Rajono meras A. Vagonis: „Atliekų išvežimo kainų kilimas – neišvengiamas” (6)

Publikuota: 2016-12-08 Kategorija: Savivalda
Rajono meras A. Vagonis: „Atliekų išvežimo kainų kilimas – neišvengiamas”
J. Kačerausko nuotr. /

Vykęs Rokiškio rajono Tarybos posėdis, kuriame tarybos nariai balsavo prieš atliekų kainų kėlimą, sukėlė suirutę ir pažėrė klausimų, kokios bus tokio sprendimo pasekmės. „Tarybos nariai, atiduodami savo balsą ar susilaikydami, turi pateikti alternatyvų pasiūlymą ar išreikšti kitokią nuomonę pateiktu klausimu“, - kalbėjo rajono meras Antanas Vagonis. Buvo išsakyta keleta nuomonių. Viena jų, kad Rokiškio komunalininkas deda per mažai pastangų, kad atliekų išvežimo kaina nekiltų. Buvo siūlymų pasverti, koks atliekų kiekis vežamas ir mokėti už tą svorį (kas ir dabar yra daroma), taip pat atliekas vežti kur nors kitur, nors, remiantis įstatymais, tai daryti yra draudžiama.

Kiekvienas žmogus – potencialus atliekų gamintojas

 „Dar yra žmonių, kurie neturi pasirašę atliekų išvežimo sutarties, tačiau tie žmonės vis vien išlieka potencialūs atliekų gamintojai. Už jų pagamintas atliekas tenka mokėti kitiems. Žmonės turėtų solidarizuotis ir patys pranešti apie tokius atvejus seniūnams. Valstybė yra nustačiusi minimalią atliekų susikaupimo normą ir, laikantis elementarių higienos reikalavimų, turime už atliekas mokėti. O sakantys, kad jie iš viso atliekų neturi – kalba visišką neteisybę ir savo atliekas išneša į kiemuose ar kitur esančius svetimus konteinerius. Remiantis Lietuvos Respublikos įstatymais, už atliekas moka jų gamintojas“, - kalbėjo meras. Dėl šitokio sprendimo Rokiškio komunalininkas kiekvieną mėnesį patirs didelių nuostolių. Ir, labai tikėtina, kad nuostoliai toliau tik didės. Tai gali privesti ir prie įmonės bankroto arba teisybės ieškojimo teismuose. Rokiškio komunalininkas iš šio kainų pakėlimo jokios naudos neturi, keliama nedaug. Kiek daugiau bus sumokėta „vartų mokesčio“ Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centrui (toliau – PRATC).  Vadinamasis „vartų mokestis” susideda iš atliekų gabenimo iki Panevėžio, perdirbimo ir t.t. Nenoriu išsiplėsti, nes tai – nebe mano kompetencija. Svarbu paminėti, kad anksčiau ir pačių komunalinių atliekų sudėtis buvo kitokia – natūralesnė, mažiau sintetikos, sunkiai perdirbamo plastiko. Sparčiai besivystant chemijos pramonei, atliekas perdirbti tampa kur kas sudėtingiau. Yra pakuotės, kurios sunkiai pritaikomos antriniam perdirbimui, tad jos yra deginamos arba užkasamos sąvartyne“, - dėstė A. Vagonis.

Dvinarės sistemos taikymas

Kaip jau žinoma, 2020 metais į sąvartyną bus galima šalinti 35 proc. komunalinių atliekų. Sąvartyno mokestis didės, kad neapsimokėtų atliekų šalinti sąvartyne. Atliekų rūšiavimas – vienas iš būdų patiems žmonėms susimažinti mokestį už atliekų išvežimą. Nuo šių metų liepos 1 d. posėdyje numatyta, nustatant vietinės rinkliavos už atliekų surinkimą dydį, taikyti dvinarę sistemą, kuri susidėtų iš pastovios ir kintamosios dalies. Pastaroji turėtų priklausyti nuo konkretaus pas kiekvieną gyventoją susidarančio atliekų kiekio. „Jeigu konteineris nebus išvežamas, tokiu atveju mokėsime tik už pastoviąją dalį, t.y. galimybę išvežti konteinerį. Sudėtingiausia pritaikyti šią sistemą bus daugiabučiams. Sprendimas įvesti dvinarę mokėjimo sistemą buvo priimtas šių metų liepos 1 d. Dar birželio mėn. buvo pranešta, kad atliekų išvežimo kaina turėtų kilti dar drastiškiau, nei yra dabar. PRATC atstovai pateikė labai ženklų mokesčio augimą. Dabar pakelta 2,03 karto. Tiek gyvenotojai, tiek komunalininkai, tiek savivaldybės atsakingi asmenys turėjo laiko tam pasiruošti“, - informavo meras.  Galimybė sumažinti savo atliekų kiekį yra. Tam skirti rūšiavimo konteineriai, individualūs namai mišrią pakuotę rūšiuoja specialiuose maišuose. „Kiek žinau, yra perkami individualūs konteineriai, o rūšiavimas maišuose pasieks ir kaimus, taip pat veikia „užstato sistema“. Nors buvo nuogąstaujama, kad greitu metu nepasieksime kitų išsivysčiusių Europos valstybių lygio rūšiuojant atliekas, tačiau lūkesčius pranokome su kaupu. Esame imlūs naujovėms“, - kalbėjo A. Vagonis.

