Pusketvirto šimto rokiškėnų savo organus pasiryžę dovanoti kitiems (0)

Publikuota: 2022-06-20 Kategorija: Sveikata
Pusketvirto šimto rokiškėnų savo organus pasiryžę dovanoti kitiems
SAM nuotr. / Vienas žmogus gali išgelbėti septynias gyvybes.

Rokiškio rajone „Donoro korteles“ yra įsigiję 347 žmonės – 254 moterys ir 93 vyrai, – tokią statistiką „Rokiškio Sirenai“ pateikė Nacionalinio transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

Statistika nedžiugina

Nors šis potencialių organų donorų skaičius mūsų rajonui atrodo nemažas, tačiau Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC) vyriausioji slaugytoja – slaugos administratorė Vida Kavaliauskienė pripažino, kad dovanoti organus galėtų ir daugiau kraštiečių.

„Rokiškio rajone mūsų įstaiga donorų korteles pradėjo išduoti dar 2003 metais. Tiesą sakant, rokiškėnai vangiai į tai žiūri. Šiuo metu tik 29 pacientai, prisirašę Rokiškio PASPC, yra užpildę sutikimus, kad jų audiniai ir organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti“, – sakė V. Kavaliauskienė.

Šiemet, 2022-aisiais, Rokiškio PASPC dar nesulaukė nė vieno prašymo išduoti „Donoro kortelę“, 2021 metais tokį pageidavimą išreiškė 1 asmuo, 2019 ir 2017 m. – po 2, 2016 m. nebuvo nė vieno prašymo.

Gajus mitas

„Manyčiau, kad visuomenė gauna mažai informacijos apie organų donorystę. Visuomenėje sklando mitas, kad jo kūnas po donorystės proceso gali būti sudarkytas ar panašiai. Žmones stabdo ir kai kurių medicininių dalykų nežinojimas, pavyzdžiui, galvojama, jog artimasis gali atsigauti po smegenų mirties.  Žinoma, pacientai gali atsigauti po komos, tačiau ne po smegenų mirties. Tokios abejonės ir neišmanymas tikrai neprisideda prie to, kad būtų išgelbėta daugiau gyvybių“, – kalbėjo V. Kavaliauskienė.

Keletas būdų

Anot Rokiškio PASPC atstovės. kiekvienas pilnametis Lietuvos pilietis gali pareikšti sutikimą, kad jo audiniai ir (ar) organai po jo mirties būtų panaudoti transplantacijai. Pareiškęs, sutikimą žmogus gauna „Donoro kortelę“.

„Gauti „Donoro kortelę“ galima keliais būdais. Galima prisijungti per elektroninius valdžios vartus ir užpildyti sutikimą. Paspaudus nuorodą- http://ntb.lr.v.lt  arba savo šeimos gydytojo kabinete, raštu užpildžius sutikimą, kad asmens audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti. Pasirašant sutikimą dėl organų donorystės po mirties, galima nurodyti kokius organus norite dovanoti. Gavęs asmens sutikimą organų donorystės Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB) jį užregistruoja, sutikrina ar teisingi duomenis pateikti apie asmenį, ir per 3 darbo dienas asmeniui suteikia kodą, įrašo duomenis į žmogaus audinių ir organų donorų bei recipientų registrą, išsiunčia donoro kortelę“, – aiškino V. Kavaliauskienė.

Norintys išreikšti pritarimą organų donorystei ir įsigyti „Donoro kortelę“, tai padaryti gali ir bet kurioje „Camelia“, „Eurovaistinės“ arba „Gintarinės vaistinės“ vaistinėje

Kiekvienas pilnametis

Pasak Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Komunikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Lauros Bilinskaitės, iš viso Lietuvoje „Donoro korteles“ yra įsigiję kiek daugiau nei 40 tūkst. žmonių.

„Donoro kortelė“ – altruistiškumo ir geraširdiškumo simbolis.  Pagal įstatymus „Donoro kortelę“ gali įsigyti kiekvienas pilnametis Lietuvos pilietis“, – sakė L. Bilinskaitė.

Vienas – septyniems

Vienas donoras gali išgelbėti gyvybę ar pagerinti sveikatą net septyniems žmonėms. Jeigu atlikus visus reikiamus tyrimus matoma, kad transplantacijai yra tinkami abu donoro inkstai, jie transplantuojami dviem žmonėms po vieną, todėl net dviem žmonėms yra pagerinama gyvenimo kokybė. Dar dviem žmonėms paaukotos ragenos gali padėti ir vėl matyti šviesą. Širdies, kepenų ar plaučių transplantacijų dažniausiai laukia tie žmonės, kuriems transplantacija yra vienintelė viltis išgyventi.

„Žmogaus organai gali susirgti ir nusilpti dėl įvairių priežasčių – ligų sukeltų komplikacijų, patirtų traumų, apsinuodijimų ar avarijų. Nuo to nė vienas žmogus nėra apsaugotas – transplantacijos gali prireikti tiek vaikui, tiek vyresnio amžiaus žmogui ar iki tol sveikata nesiskundusiam jaunam žmogui. Tuomet tik nuo gerų žmonių valios priklauso, kada sunkiai susirgę vėl galės mėgautis visais gyvenimo teikiamais džiaugsmais“, – kalbėjo L. Bilinskaitė.

Laukia transplantacijų

Pašnekovės duomenimis, šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 318 žmonių: 78 – inksto, 1 kasos-inksto komplekso, 34 – širdies, 6 – plaučių, 4 – širdies-plaučių komplekso, 42 – kepenų, 153 – ragenų transplantacijos. Iš laukiančių transplantacijos yra 3 vaikai.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video