Vilniaus rokiškėnų klubas „Pragiedruliai“ minėjo 25-ąjį jubiliejų: „Klubo misija dar nebaigta“ (foto) (0)
Ne tik užsienyje gyvenantys lietuviai buriasi į bendruomenes. Ir Lietuvoje, savo gyvenimus ne gimtinėje, o didžiuosiuose šalies miestuose kuriantys rokiškėnai puoselėja bendrystę. Vienas aktyviausių ir labiausiai Rokiškio gyvenimo ritmu besidominčių Vilniaus rokiškėnų klubas „Pragiedruliai“ praėjusį savaitgalį atšventė 25-ąjį veiklos jubiliejų. Tačiau klubo nariai vieningi – jų misija dar nebaigta.
Šventės vieta taip pat susijusi...
Ramų ir lietingą sekmadienį sostinėje esančio Tuskulėnų dvaro sodybos oficinoje susibūrė arti šimto iš Rokiškio krašto kilusių, bet savo gyvenimą Vilniuje sukūrusių žmonių. Jubiliejaus vieta, lyt tyčia, taip pat turi sąsajų su Rokiškiu: Tuskulėnų dvaras nuo XVI a. buvo žinomas kaip karališkojo dvaro žemė ir funkcionavo kaip Vilniaus pilių pagalbinis ūkis. Skirtingais laikotarpiais jį valdė skirtingi dvarininkai: Valavičiai, Pacai, Tyzenhauzai.
Renginiui „dirigavo“ kalbininkas, Obelių krašto garbės pilietis, aktyvus Vilniaus rokiškėnas Donatas Smalinskas, kuris, nors ir išlaikė rimtą veido išraišką, kalbėdamas nestokojo pašmaikštavimų.
„Pas mus atvyko Redutė Kiselytė, be kurios miniatiūrų apie Rokiškį socialiniame tinkle Feisbuk nepraeina nei viena diena. Todėl kviečiu Jus, Redute, ateiti ir pasisakyti. Jūsų šmaikštaus žodžio čia labai reikia, nes mes kalbame kol kas labai rimtai. Taigi, dabar ką nors pasakykite įdomaus ir šmaikštaus apie save ar iš kitų gyvenimo. Kitų gyvenimas, aišku, įdomesnis...“, – pasisakyti iš Rokiškio į šventę atvykusią R. Kiselytę kvietė D. Smalinskas.
Perdavė vairą
Pokštaudamas pasisakyti kvietė ir buvusį ilgametį „Pragiedrulių“ pirmininką Algį Narutį. Anot D. Smalinsko, pasveikinti susirinkusių į tribūną stojęs A. Narutis – daugiausiai nusipelnęs Vilniaus rokiškėnų klubui, niekada neskaičiavęs asmeninio laiko klubo veikloms įgyvendinti.
„Labai džiaugiuosi matydamas taip gausiai šiandien čia susirinkusius. Reiškia, mūsų klubas – gyvas, planuoja ateitį. Palinkėti noriu visiems sveikatos ir pakviesti – pabendraukim! Bendravimas yra ta gija, kuri mus sieja. Ne tik čia, klube, bet ir su gyvenančiais Rokiškyje. Taip pat kviečiu aktyviai teikti pasiūlymus, kaip mes galime dar labiau modifikuoti klubo veiklą“, – sveikino A. Narutis.
Visada šalia
Švęsdami 25-ąjį jubiliejų, klubo nariai priėmė naujovę – rotaciniu būdu kas pusę metų bus keičiamas klubo pirmininkas. Šiuo metu klubui pirmininkauja Eugenijus Driskius. Jis džiaugėsi, kad nepaisant skiriančio atstumo, Vilniuje gyvenantiems rokiškėnams pavyksta būti šalia ir prisidėti prie Rokiškio krašto gražinimo.
Gliaudžiu ryšiu su gimtine džiaugėsi ir Arvydas Bagdonas, kuris, nepaisant to, jog buvo pasipuošęs Vilniaus simboliu – geležiniu vilku – apipavidalintu megztiniu, tikino, jog jo širdis visada plaka tuo pačiu ritmu: „Ro-kiš-kis, Ro-kiš-kis“.
Prisiminė pradžią
Vilniaus rokiškėnas, Rokiškio krašto garbės pilietis Venantas Mačiekus buvo pakviestas apžvelgti 25-erius klubo gyvavimo metus.
