitas pastatas, kuris mus sutiks ir priims penktadienį, yra senesnis už visus žmonijoje šiuo metu gyvuojančius žmones – jam daugiau nei šimtas metų. Prieš šitiek laiko nei vieno šių dienų asmens šiame pasaulyje nebuvo gyvo. Visa tai, kas skaičiuoja šimtmečius, mano manymu, yra gili istorija. O pastato likimas – neaiškus, tad reikia daryti dabar, nėra ko laukti“, – užsukti ir pamatyti pastatą iš vidaus bei kaip atrodo „pilnas gyvybės“ smalsuolius kvietė organizatorius. Anot jo, čia, be abejo, skambės įvairi elektroninė muzika, bus parengtas išskirtinis apšvietimas, veiks baras ir kaip visada – laukia smagus pasibuvimas.
Pamatys beveik viską
Renginio „Memento“ dalyviai turės progą savo rankomis prisiliesti prie miesto istorijos: apžiūrėti žymiųjų Zametų namo erdves, kurios, galbūt, sužadins jų smalsumą ir norą po vakarėlio pasidomėti šiais krašto žmonėmis išsamiau.
D. Trumpos teigimu, nakčiai bus paruoštas antrasis pastato aukštas, o likusių erdvių paskirstymas dar planuojamas: „Pirmajame aukšte yra zonų, į kurias net ir nereikia leisti žmonių – tušti kambariai, kuriuos mes tiesiog uždarysime. Atversime antrą aukštą, kuriame tikrai kur kas įdomiau. O dėl trečiojo aukšto diskutuojame: gal ten leisim įsikurti mūsų svečiams – atlikėjams. O gal leisim ir žmonėms pasidairyti. Jeigu atvirai, šiandien neturim konkretaus plano – jis turėtų „gimti“ sekmadienį, kai keliausim į vietą rimtai apsižiūrėti dėl įrangos ir viso renginio sistemos. Garantuoju, kad visi esame suinteresuoti, jog viskas praeitų sklandžiai“.
Jei sutiktų vidinės vibracijos...
Vis tik šios naktinės linksmybės smalsuoliams kainuos, tačiau pokalbio su organizatoriumi metu ėmė rutuliotis mintis apie galimybes atverti miestelėnus masinančio pastato duris kitokiais projektais. Pavyzdžiui – paruošti pastatą „hauzinio“ kino vakarams (Art House – paprastai būna rimti ir nepriklausomi filmai taikantys į nišinę rinką, o ne į masinės rinkos auditoriją).
„Jeigu čia bus faina mums patiems ir kitiems, gal atsiras ir antras dublis. O antro dublio formatas nebūtinai bus vakarėlis: gali čia įvykti ir kokie nors kiti menai... Būtų įdomu. Aš manau, čia tik pirmas eksperimentas. Pasižiūrėsim, kaip patys čia jausimės, kokia sinergija su visais ir tada žiūrėsim toliau, kas įvyks“, – paslaptingai šypteli idėjų nestokojantis jaunuolis užtikrindamas, kad „Alchemikai“ gyvuos tol, kol turės palaikymo komandą, liudijančią jų veiklos poreikį.