 

Kainą sumažins atliekų rūšiavimas

Pasak rajono mero, kyla ne vienas pavojus. Pirmiausia, gyventojai turi išsiugdyti atsakomybės, už pagamintas atliekas, jausmą. Prie konteinerių neturėtų būti paliktos stambiagabaritės atliekos, nes tokiu atveju – kyla atliekų sutvarkymo kaina. Tai galima padaryti tik nustatytu laiku, keletą kartų į metus, bei nuvežti atliekas patiems. Regioninis atliekų tvarkymo centras šią atsakomybę prisiima. Dar viena problema – atliekos nešamos į kitų įstaigų ir net kapinių konteinerius. Šalia tokių konteinerių taip pat randama ir lempų, televizorių, kitokių daiktų. Juos ten palikus, atliekų sutvarkymo kaina taip pat kyla. „Taip pat susiduriame su nesąžiningais individualių namų gyventojais, kurie savo atliekas gali išvežti į šalia daugiabučių esančius konteinerius, pamiškes ir t.t. Pabrangęs atliekų išvežimas sąlygoja ir didesnę aplinkos taršą. Randama daugiau atliekų, išmestų pamiškėse ir pakelėse. Tačiau nevertėtų pamiršti, kad atliekos tuo pačiu yra ir informacijos šaltinis. Neretai žalą gamtai padarę asmenys yra surandami. Šiuo atveju baudos siekia net kelis tūkstančius eurų. Manau, kad tai įtakos ir daugiabučių gyventojus turėti savo konteinerius su užraktais. Tad norėdami sumažinti mokestį už atliekas visiems reikės pasistengti. Šiuo metu yra svarstomas ir rinkliavos įvedimas, ir mišri mokesčio sistema. Tiesa yra tokia - atliekų išvežimas brangs ne dėl politikų ar atliekų vežėjų norų. Įstodami į Europos Sąjungą, prisiėmėme ir atitinkamus įsipareigojimus, europietišką gyvenimo kultūrą. Nesant sąvartynų, visos atlikos bus perdirbtos. Šiandien Rokiškis neturi sąvartyno ir savo šiukšles nuveža už 100 km, nebeteršiame savos žemės. O už visa tai – tenka mokėti. Mes turime suprasti ir tai, kad laikui bėgant pačios žemės kaina, kur kadaise buvo viso regiono sąvartynas, bus gerokai mažesnė. Todėl mokame už saugią, neužterštą Rokiškio žemę. Kas, jeigu ne mes patys, turime pagalvoti apie savo vaikus“ , - pasakojo rajono meras Antanas Vagonis.

AB „Rokiškio komunalininkas“ ekonomistė Auksė Lekandrienė:

AB „Rokiškio komunalininkas“ atliekų surinkimo iš turėtojų ir jų tvarkymo kainos buvo patvirtintos ir įsigaliojo dar 2014 m. ir šiandien dar vis yra taikomos. Galiu atsakingai pareikšti, kad mūsų rajone patvirtintos ir galiojančios kainos yra pačios mažiausios Panevėžio apskrityje. Per pastaruosius metus kilo ne tik darbo užmokestis, bet išaugo ir „vartų mokestis“ – mokestis už atliekų priėmimą Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centre. Už 1 tonos komunalinių atliekų pridavimą į sąvartyną mokėjome  19,90 Eur. Nuo 2016 m. gruodžio mėn. 1 d. jau mokame 40,48 Eur. Mokestis padidėjo 2,03 karto. Todėl kiekvieną mėnesį regioniniam sąvartynui mes sumokėsime dvigubai daugiau už atliekų pridavimą. Nepadidinus kintamosios tarifo dalies dėl „vartų mokesčio“ padidėjimo bendrovė  patirs apie 15 tūkst. eurų nuostolio kiekvieną mėnesį. Kaip jau yra žinoma, nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigalios dvinarė sistema, kuri susideda iš pastoviosios ir kintamosios tarifo dalies. Todėl mokestis už pastarąją dalį auga dėl didėjančio „vartų mokesčio“, kurį turime sumokėti PRATC. Būtent ten yra vežamos atliekos, kadangi visi rajono sąvartynai yra uždaryti. Kintamoji dalis priklauso nuo turimų atliekų kiekio. Sumažinti šią dalį galima rūšiuojant atliekas. Tačiau tai gana ilgai truksiantis procesas, kadangi pirmiausiai turime sudaryti sąlygas rūšiavimui (aprūpinti rūšiavimo maišais ar konteineriais) ir ugdyti visuomenės sąmoningumą vykdydami švietėjišką veiklą. Jau pasirašyta trišalė sutartis, pagal kurią individualioms valdoms bus perkami rūšiavimo konteineriai. Tačiau tai dar pati pirkimo procedūros pradžia, skelbiami viešieji pirkimai ir tai gali užtrukti. Yra svarstymų įvesti rinkliavą, tačiau tokiu atveju rūšiavimas vyktų labai vangiai. Pas mus rajone taikomas tarifas, kurio pagrindu sudaromos sutartys. Bendrovė pastoviai inventorizuoja  sutartis su įmonėmis ir gyventojais. Neturintys sutarčių, kviečiami jas pasirašyti. Užsakyti lipdukai konteinerių registracijos indentifikavimui, kurie padės nustatyti konteinerių išvežimo dažnumą. Ateityje bus išskirtos administravimo ir atliekų išvežimo veiklos. Administratorius kontroliuos, ar visi turi sutartis, ar neslepia atliekų, neteršia aplinkos. Vežėjas pagal nustatytą grafiką išveš atliekas.

Architektūros ir paveldosaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Darutis Krivas:

Kainų pakėlimas – neišvengiamas, kad ir kaip tam priešintųsi Rokiškio rajono savivaldybės Tarybos nariai. Tai daugiau vien tik tuščios kalbos, nes ne nuo Tarybos narių priklauso kainų kėlimas. Stojant į Europos Sąjungą buvo prisiimti ir atitinkami įsipareigojimai. Nebegrįšime prie to, kas buvo prieš 20 metų. 2014 m. balandžio mėn. 16 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu buvo patvirtintas valstybinis atliekų tvarkymo planas, kuriame nurodytos užduotys įvairioms institucijoms, tame tarpe ir savivaldybėms. Vadovaujantis šio plano nuostatomis, buvo parengti Panevėžio regiono ir Rokiškio rajono savivaldybės atliekų tvarkymo planai. 2016 ir 2017 m. taršos mokestis atliekoms, pakliūnančioms į sąvartyną, yra 3 Eur/t. 2018 m. šis mokestis išaugs iki 5 Eur/t, o 2019 m. mokėsime 21,72 Eur/t, nuo 2020 m. – 27,51 Eur/t. PRATC turi mechaninius-biologinius įrengimus (MBA) atliekoms išrūšiuoti. Pagrindinė MBA įrenginio paskirtis – iš mišrių komunalinių atliekų srauto atskirti antrines žaliavas (metalą, popierių, kartoną, stiklą, plastiką) ir kitas vertingas medžiagas. Rūšiavimo proceso metu yra atskiriamos trys skirtingos frakcijos: 1. Perdirbimui tinkamų atliekų (antrinių žaliavų) frakcija, 2. Degioji kuro iš atliekų frakcija (deginimui), 3. Netinkamų perdirbimui atliekų frakcija (šalinimui sąvartyne). MBA įrenginys, kurį eksploatuoja UAB „Ekoatliekos“, pradėjo veikti 20015 m. lapkričio 25 d. Per šį laiką atliekų, patenkančių į sąvartyną, sumažėjo apie 50-57 proc. Šiuolaikiniai sąvartynai nė iš tolo neprimena ankstesniųjų. Tai nėra duobė su krūva atliekų, o didžiulė gamykla. Tenka matyti ir šalia konteinerių paliktas stambiagabarites atliekas. Jos yra surenkamos du kartus per metus. Patys gyventojai gali pristatyti stambias ir pavojingas atliekas į jų surinkimo punktą adresu Donelaičio g. 16, Rokiškis. Žaliąsias atliekas galima pristatyti į Juodupės sen., Ruzgių kaime esančią atliekų surinkimo aikštelę. Europos Sąjungos lėšomis numatoma įgyvendinti šias veiklas – Pandėlio seniūnijoje suprojektuoti ir įrengti didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę su pavojingų atliekų surinkimo punktu, Rokiškio rajone (Rokiškyje, Juodupėje, Kavoliškyje) suprojektuoti ir įrengti 41 rūšiuojamojo surinkimo konteinerių pastatymo aikštelę, joje pastatyti konteinerius. Esant galimybei nupirkti 800 vienetų biologinių atliekų kompostavimo priemonių individualioms valdoms. Šiems darbams vykdyti bendrai bus skirta 858058 Eur. 729349 Eur bus skirta iš Europos Sąjungos lėšų, o 128 709 Eur skirs PRATC. Į kainą įeina visos išlaidos.  2018 m. atsiras maisto atliekų ir tekstilės surinkimo konteineriai. Todėl šios atliekos bus taip pat atskirai surenkamos, išvežamos, o tai dar labiau padidins atliekų kainą. Tad kuo sudėtingesnė sistema, tuo kaina išauga. Naujai įrengiamų konteinerių atliekų surinkimo aikštelės Rokiškyje atsiras Taikos g. 1, Vilties g. 28, Panevėžio g. 36, Panevėžio g. 12, Aukštaičių g. 1, Laisvės g. 5B, Aukštaičių g. 14, Taikos g. 11, Algirdo g. 8, Panevėžio g. 4, Respublikos g. 35A. Taip pat sodų ir garažų bendrijose. Juodupės miestelyje jos bus Liepų g. 13, Liepų g. 7, Tekstilininkų g. 13, Kavoliškio kaime  - Melioratorių g. 5A, Melioratorių g. 9, Sodo g. 16.

