Kraštietės, operos solistės vardą pagerbs išskirtiniu konkursu (0)
Rokiškio kraštui šiandien – ypatinga diena. Būtent spalio 29 d. 98-eri sukaktų žinomai Lietuvos operos ir baleto teatro solistei, primadonai, Rokiškio krašto garbės pilietei Irenai Jasiūnaitei. Ypatingą talentą turėjusi kraštietė sukūrė daugiau kaip skirtingų 50 vaidmenų, dainavo daugiau kaip 1 tūkst. 300 spektaklių, ir iki paskutiniųjų dienų jautė ypatingą meilę savo gimtajam kraštui. Dabar Rokiškis atiduoda duoklę jai: organizuojamas respublikinis jaunųjų vokalistų konkursas I. Jasiūnaitės vardo premijai laimėti.
Iniciatyva iš savivaldybės
Lapkričio 9 d. Rokiškio krašto muziejaus menėje vyks jaunųjų talentų – vokalistų – konkursas, kurio priziniam fondui Rokiškio rajono savivaldybė skyrė 1 tūkst. 100 eurų.
Anot Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokyklos direktorės Vilmos Steputaitienės, idėja ir iniciatyva pasiekė iš rajono savivaldybės.
Rajono savivaldybės Komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėja Irena Matelienė teigė, jog savivaldybėje veikia I. Jasiūnaitės atminimo įamžinimo veiklas koordinuojanti darbo grupė.
„Konkurso idėja gimė merui Ramūnui Godeliauskui, ją palaikė muzikos mokyklos direktorė. Toliau viskas vyko greitai: 2022 m. balandį savivaldybės tarybai teikiau rajono savivaldybės kultūros ir meno premijų ir apdovanojimų tvarkos aprašą, kurio dalimi tapo ir šis konkursas ir premija. Su direktore Vilma sutarėme, kad konkurso organizuoti jau nespėsime, juolab, kad pirmąjį ryškų įamžinimo projektą – parodą „Du Karmen pasauliai“, jau ruošė Rokiškio krašto muziejus“, – pradžią prisiminė vedėja.
Kodėl I. Jasiūnaitės?
Pasiteiravus, kodėl būtent I. Jasiūnaitės vardo konkursas, juk iš Rokiškio kilo ne vienas garsus muzikas, I. Matelienė neslėpė – garbės pilietės gimtajam kraštui jausta meilė nusipelnė tokio atlygio. Kitas niuansas – scenos primadonos, operos ir baleto teatro garbės emeritės vardo premija yra dar viena proga jauniesiems vokalistams išgirsti vieni kitus ir pristatyti savo pasiekimus. Taip pat tai galimybė Rokiškiui pritraukti nacionalinį dėmesį.
O tikimybė sulaukti dėmesio tikrai reali, nes, anot R. Lymano muzikos mokyklos direktorės V. Steputaitienės, kito I. Jasiūnaitės vardui skirto konkurso Lietuvoje nėra. Apskritai, tai ir pirmasis vardinis konkursas R. Lymano muzikos mokykloje.
Dalyviai iš visos šalies
„Konkursas tikrai sulaukė vokalistų dėmesio. Paraiškos dalyvauti jame buvo teikiamos iki spalio 1 d. Jų pateikta nemažai – 28. Lapkričio 9 d. visi rinksis mūsų dvaro, Krašto muziejaus menėje. Konkurso pradžia numatyta 10.30 val. Renginys yra atviras visiems, bet primenu, kad tai nėra koncertas, tai – konkursas“, – šypsojosi V. Steputaitienė.
Pasak direktorės, daugiausia solistų, net dvylika, atvyks iš Vilniaus, po keletą iš Kauno, Šiaulių ir Panevėžio. Taip pat dainuos Kuršėnų, Nemenčinės, Rokiškio mokyklų mokiniai, o tolimiausi svečiai bus iš Kelmės Algirdo Lipeikos ir Varėnos Jadvygos Čiurlionytės meno mokyklų.
