Vilniaus rokiškėnai ne tik išsaugojo klubą, bet ir nepaliauja rūpintis gimtine (foto) (0)
Po poros metų pertraukos vasario pabaigoje į metinį susirinkimą susiėjo Vilniaus rokiškėnų klubo „Pragiedruliai“ nariai. Vilniaus įgulos karininkų ramovėje vykusiame susibūrime, kurį sostinės rokiškėnai vadino švente, pateikta praėjusių metų ataskaita ir išrinktas naujasis „Pragiedrulių“ prezidentas. Šventėje viešėjo ir nemaža kraštiečių delegacija iš Rokiškio: nuo kultūros ir spaudos iki vietos valdžios atstovų.
Prasidėjo himnu
Per COVID-19 pandemijos metus, taip pat pernai prasidėjus karui Ukrainoje, sostinės rokiškėnai neturėjo progos susieiti, tad šių metų susirinkimas tapo tikra švente, į kurią jie susirinko pasipuošę, ne vienas atėjo vilkėdamas ir tautiniu kostiumu, taip pat nešini vaišėmis.
Kraštiečių susibūrimas prasidėjo himnu Rokiškiui, kurį kartu su klubo dainininkais, vadovaujamais Ritos Jurgaitienės, sugiedojo visi kartu: ir nariai, ir svečiai.
„Giedodamas galvojau, koks ugningas himnas ir svarsčiau ar kitų rajonų kraštiečiai turi tokį kūrinį. Džiaugiuosi, kad į mūsų renginį suvažiavo iš Rokiškio, mūsų gimtosios žemės. Smagu, jog šiandien čia dalyvauja ir mūsų krašto garbės piliečiai“, – renginį pradėjo kraštietis, kalbininkas Donatas Smalinskas.
Išėjusiųjų Amžinybėn atminimas buvo pagerbtas tylos minute. Susirinkimui koncertinę programą dovanojo kraštietė, solistė Jolanta Stumbrienė. Nors tądien atlikėja sirguliavo, tačiau visą save atidavė dainuodama susirinkusiems rokiškėnams.
Misija – puoselėti ryšius
Tądien tris dešimtmečius sostinėje gyvuojančio klubo „Pragiedruliai“ pirmininku išrinktas Algis Narutis.
Šiuo metu klubas vienija apie 100 narių – rokiškėnų, gyvenančių Vilniuje. 2022 metų klubo veiklos ataskaitoje skelbiama, kad sąrašuose yra 103 nariai, iš jų apie 45 proc. sudaro moterys, o 55 proc. – vyrai. Vidutinis klubo narių amžius svyruoja apie 65 metus.
Klubo misija – puoselėti Vilniuje gyvenančių rokiškėnų ryšius, saugoti ir perduoti ateinančioms kartoms Rokiškio krašto tradicijas, etnokultūrą, istorinį, kultūrinį ir gamtinį paveldą, garsinti Rokiškio krašto žmones, skatinti Lietuvos sostinėje veikiančių organizacijų bendradarbiavimą su Rokiškio krašto organizacijomis, įtraukti į klubo veiklą rokiškėnų šeimų narius, jaunimą, vaikus. Svarbiausia šios misijos dalis – bendravimas su gimtojo krašto žmonėmis, ryšių su jais palaikymas.
Darbas klube atliekamas visuomeniniais pagrindais, o klubo veikla išsilaiko iš paramos –surenkamo 1,2 gyventojų pajamų mokesčio. Be to, klubo nariai moka nario mokestį, o „Pragiedrulius“ galima paremti finansiškai, darbu ar jo vardo garsinimu.
Daugiau bendravimo
Po trumpai pristatytos veiklos ataskaitos į susirinkusius kreipėsi naujasis pirmininkas A. Narutis.
„Šįkart norėjome, kad mūsų renginyje būtų mažiau kalbų, o daugiau bendravimo. Išties labai džiaugiamės, kad nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo susikūręs rokiškėnų klubas gyvuoja jau tris dešimtmečius, kai tuo metu kitų rajonų klubai nustojo egzistuoti. Tuo tarpu mes iki šiol toliau vykdome veiklas bei stengiamės aktyviai palaikyti ryšius su gimtuoju Rokiškio kraštu“, – sakė A. Narutis.
Prašo padėti ir prisidėti
Susitikime netrūko pasisakymų ir prašymų dalintis informacija bei medžiaga, siekiant išsaugoti ir perduoti ateinančioms kartoms rokiškėnų palikimą. Į kraštiečius kreipėsi Petras Venantas Mačiekus, pasak kurio, Vilniaus rokiškėnų pastangomis išleistos penkios knygos apie atskiras Rokiškio rajono vietoves: Juodupę, Kamajus, Panemunėlį ir Obelius, taip pat Žiobiškio parapiją. „Šiuo metu pradėta rengti knyga apie Panemunio valsčių: Čedasų, Panemunio ir Suvainiškio parapijas. Kviečiu visus prisidėti prie jų rengimo informacija ir atsiminimais apie tremtį, pokario metus, kolūkių laikus, mokyklas, taip pat reikėtų nuotraukų“, – kalbėjo P. V. Mačiekus, raginęs patiems dalintis ir kitus paskatinti tai daryti.
Kilo ir nepatogių klausimų
Susiėjime buvo ne tik smagių akimirkų. Štai fotografas Klaudijus Driskius prabilo apie tai, jog iki šiol neatsiskaityta su kraštiečiu dailininku, dizaineriu, grafiku Jokūbu Zove, sukūrusiu Kriaunų herbą.
„2021 metų liepos mėnesį šalies Prezidentas dekretu patvirtino Kriaunų miestelio herbą. Heraldinis ženklas naudojamas, taip pat buvo pasiūta ir vėliava, tačiau kūrėjui iki šiol nesumokėta“, – sakė K. Driskius.
Vilniečių susirinkime taip pat buvo išpeštas pažadas, kad Rokiškyje turėtų atsirasti Lietuvos poetės, rašytojos, partizanės Dainos Glemžaitės gatvė. Šiemet yra skirtos lėšos dokumentiniam filmui apie šią kraštietę sukurti.
Delegacija iš Rokiškio
Vilniuje su „Pragiedrulių“ klubo nariais susitiko Rokiškio meras Ramūnas Godeliauskas, Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktorė Alicija Matiukienė, Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos direktorė Rasa Pranckūnienė, „Rokiškio Sirenos“ atstovai, kiti svečiai.
Rokiškėnai kraštiečiams sostinėje dėkojo už bendradarbiavimą, nuolatinius ryšius ir kvietė toliau aktyviai bendrauti.
Po oficialiosios dalies dar ilgokai rokiškėnai bendravo prie suneštinių vaišių stalo.