Paspirtukai Rokiškyje: kam jų reikia valdžiai ir ar ateis „Bolt“? (0)

Publikuota: 2022-05-31 Kategorija: Savivalda
Paspirtukai Rokiškyje: kam jų reikia valdžiai ir ar ateis „Bolt“?
Rokiškio Sirena nuotr. / Ilguoju laikotarpiu „Bolt“ visada svarsto plėtros galimybes naujuose miestuose.

Aną savaitę Rokiškio valdžia miestą pralėkė demonstruodama naujutėlius elektrinius paspirtukus. Pasirodo, juos įsigijo dėl ekologijos, taršos mažinimo ir patogumo. Tuo tarpu ne tik apie savus, bet ir apie nuomojamus elektrinius paspirtukus, kuriais važinėja kitų miestų gyventojai, pasvajoja ir dažnas rokiškėnas.

Kaip pasidalino

„Rokiškio Sirenos“ duomenimis, tris naujutėlius elektrinius „Ninebot by Segway“ firmos paspirtukus, kurių vienas atsiėjo 700 Eur, įsigijo Rokiškio rajono savivaldybė.

Du teko miesto seniūnijai, vienas – savivaldybės vadovams. Vienas paspirtukas skirtas miesto seniūnui Arūnui Krasauskui, kitas – jo pavaduotojui Egidijui Žaliauskui, trečias – rajono savivaldybės vadovams.

Lengvesnė apžiūra

Rokiškio meras R. Godeliauskas, pirmasis iš savivaldybės vadovų išbandęs naują elektrinį paspirtuką, patikino, kad šia transporto priemone skleidžiama pagrindinė žinutė – Rokiškis eina link tvarumo, ekonomijos, laiko sąnaudų ir kad mažiau būtų naudojamas tarnybinis transportas. Jis teigė, kad mieste intensyviai naudojasi paspirtuku.

„Su paspirtuku miestą galima aplėkti greičiau nei automobiliu. Ši transporto priemonė labai tinkama apžiūrėti miestą, su ja lengviau pasiekti objektus. Pastebėjau, kad važiuodamas mašina nematau šaligatvio defektų, kitų problemų, o riedant paspirtuku puikiai atsiskleidžia pačios mažiausios miesto bėdos“, – teigė R. Godeliauskas.

Dės, kai privalės

Į klausimą apie savo saugumą ir šalmo dėvėjimą važinėjant tokia rizikinga transporto priemone, meras atsakė, kad saugumas priklauso nuo mūsų pačių, kai šalmai bus privalomi, tikrai jį užsidės.

„Apie saugumą reikia galvoti ir einat pėsčiam, ir važiuojant paspirtuku ar dviračiu, kiek patys elgiamės drausmingai, tiek rizikos ir yra. Tačiau, kol kas galvos apsauga neprivaloma“, – sakė rajono vadovas.

30-40 km per dieną

Rokiškio miesto seniūnas A. Krasauskas patikino, kad naujuoju paspirtuku yra labai patenkintas, juo intensyviai naudojasi ir, esant geroms oro sąlygom per dieną mieste nuvažiuoja 30­-40 kilometrų.

„Tai – tikrai daug, nes iš vieno Rokiškio galo į kitą kartais reikia važiuoti ir ne vieną kartą. Kadangi mieste vyksta įvairiausi darbai, turiu įvertinti, pavyzdžiui, kaip pjaunama žolė, kaip naujai remontuojama gatvė, atliekami kiti darbai. Prieš išvykdamas į apžiūrą, pasiderinu maršrutą, kad važiuodamas pirmyn ir atgal apžiūrėčiau kuo daugiau objektų“, – pasakojo  A. Krasauskas.  

Mato bėdas

Miesto seniūnas įsitikinęs, kad riedėjimas šia transporto priemone atskleidžia daugiau miesto problemų, nei važiuojant automobiliu, pavyzdžiui, jog reikalinga apgenėti medį, nes važiuodamas paspirtuku ar dviračiu, gali pasiekti galva jo šaką ir susižeisti jos nepastebėjęs,  taipogi  pamatyti, ar šaligatvio plytelės išsiklaipiusios.