„1996-ųjų pradžioje vyskupas Juozas Tunaitis, „atlaikęs“ mišias, pakvietė rokiškėnus į zakristiją. Čia kilo mintis sutelkti Vilniuje gyvenančius rokiškėnus ir juos suburti. Buvo sudaryta iniciatyvinė grupė. 1998 vasario 9 d. įvyko steigiamasis klubo susirinkimas, kuriame dalyvavo apie 300 rokiškėnų. Paruošus įstatus ir atlikus kitas procedūras, spalio 22 d. klubas buvo oficialiai įregistruotas. Primininku buvo išrinktas Algirdas Čiučelis, kuris vadovavo klubui iki pat savo mirties 2008 m. Po jo prie klubo vairo stojo A. Narutis, kurio vadovavimas tęsėsi visą dešimtmetį“, – „Pragiedrulių“ klubo veiklos pradžią priminė V. Mačiekus ir pridūrė, kad A. Naručiui tapus pirmininku, dėl jo itin dažnų vizitų į Rokiškį, kažkas juokais paklausė, kokiame Rokiškio rajono savivaldybės skyriuje jis dirba, nes taip dažnai lankosi Rokiškyje ir taip aktyviai dirba krašto labui.
Darbai gimtojo krašto garbei
Anot V. Mačiekaus, pagrindinė klubo misija – vienyti Rokiškyje ir Vilniuje gyvenančius rokiškėnus, garsinti ir gražinti Rokiškio kraštą.
Čia buvo prisiminta keletas didelių darbų, projektų, prie kurių įgyvendinimo ženkliai prisidėjo Vilniaus rokiškėnai: „Klubo nariai aktyviai dalyvauja Rokiškio krašto šventėse: Obelinėje, „Kuc kuc Kamajuos“, Jūžintų Šv. Baltramiejaus atlaiduose. O ko verti a. a. Ferdinando Jakšio ir Jolantos Stumbrienės koncertai bažnyčiose. Labai svarbūs ir pavienių klubo narių indėliai. Pavyzdžiui D. Smalinsko indėlis 2014 m. atidengiant paminklą Obeliuose, skirtą 1941 m. sukilėliams. Lietuvoje toks paminklas yra vienintelis. Dalyvauta 2016 m. Sėlynėje vykusio paminklo partizanui Leonui Grigoniui-Užpaliui atidengime. Klubo nariai aktyviai pasisakė už Juozo Tumo-Vaižganto vardo išsaugojimą vykdant gimnazijų reorganizavimą Rokiškyje. Dabartinio pirmininko E. Driskiaus aktyvumas Kriaunų krašte taip pat atkreipia dėmesį“, – vos keletą indėlio į Rokiškio krašto kultūrą pavyzdžių priminė V. Mačiekus.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad Vilniaus rokiškėnai tapo pavyzdžiu kituose miestuose gyvenantiems kraštiečiams: „Pragiedruliai pažadino kitur gyvenančius krašto žmones burtis. 2011 m. užsimezgė ryšiai su Kaune gyvenančiais Rokiškio žmonėmis, o 2015-aisiais buvo įsiteigtas Kauno rokiškėnų klubas. Taip pat – su Panevėžio krašto rokiškėnai“.
Kvietė grįžti į Rokiškį
Visuomet aktyviai Rokiškio gyvenime dalyvaujančius Vilniaus rokiškėnus 25-ojo jubiliejaus proga sveikino Rokiškio rajono savivaldybės meras Ramūnas Godeliauskas ir viliojo sostinę, visgi, iškeisti į gyvenimą gimtinėje.
„Šiandien yra šventė. Jūsų ir mūsų, nes jūs esate labai didelė dalis mūsų. Klubui norisi palinkėti aktyvaus bendravimo, kad rastumėte laiko ne tik susirinkti Vilniuje, bet ir dar dažniau lankytis Rokiškyje. Visada esate laukiami. Ir, nenoriu pasirodyti įžūlokas, bet kviečiu jus ne į šventes, o grįžti ir gyventi Rokiškyje. Manau, kad šiandien Rokiškyje turėsite kur kas geresnes sąlygas gyventi, nei Vilniuje. Pas mus neturėsite automobilių spūsčių, gausite puikias sveikatos priežiūros paslaugas ir infrastruktūrą, aukščiausio lygio kultūros renginius. Nemokamą viešąjį transportą – Vilniuje to tikrai nėra“, – šypsodamasis gyvenimo mažesniame miestelyje privalumus žėrė R. Godeliauskas.