Ekologiškas maistas – raktas į pilnavertį gyvenimą (0)
Jei prieš gerą dešimtmetį rasti ekologiškų ir tvariai augintų produktų būdavo sudėtinga – juos besirenkantys žmonės sukdavo į specializuotas parduotuves, tai šiomis dienomis Lietuvoje auginama ir perdirbama visa paletė ekologiškų produktų: daržovių, vaisių, uogų, grūdų, pieno, mėsos, vaistažolių produktai ir net gėrimai: vaisių, uogų sultys, beržų sula. Galima rasti net ekologiško maisto kūdikiams, kiaušinių miltelių, maisto papildų, virtinių su įdaru, riešutų, kultūrinių grybų, jau paruoštų sriubų, kanapių aliejaus ir t.t. Ekologiškus produktus vartojantys gyventojai šypsosi, kad dabar tereikia netingėti rinktis.
Skirtumas – akivaizdus
Praėjusią savaitę Lietuvos Žemės ūkio ministerijos finansuotas ir Rokiškio ūkininkų sąjungos rajono ugdymo įstaigose pristatytas projektas „Eko – vaikams ir jų tėvams“ buvo gausus informatyvių pranešimų. Ugdymo įstaigų bendruomenėms specialistai pasakojo apie ekologiškus produktus bei pristatė juos žyminčius ženklus, kuriuos būtina žinoti ir atpažinti, renkantis ekologišką prekę.
Apie sveiką mitybą kalbėjusi mitybos specialistė Agnė Katinauskienė priminė, kaip svarbu kasdien vartoti skaidulinių medžiagų turinčius produktus. Specialistės teigimu, nei vienas maisto produktas savyje nekaupia tiek visų žmogaus organizmui būtinų maisto medžiagų, tad būtina nedideliais kiekiais vartoti įvairų ir subalansuotą maistą. Buvo akcentuota augalinės kilmės produktų svarba, kuriuose gausu vitaminų, mineralų ir skaidulinių medžiagų. Mitybos ekspertės teigimu, itin svarbu net kelis kartus per dieną valgyti vaisius, daržoves ar uogas.
Ir, žinoma, geriausia, kad visa tai būtų auginta ekologiškai, nes ekologiški produktai pasižymi maistingumu yra sveikesni. Jie neužteršti sunkiaisiais metalais, pesticidų likučiais, nitratų pertekliumi, o sudėtyje nėra sintetinių maisto priedų.
Remiasi mokslininkų išvadomis
Mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad ekologiškai augintas maistas turi 27 proc. daugiau vitamino C, 21 proc. daugiau geležies, 29 proc. daugiau magnio ir 14 proc. daugiau fosforo.
Vartojant ekologiškus pomidorus, žmogaus organizmas yra aprūpinamas didesniu kiekiu natūralių antioksidantų, o ekologiškas pienas turi daugiau „Omega-3“ riebalų rūgščių, antioksidantų ir vitaminų. Būtent tai siejama su mažesne asmenų susirgimu lėtinėmis ligomis, širdies-kraujagyslių sistemos bei vėžio susirgimo rizika.
Nyderlandų ir Britanijos mokslininkai tyrė ekologiškų produktų įtaką vaikų raidai. Atlikus tyrimą su pustrečio tūkstančio kūdikių pastebėta, kad ekologiškus pieno produktus vartojusiems jaunesniems nei 2 m. vaikams sumažėjo egzemos rizika, o 2 m. jau sulaukę vaikai, kurie valgė ekologiškus pieno produktus, rečiau sirgo ir kvėpavimo sutrikimais nei kontrolinė grupė, valgiusi tradicinius pieno produktus.
Ispanijos tyrėjai išsiaiškino, kad ekologišką maistą valgantys vaikai buvo įvertinti aukštesniu balu matuojant intelektą ir darbinę atmintį.
Europos Parlamentas 2016-aisiais atliko tyrimus ir padarė išvadą, kad nėštumo metu mamos su maistu gauti pesticidai neigiamai veikia vaikų intelektą, neurologinę elgseną, padidina aktyvumo ir dėmesio sutrikimo atsiradimo riziką.
Toksiškos medžiagos veikia smegenis
Pranešimą „Vaikų maitinimo ekologiškais maisto produktais praktika Lietuvoje ir rezultatai vaikų sveikatai“ projekto metu skaičiusi Lina Meilutė-Datkūnienė vaikams sakė paprastai: „Tai, ką mes valgome, dažniausiai priklauso nuo mūsų nuotaikos. Ir atvirkščiai – tai, ką suvalgome, pagerina arba sugadina mūsų dieną. Jei prisivalgome netinkamo, sunkaus ir nesveiko maisto, mes jaučiamės pavargę, apsunkę, atrodo, kad mūsų pilveliai išsipučia tarsi balionai ir mes norime tik miegoti... Tačiau kai mes renkamės sveikus, ekologiškus ir maistingus produktus, mūsų nuotaika pasidaro labai gera, mes turime daug energijos, o kūnas tampa lengvas. Ir kartais net atrodo, kad galime skristi!“
Pranešime taip pat buvo žinia vaikų tėveliams. Joje teigiama, kad Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) atliktu vertinimu, išaugo tam tikrų smegenų vystymosi sutrikimų (pvz., autizmo) skaičius. Pasak Kanados profesoriaus Simono Fraserio, Bruceo Lanpheario „Maždaug 1 iš 10 vaikų turi aktyvumo ir dėmesio sutrikimo, 1 iš 15 – depresijos, 1 iš 50 – elgesio sutrikimo požymių“.
Tam įtakos gali turėti daugelis rizikos veiksnių, kurie veikia smegenų vystymąsi, tačiau svarbiausias jų – toksiškų cheminių medžiagų poveikis ankstyvuosiuose smegenų vystymosi etapuose.
Vaikų, valgančių įprastus maisto produktus, organizme aptikta reikšmingai didesni organinio fosfato metabolitų likučių kiekiai nei vaikų, valgiusių ekologišką maistą.
Antibiotikų naudojimas įprastinėje gyvulininkystėje yra pagrindinė atsparumo antibiotikams priežastis. Buvo nustatyta, kad ribotas antibiotikų naudojimas ekologiniuose ūkiuose pagerina gyvulių sveikatą, užkerta kelią ligoms ir sumažina atsparumo antibiotikams atsiradimo riziką.
Ekologiško maisto šalininkai teigia, kad šie produktai ne tik sveikesni ir skanesni, bet yra maistingesni.