Menas ir Tu: START-as Rokiškyje! (0)

Publikuota: 2022-08-17 Kategorija: Renginių anonsai
Menas ir Tu: START-as Rokiškyje!
Organizatorių nuotr. / Menas ir Tu: START-as Rokiškyje!

MENAS IR TU: START-as Rokiškyje! Rugpjūčio 30 – rugsėjo 3 d. 

Šiuolaikinio meno festivalis START sujungia daugelį meno sričių ir integruojasi ryškiai, emocingai bei drąsiai, provokuodamas nepraleisti nei vieno festivalio renginio. 

Rokiškio kultūros centro rengiamas Tarptautinis šiuolaikinio meno festivalis START – regiono kultūrinio gyvenimo įvykis, suteikiantis galimybę pažinti pasaulines šiuolaikinio meno tendencijas. Nuo 2017 m. festivalio rengėjai publikai pristatė daugybę menininkų iš įvairių pasaulio šalių.

Kiekvieną kartą apmąstydami festivalio programą, nesikukliname vis didesnių ambicijų ir negailime pastangų pasikviesti įspūdingus svečius. Tad džiaugiamės ir šiais metais galėdami pristatyti aukšto lygio kūrėjus,- skelbia projekto organizatoriai Birutė Bagdonienė ir Paulius Prievelis.

Šių metų festivalio moto MENAS IR TU išskaido programą į atskiras meno sritis: Rokiškio kultūros centre ir miesto erdvėse – teatras, šokis, video ir urbanistinės instaliacijos, kinas, muzika ir Tu.

Pažintis su festivalio programa ir jo svečiais kiekvieną festivalio dieną tinklalaidėse „Pokalbiai ir tu“ nuo 12 val. Rokiškio kultūros centro ir festivalio FB paskyrose. 

Festivalis startuos Rokiškio kultūros centro didžiojoje scenoje – režisierius Paulius Ignatavičius pristatys spektaklį  pagal kontraversiškojo vokiečių dramaturgo Rainer Werner Fassbinder pjesę „Šiukšlės, miestas ir mirtis". Mėnulyje, kuris toks pat nebegyvenamas kaip ir žemė, statomi milžiniški miestai. Nors gyvenamoji vieta pasikeitė, žmonės nepasikeitė nė kiek. Mėnulyje gyvas antisemitizmas, homofobija, ksenofobija. Vėl kartojasi istorija. Tačiau Raineris Werneris Fassbinderis tas dramaturgas, kuris sugebėjo net ir juodžiausiuose žmogaus kertelėse įžvelgti kažką labai žmogiško.

Ar žinote, kas yra storytellingo  žanras? Rokiškio autobusų stoties ir kultūros centro aikšteles užvaldys būtent šio žanro spektaklis „Stepai, gazo!“. Aktoriai Laurynas Jurgelis ir Aleksandras Špilevoj spektaklio metu papasakos iki šiol mažai girdėtą, realiais faktais paremtą, bet pačių aktorių išmone, fantazija ir smagiomis prielaidomis praskiestą istoriją. Spektaklis vyksta po atviru dangumi, jame nenaudojami įprasti dramos teatro elementai. Susirinkus žiūrovams, aktoriai, panašiai kaip praeityje vežimais klajoję artistai, atvažiuos dviem savo motociklais, ir nulipę nuo jų, pradės savo improvizuotą storytellingo pasirodymą, pasitelkdami tik tai, kas telpa jų motociklų krepšiuose. Žiūrovai pamatys, kaip tuščioje erdvėje iš nieko gimsta spektaklis.

Ryškiu šių metų festivalio akcentu taps vaizduojamojo meno performansai, urbanistinė ir video instaliacijos. Tai nebus įprasti pasirodymai: netradicinėse erdvėse kuriamas vaizdas ir veiksmas kels žiūrovams įvairius potyrius.

Šokio veiksmas vyks mums gerai žinomoje  ir kartu neįprastoje erdvėje – turgelio prie L. Šepkos parko teritorijoje. Šiuolaikinio šokio spektaklis „Griuvėsiai“ – tai šokėjos Kristīnės Brīninės iš Latvijos solo spektaklis apie „namų“ radimą savyje. Choreografė, važiuodama po Kuršo apylinkes, stebėjo ir dokumentavo apleistus pastatus, kurie gana dažnai randami kaimo vietovėse. Tušti namai sukėlė daugybę asociacijų: griūvančios šeimos, smurtiniai santykiai, skurdas, ilgesys, viltis, vienatvė ir prieglobstis. Sugriuvusios konstrukcijos ir asmeninė patirtis tapo įkvėpimu kuriant spektaklį „Griuvėsiai“. Tai garsinis, ritminis ir fizinis spektaklis, kuriame judesys formuojamas pasitelkus statybines plytas, kartu vaizduojant skirtingus žmogaus ir aplinkos santykius.