Atliekų surinkimo ir rūšiavimo priemonėms įsigyti Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas 2016 lapkričio 8 d. pateikė kvietimą teikti paraiškas. Šiuo metu ruošiami paraiškos dokumentai. Numatoma įsigyti 4000 vnt. 240 l talpos pakuočių atliekų surinkimo konteinerių. 2000 vnt. turi nupirkti Rokiškio rajono savivaldybė, kitus 2000 vnt. - AB „Rokiškio komunalininkas“. Pagal komercinius pasiūlymus pigiausia  šių prekių (2000 vnt.) pasiūlyta kaina su pristatymu į Rokiškį  -55000 Eur.

Atliekų, kurių turėtojo nustatyti neįmanoma arba kuris nebeegzistuoja, tvarkymo priemonėms 2016 m. išleista 12429,29 Eur.

Akcija „DAROM 2016“ – 4205,88 Eur (surinkta ir perduota atliekų tvarkytojui 57,69 t mišrių komunalinių atliekų, 5,20 t didžiųjų atliekų ir 12 t naudotų padangų);

UAB „Bikuvos prekyba“ – 1331,76 Eur (atliekų surinkimo maišai, pirštinės);

Bešeimininkių atliekų sutvarkymas Jūžintų seniūnijoje – 672,42 Eur (surinkta ir perduota atliekų tvarkytojui 7,280 t statybinių atliekų, turinčių asbesto);

Bešeimininkių atliekų sutvarkymas Pandėlio seniūnijoje – 967,38 Eur (surinkta ir perduota atliekų tvarkytojui 5,360 t statybinių atliekų, turinčių asbesto);

Bešeimininkių atliekų sutvarkymas Panemunėlio seniūnijoje – 2381,30 Eur (surinkta ir perduota atliekų tvarkytojui 7,42 t statybinių atliekų turinčių asbesto, 5,26 t mišrių komunalinių atliekų, 5,30 t naudotų padangų ir 1,30 t didžiųjų atliekų);

Bešeimininkių atliekų sutvarkymas Obelių seniūnijoje – 759,28 Eur (surinkta ir perduota atliekų tvarkytojui 1,94 t statybinių atliekų turinčių asbesto, 2,40 t mišrių komunalinių atliekų 1,20 t naudotų padangų, 0,80 t didžiųjų atliekų ir 6,00 kg gyvsidabrio turinčių atliekų);

Bešeimininkių atliekų sutvarkymas Juodupės seniūnijoje – 2111,27 Eur (surinkta ir atliekų tvarkytojui perduota 7,510 t naftos produktų/vandens seperatorių tepaluoto vandens ir 0,110 t grunto ir akmenų, kuriuose yra pavojingų cheminių medžiagų).

Užsakymo nr. 0417

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video