Kviečiame į renginius, skirtus Olkinų šeimos atminimui įamžinti (0)

Publikuota: 2017-09-05 Kategorija: Renginių anonsai
Kviečiame į renginius, skirtus Olkinų šeimos atminimui įamžinti

 

 

Asociacijos "Rokiškio teatras", Rokiškio krašto muziejaus ir Rokiškio J. Keliuočio viešosios bibliotekos vardu norime pakviesti Jus rugsėjo 8 d.  į renginius, skirtus Panemunėlio žydų Olkinų šeimos atminimo įprasminimui. 

Truputis istorijos.

Asociacija "Rokiškio teatras", Kupiškio muziejaus direktorė Violeta Aleknienė ir Rokiškio krašto muziejus 2016 m.  bendradarbiavo Lietuvos kultūros tarybos remtame projekte „Nutildytos mūzos“.  Pagal muziejininkų surinktą medžiagą bei jaunos tarpukario laikų poetės Matildos Olkinaitės išlikusį dienoraštį buvo sukurtas scenarijus ir pastatytas spektaklis „Nutildytos mūzos“ apie Panemunėlyje gyvenusių žydų Olkinų šeimos tragišką istoriją.  Spektaklis respublikinėje mėgėjų teatrų apžiūroje-šventėje „Atspindžiai“ pateko į geriausių 2015-2016 m. pastatymų dešimtuką, buvo nominuotas net penkiose statulėlių „Tegyvuoja teatras“ nominacijose ir vieną statulėlę laimėjo.

Kuriant „Nutildytas mūzas“ ir gilinantis į istorinę medžiagą paaiškėjo, kad itin vietinių mėgtos ir išskirtinai gerbtos Panemunėlio mecenato vaistininko Naumo Olkino šeimos tragiškos žūties vieta žinoma tik apytikriai, niekaip nepažymėta. Jaunos talentingos poetės Matildos Olkinaitės eilėraščių rinkinys taip niekada ir nebuvo išspausdintas. 2008 m. Rokiškio krašto kultūros žurnalas „Prie Nemunėlio“ iš užmaršties prikėlė ir išspausdino per stebuklą išlikusio M. Olkinaitės dienoraščio tekstus. Dienoraštis ir eilėraščių rankraščiai šiuo metu yra literatūrologės profesorės Irenos Veisaitės archyvuose. 

Rokiškio teatralai nusprendė neapsiriboti spektaklio sukūrimu ir tęsti Olkinų šeimos atminimo įprasminimo iniciatyvą. Spektaklio „Nutildytos mūzos“ gastrolėse buvo renkamos aukos Olkinų kapavietės suradimo ir sutvarkymo darbams bei M. Olkinaitės eilėraščių rinkinio leidybai. LGGRTC archyvuose nerasta medžiagos apie šios konkrečios šeimos nužudymą, tad manoma, jog jis buvo įvykdytas savavališkai pasipelnymo tikslais ir įamžinant Olkinų atminimą tenka remtis Kupiškio ir Rokiškio muziejininkų užfiksuotais amžininkų prisiminimais.  

Rokiškio r. savivaldybės sudaryta komisija nusprendė paženklinti miškelį, kuriame pagal liudininkų pasakojimus buvo sušaudyti 9 Olkinų ir Jofių šeimų nariai. Įvykdyti teritorijos tvarkymo darbai - iškirstas miškas, pastatytas paminklinis akmuo. Visuomenė buvo kviečiama į talką, kurios metu buvo išgrįsti takai, išvalytas miškelis. Netrukus šalia kelio atsiras oficiali nuoroda į lankytiną vietą. Kapavietė bus įtraukta į edukacinį-pažintinį Rokiškio krašto literatūrinio kelio maršrutą „Rokiškio krašto literatūrinio kelio pažinties ženklai". Šis Rokiškio J. Keliuočio viešosios bibliotekos vykdomas projektas ką tik pasipildė dar vienu objektu - Panemunėlio miestelyje pastatyta medžio drožėjo Vidmanto Zakarkos skulptūra M. Olkinaitei. 

VšĮ "Filmų Kopa" renka medžiagą apie Matildos istoriją, jau ne vienerius metus filmuoja amžininkų prisiminimus ir planuoja kurti dokumentinį filmą "Dingę Sacharoje". Operatorius ir režisierius Saulius Beržinis fiksuos ir šiuo metu vykdomų darbų eigą ir filmuotą medžiagą naudos savo projekte. 

Kitais metais planuojama išleisti ir Matildos eilių knygelę, ją platinti bibliotekose ir renginiuose. Žinoma, planuojamos ir tolesnės spektaklio "Nutildytos mūzos" gastrolės.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video