Vertins komisija
Kadangi tai – konkursas, o prizinis fondas – nemenkas, V. Steputaitienės teigimu dalyvius vertins kompetentinga komisija: „Komisijos pirmininkė – profesorė Asta Krikščiūnaitė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dainavimo katedros vedėja, operos solistė. Nariai: mūsų kraštietis, Kauno valstybinio muzikinio teatro solistas ir berniukų chorinio dainavimo mokyklos „Varpelis“ solinio dainavimo mokytojas Andrius Apšega, Dalia Sližytė iš Ukmergės meno mokyklos – dainavimo mokytoja metodininkė. Bus ir mūsiškių: Rokiškio kultūros centro moterų choro „Medeina“ vadovė Giedra Markevičienė, savivaldybės Komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėjos pavaduotoja Giedrė Kublickienė bei mūsų muzikos mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Nijolė Mateikienė ir solfedžio mokytoja-metodininkė Ligita Žiaugrienė“.
Vertins viską
Pasak pašnekovės, konkurso metu bus vertinama viskas: solistų kūrinio pasirinkimas, sudėtingumas, atlikimo maniera ir pan.
„Pagal konkurso programos reikalavimus, kiekvienas solistas turės atlikti du kūrinius: paties pasirinktą klasikinio žanro kūrinį ir originalią arba harmonizuotą lietuvių liaudies dainą. Dalyviai bus vertinami pagal: savitumą, intonacinį tikslumą, sceninę kultūrą, artistiškumą, kūrinio atlikimo meninį lygį, programos originalumą ir sudėtingumą“, – kriterijus išdėstė direktorė.
Geriausiems – daugiausia
V. Steputaitienės teigimu, piniginis fondas bus išskirstytas į tris lygias dalis.: „Konkurso dalyviai išskiriami į tris amžiaus grupes: A kategorijoje varžysis 11-13 metų amžiaus atlikėjai, B kategorijoje – 14-16 m. vaikai ir C kategorija bus pačių didžiausių – 17-19 m. amžiaus solistų. Komisija kiekvienoje amžiaus kategorijoje išrinks „Grand Prix“ laimėtoją, kuris bus apdovanotas pinigine premija. Tuo tarpu I, II, III vietos laureatai ir diplomantai, jų mokytojai ir koncertmeisteriai, bus apdovanoti organizatorių atminimo dovanėlėmis“.
Taip pat prie simbolinių padėkų mokytojams ir koncertmeisteriams prisideda AB „Rokiškio sūris“ ir Laimutės Sadauskienės IĮ.
Tiki, kad nevienkartinis
Pasak V. Steputaitienės, konkursas, kurio tikslas – įamžinti kraštietės operos solistės I. Jasiūnaitės atminimą, skatinti domėjimąsi klasikinio dainavimo žanru, puoselėti akademinio dainavimo tradicijas, skatinti jaunųjų dainininkų meninę saviraišką, kūrybiškumą, meninį individualumą bei meistriškumą, lavinti sceninę patirtį, turėtų tapti tradicija ir bus organizuojamas periodiškai.
„Labai norėtųsi, kad pirmasis konkursas duotų pradžią gražiai ir naujai Rokiškio krašto tradicijai. Rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą, kad I. Jasiūnaitės vardo konkursas turėtų vykti periodiškai, kas dvejus metus. Jei niekas nepasikeis, antrasis konkursas turėtų vykti 2025-aisiais, kuomet minėsime šimtąsias primadonos I. Jasiūnaitės gimimo metines. Nuoširdžiai norisi tikėti, kad taip ir bus“, – į ateitį žvelgė pašnekovė.
Apie asmenybę
Solistės karjerą I. Jasiūnaitė pradėjo Kauno valstybiniame muzikiniame teatre, 1953-1985 m. dainavo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro scenoje (LNOBT), kur sukūrė apie pusšimtį vaidmenų.
Mėgstamiausias – Karmen, to paties pavadinimo Georges Bizet operoje.
Opera buvo ir liko didžioji I. Jasiūnaitės gyvenimo meilė. Savo dienoraštyje solistė rašė: „Aš dar esu su tavimi, mano vienintele, mano tikroji meile, mano gyvenime – opera. Tik tu manęs nenuvylei, tik tu manyje žadinai išskirtinį džiaugsmą, viltį ir pasitikėjimą savo jėgomis.“
1964 m. I. Jasiūnaitei suteiktas Lietuvos nusipelniusios artistės, 1985 m. – Lietuvos liaudies artistės vardas, 2000 m. – Rokiškio krašto garbės pilietės vardas.