Rajone daugėja susirgimų tuberkulioze (0)

Publikuota: 2018-11-30 Kategorija: Sveikata
Rajone daugėja susirgimų tuberkulioze

Tuberkuliozė –  infekcinė liga, pažeidžianti žmogaus kvėpavimo sistemos organus: plaučius, bronchus, kartais gali pažeisti ir kitus vidaus organus.  Pagrindinis infekcijos šaltinis – žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma.

Kaip užsikrečiama tuberkulioze?

Ligos sukėlėjai plinta per orą – kalbant, kosint ar čiaudint. Kai žmogus įkvepia mikobakterijų, bakterijos lieka plaučiuose ir pradeda daugintis. Vėliau jos patenka į kraują ir gali patekti į bet kurią kūno dalį, pavyzdžiui, inkstus, stuburą ar smegenis. Užkrėsti kitus gali tik tas žmogus, kuris suserga atvira plaučių tuberkuliozės forma.

Kas turi didesnę riziką susirgti tuberkulioze?

Tuberkulioze gali užsikrėsti bet kas. Didesnę riziką susirgti turi: kūdikiai ir maži vaikai, asmenys, sergantys ligomis, silpninančiomis imuninę sistemą, rūkantys asmenys, asmenys, kurių mityba yra nevisavertė. Tikimybė užsikrėsti didėja būnant blogai vėdinamose patalpose, susibūrimų vietose. Tuberkuliozė neplinta per stalo įrankius, naudojantis vienu tualetu.

Kokie susirgimo tuberkulioze požymiai?

Įtarti, kad galime sirgti tuberkulioze reikėtų jei pasireiškia šie požymiai: silpnumas, prakaitavimas, apetito stoka, svorio kritimas, kosulys, trunkantis 3 ar daugiau savaičių, atsikosėjimas skrepliais ar krauju, krūtinės skausmas, nedidelis karščiavimas, dažniausiai vakarais.

Kokia sergamumo tuberkulioze situacija mūsų rajone?

Rokiškio rajone sergamumo atviros tuberkuliozės forma rodikliai yra mažesni už respublikinius ir Panevėžio apskrities sergamumo rodiklius, bet analizuojant sergamumo duomenis, matome susirgimų daugėjimo rajone tendenciją. 2014 m. buvo registruoti 6 tuberkuliozės atvejai, 2015 m. – 3 atv., 2016 m. – 8 atv., 2017 m. – 7 atv.,  per 2018 metų dešimt mėnesių jau užregistruoti  9 atvejai. Pastebėta, kad jei ankstesniais metais daugiau sirgo vyresnio amžiaus, nebedirbantys asmenys, šiuo metu daugiau serga jaunesnio amžiaus, dirbantys asmenys. Šiais metais trijuose darbo  kolektyvuose užregistruoti 4 susirgimai tuberkulioze.

Kokios vykdomos profilaktinės priemonės apsaugai nuo tuberkuliozės?

Apsaugos nuo tuberkuliozės priemonės jau pradedamos vykdyti kūdikiui gimus. 2-3 parą kūdikis paskiepijamas tuberkuliozės vakcina. Mūsų rajone skiepijimų tuberkuliozės vakcina apimtys labai geros, siekia 98-99 procentus. Darbuotojai, dirbantys maisto gaminimo, žmonių maitinimo, sveikatos priežiūros, vaikų mokymo ir auklėjimo bei paslaugų gyventojams teikimo srityse, kasmet privalo profilaktiškai pasitikrinti dėl tuberkuliozės, apie rentgenogramos atlikimą pažymint asmens medicininėje knygelėje.

Nustačius atviros tuberkuliozės susirgimo atvejį šeimos nariai, bendradarbiai, kiti artimai bendravę su ligoniu asmenys nukreipiami į gydymo įstaigą dėl krūtinės ląstos rentgenogramos atlikimo suaugusiems ar tuberkulino mėginio atlikimo vaikams. Pasitarus su gydytoju galima atlikti ir kvantiferono mėginį, tiriant kraują. Šis mėginys yra mokamas ir šiuo metu kainuoja 27,69 Eur.

Turėjau sąlytį su sergančiu tuberkulioze, kokia galimybė susirgti?

Labai svarbu žinoti, kad jei žmogus ir užsikrėtė tuberkuliozės bakterijomis, jis iškart negali jų perduoti aplinkiniams, t. y. kurį laiką jis yra nepavojingas aplinkiniams.

Tuberkuliozę platinti gali tik žmogus, kuriam pasireiškia aktyvi (atviros formos) tuberkuliozė. Žmogui įkvėpus tuberkuliozės mikobakterijų, jos turi pradėti daugintis organizme ir sukelti tuberkuliozę. Tokiu atveju, kyla rizika, kad sergantis žmogus pradės platinti ligą aplinkiniams.

Didesnę riziką užsikrėsti turi tie žmonės, su kuriais sergantis tuberkulioze asmuo praleidžia daug laiko – pvz.: šeimos nariai, draugai, bendradarbiai ar bendramoksliai. Kai kurie žmonės tuberkulioze suserga labai greitai (praėjus kelioms savaitėms) po sąlyčio su sergančiuoju, o kai kurie gali susirgti praėjus net keliems metams – tai priklauso nuo imuninės sistemos galimybių. Dauguma sąlytį su sergančiuoju tuberkulioze turėjusių žmonių niekada nesuserga tuberkulioze. Sąlytį turėję su sergančiu tuberkulioze asmenys, patikrinus jų sveikatą ir nenustačius susirgimo, aplinkiniams jokio pavojaus nekelia. Tuberkuliozė – išgydoma liga, tačiau svarbu griežtai laikytis gydymo režimo. Gydymas trunka apie 6 mėnesius.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video