„Manau, kad atnaujintų Rokiškio miesto šaligatvių danga yra pakankamai gera važinėti paspirtukais. Žinoma, yra nemažai vietų, kur reikėtų tvarkyti ar iš viso įrengti naujus šaligatvius, dviračių taką. Tai ir bus daroma, atliekant šaligatvių remontą ar rekonstrukciją“, – sakė A. Krasauskas.  

Dėl saugumo

Miesto šeimininkas neslepia, kad važiuojant paspirtuku traumą „pagauti“ labai lengva, tačiau jis stengiasi važinėti saugiai ir atsargiai.

„Dabar važinėju be šalmo, jeigu jo reikės, tikrai dėsiuosi. Važiuodamas stengiuosi užtikrinti savo paties ir kitų eismo dalyvių saugumą, kur būtina, važiuoju lėčiau, kai reikia, perspėju, kad artėju, visą laiką būnu įsijungęs šviesą, kad būčiau kuo labiau pastebimas“, – kalbėjo A. Krasauskas.  

Visada svarsto

Didmiesčių ir kai kurių rajonų centrų gyventojai jau ne pirmus metus naudojasi nuomojamais „Bolt“ paspirtukais, kuriais savo mieste norėtų važinėtis ir rokiškėnai. Todėl „Rokiškio Sirena“ juos nuomojančios įmonės pasiteiravo, kada ši madinga, greita ir patogi transporto priemonė galėtų atsirasti ir Rokiškyje.

„Konkrečių planų dėl Rokiškio šiais metais neturime, tačiau ilguoju laikotarpiu „Bolt“ visada svarsto plėtros galimybes naujuose miestuose“, – sakė Mantas Čižas, „Bolt“ atstovas viešiesiems ryšiams.

Pasak įmonės atstovo, šiuo metu „Bolt“ paspirtukais Lietuvoje naudojasi Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių, Alytaus, Marijampolės, Mažeikių, Kėdainių, Tauragės ir Trakų gyventojai bei miestų svečiai.

Daugiau kaip 200

Per keletą pastarųjų metų elektrinis paspirtukas tapo neatsiejama miesto ir jo svečių gyvenimo dalimi. Kad ir kaip smagu su vėjeliu lėkti miesto šaligatviais, neretai dėl neatsakingo važiuojančiojo elgesio nukenčia ne tik pats paspirtukininkas, bet ir sužalojami pėstieji.

Detalios statistikos, kiek tiksliai paspirtukininkų nukenčia ar sukelia eismo įvykius, nėra. Tad duomenys skaičiuojami tik tie, kuriuos policija užregistruoja, kaip eismo įvykius. 2021 metais Lietuvoje registruoti 202 įvykiai, kuriuose nukentėjo 209 žmonės.

Sieks apriboti

Skaudžių nelaimių, kai buvo stipriai sužeisti ar net žuvo žmonės, neišvengiama kiekvienais metais. Todėl dešimt Seimo narių siūlo, kad nuo šių metų liepos 1 dienos važiuojantieji elektriniais paspirtukais dėvėtų šalmą, o tamsiuoju paros metu – dar ir šviesą atspindinčią liemenę. Taip pat norima paspirtukininkams uždrausti važiuoti pėsčiųjų takais, šaligatviais ir apriboti šių transporto priemonių greitį ir galią. Greitis siektų ne daugiau kaip iki 20 kilometrų per valandą, o galia neviršytų 500 vatų.

Elektriniais paspirtukais siūloma leisti važiuoti ne jaunesniems nei 16 metų asmenims. 14 metų asmenys paspirtuku galėtų riedėti tik tada, kai išklausytų specialų Švietimo mokslo ir sporto ministerijos nustatytą kursą.

Be to, juo galėtų važinėti tik po vieną asmenį, o važiuojantysis negalėtų paspirtuko valdyti viena ranka.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video