Vienas sėkmingiausių jaunosios kartos choreografų Lukas Karvelis pristato performansą priklausomybių tema „Theo“ – istoriją apie intravertą, kuris laikui bėgant pastebi, kaip įninka į žalingus įpročius, į žmones, į dėmesį: ir čia atsiranda paradoksas. Kuo labiau jis įsipainioja į šias priklausomybes, tuo laisvesnis jis tampa. Pasirodymą išvysime viešojo transporto autobusų stotelėse  prie Taikos g. Nr. 9  ir Panevėžio g. prie parduotuvės NORFA XXL. Žiūrovai pasirodymą gali stebėti iš dviejų vietų: iš pačios autobusų stotelės, kurioje jis ir vyksta, ir kuri greitai užsipildo žmonėmis ir tampa intymia erdve, bei iš kitos gatvės pusės, iš kurios pasirodymas stebimas atsitraukus.

„Labas, Aš esu Agnietė ir kviečiu Tave kartu pakelti rankas į viršų!“ – choreografe Agnietė Lisičkinaitė su kūrybine komanda kviečia į šokio vyksmą svečių namuose „Leokordis“.

„Hands up“ (liet. aukštyn rankas) yra fizinė kūno pozicija, atsikartojanti daugelyje skirtingų kultūrinių̨, socialinių ir religinių kontekstų, savyje talpindama turinio daugiasluoksniškumą̨. Protesto kultūros inspiruotas choreografinis vyksmas kvestionuoja trapią distanciją tarp pasidavimo ir atsidavimo, susitaikymo ir pasipriešinimo. Keldamas klausimą: kokį mes užauginsime Protesto kūdikį̨ – kaip laisvės ar kaip agresijos simbolį? Tai yra tyrimas, tad viena tiesa, vienas atsakymas čia neegzistuoja.

Architektė ir menininkė iš Danijos Cristina Gallizioli viešąją erdvę prie Rokiškio rajono savivaldybės pavers atvirais namais ir ten gyvens: kviečiame apsilankyti jos namuose, išgerti kavos ir pabendrauti, pavakarieniauti, pailsėti svetainėje ar pernakvoti. Menininkė savo darbuose pagrindinį dėmesį skiria kūno sąveikai su erdve, ypač domėdamasi lengvomis erdvės formomis ir supratimu per fizinę patirtį.

Menininkas Paulius Šliaupa videoinstaliacijas eksponuos ekranuose lauke Respublikos g. 94 ir 106 bei Topo centro parduotuvėje. Šiuo metu Paulius gyvena ir kuria Belgijoje – tyrinėja natūralios ir dirbtinės aplinkos bei šviesų sąveiką, darančią įtaką kasdieniam mūsų gyvenimui. Nuo videoinstaliacijų ir eksperimentinių filmų kinui iki objektus primenančių paveikslų – dirbdamas su asociacijomis, jis kuria kelionę po įvairias erdves ir pojūčius.

Multiinstrumentalistas Saulius Petreikis – vienas ekspresyviausių Lietuvos kūrėjų, kartu su grupe sutalpins gaivališką pirmapradiškumą ir sielos kūrybą. Koncertas Rokiškio kultūros centro aikštėje – tai tarsi kelionė aukštyn mitinio pasaulio medžio šakomis, kurios gidas Saulius Petreikis – nuoširdus, ekspresyvus ir visad nenuspėjamas. Pasirodyme dalyvaus ne tik Sauliaus Petreikio grupė, bet bus ir svečių. Renginio metu kelias ukrainiečių folk dainas atliks solistė iš Chesrsono Darya Repalo.

Festivalio programoje – filmas „Annette“.  Tai šeštasis kultinio prancūzų režisieriaus Leos Carax ilgametražis filmas apie kaltę ir (ne)tobulumą – tai odė meilei. Aktorių Adamo Driverio, Marion Cotillard ir Simono Helbergo pasirodymai įkvepia. Spindinčiame Los Andžele gyvena Henris (Adamas Driveris) ir Ana (Marion Cotillard). Jis yra aštrų humoro jausmą turintis stand-up komikas, ji – visame pasaulyje garbinama operos solistė. Prožektorių šviesoje jiedu – tobula pora: sveiki, laimingi ir švytintys. Tačiau gimus dukrelei Anetei, paslaptingai ypatingų gabumų mergaitei, jų gyvenimas pasikeičia. 

Jau netrukus START į regioną atneš kvapą gniaužiančių pasirodymų, jautrių meninių emocijų, netikėtų provokuojančių susitikimų su Lietuvos ir pasaulio menininkais – tad kviečiame į potyrį – MENAS IR TU! 

Pilna festivalio programa

 https://www.rokiskiokc.lt/produktas/renginiai/projektai/Tarptautinis-siuolaikinio-meno-festivalis-STARTAS/ 

Festivalio renginiai nemokami, išskyrus spektaklį „Šiukšlės, miestas ir mirtis" (bilieto kaina 5 EUR)

 ir filmą „Annette“  (bilieto kaina 5 EUR)

 

Festivalio organizatorius Rokiškio kultūros centras

Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Rokiškio rajono savivaldybė

 

 

 

 

 

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video