Juodupės gimnazijos išskirtinumas – MEPA klasė (0)
Rokiškio Juodupės gimnazija – vienintelė rajone ugdymo įstaiga, kuri didžiuojasi turėdama MEPA. Išraiškingas pavadinimas slepia paprastą, bet plačias galimybes atveriančią paslaptį. MEPA: „Mokykla – Europos Parlamento ambasadorė“, o juodupėnai šiuo titulu didžiuojasi jau trejus metus.
Kažkaip – netikėtai
Juodupės gimnazijos istorijos mokytoja ir MEPA „vedlė“ Rima Šimėnienė pasakojo, kad viskas prasidėjo nuo paprasto Europos egzamino, kuriam pasibaigus, pedagogė sulaukė lemtingo laiško: „Pirmiausia užsiregistravome kaip Europos egzamino ambasadoriai. Tai reiškia mokyklos bendruomenės įsipareigojimą dalyvauti egzamine, kad vaikai spręs testą. Praėjus kuriam laikui gaunu laišką, kuriame siūloma dalyvauti projekte MEPA ir kviečia į susitikimą sostinėje. Visa tai vyko 2021-ųjų rudenį. Gimnazijos direktorė palankiai žiūrėjo į kvietimą ir skatino vykti, bet viena važiuoti nedrįsau (šypteli – aut past.). Į Vilnių išvažiavom trise: aš, direktorė ir kartu pasiėmėme mokinę Brigitą Šedytę“.
Anot pedagogės tai, ką išgirdo pirmajame susitikime, ją „užkabino“, bet dar labiau „užkabino“ Brigitą.
„Grįždamos namo visą kelią kalbėjomės, kad čia būtų įdomu, faina, kad tikrai pajėgsim gimnazijoje suburti komandą ir, kad turim jungtis, pasinaudoti suteikta galimybe. Labiausiai idėja buvo sužavėta Brigita“, – tikino R. Šimėnienė ir skaičiavo, kad Lietuvoje yra nuo 80 iki 100 MEPA mokyklų.
Subūrė stipri draugystė
Pirmajame susitikime dalyvavusi B. Šedytė žinią apie MEPA paskleidė savo bendraklasiams ir greit susibūrė 7-ių aktyvių moksleivių komanda, pasiryžusi veikti ir įgyvendinti jiems, kaip ambasadoriams, deleguojamas užduotis.
„Mums papasakojo, kad MEPA tai – įvairios veiklos, užduotys, renginiai, susitikimai visos Europos mastu. Labiausiai, be abejo, sužavėjo faktas, kad visa tai darant, tas įsitraukimas, gali mums dovanoti kelionę į Europos Parlamentą (EP)“, – prisiminė B. Šedytė.
Paklausus, kas paskatino jungtis į MEPA būrį, vienas iš narių Nojus Juchna šypsojosi: „Tarp mūsų buvusi labai stipri draugystė. Jei santykiai būtų buvę šaltesni, tai gal tiek motyvacijos nebūtų buvę. Bet buvo noras kažką veikti kartu: organizuoti, planuoti, įgyvendinti, juokauti. Gal šios veiklos atitikmuo galėtų būti gimnazijos mokinių seimas, bet iš mūsų visų tada tik aš jam priklausiau. Be to, ši patirtis – kur kas didesnio masto“.
Bendraklasiui antrino Raminta Kviliūnaitė tikinusi, kad prasidėjo nauji dalykai: „Reikėjo daryti reportažus, kelti į internetines platformas įvairius video ir nuotraukas, aprašinėti ką veikiam, kuo gyvenam. Tai buvo smagu. Gavom daugiau laisvės daryti įvairesnius renginius bei daugiau vietos pasireikšti (juokiasi – aut. past.)“.
Du kartus Strasbūre
Gimnazistų teigimu, savo mokykloje jie visada kažkaip pažymi beveik visas Europoje minimas dienas: būtinai – Europos dieną ir kitas jiems įdomias, pavyzdžiui, judumo ar šypsenos dieną, mokytojai veda pamokas kitų klasių moksleiviams apie žaliąjį kursą, klimato kaitą, Europos Parlamento veiklą, priimamus nutarimus ir t.t..
O visos įgyvendintos veiklos juodupėnams, kaip ir buvo žadėta primojo susitikimo metu, net du kartus padovanojo galimybę apsilankyti Strasbūre esančioje EP būstinėje..
„Pirmąjį kartą į kelionę vyko 12 mūsiškių: 7 buvo MEPA grupėje, bet mokyklai buvo skirta daugiau vietų, tad 5 mokiniams kelionė buvo motyvacinė dovana už jų nuopelnus gimnazijai. Antrąjį kartą važiuojančiųjų buvo tik 8, o mūsų komandą sudarė jau daugiau jaunimo. Deja, teko daryti atranką: vaikai surašė veiklas, kuriose dalyvavo. Vieniems jas surašyti ir lapų pritrūko, kiti parašė po keletą. Tad va taip ir sprendėm, kas verčiausi vykti į kelionę...“, – pasako R. Šimėnienė ir papildė, kad MEPA komandoje gali būti nors ir 100 moksleivių, bet į kelionę visi vykti negalės.
Įsimintinos patirtys
Visgi, ne tik „didysis prizas“ – kelionė į EP įsiminė Juodupės gimnazijos MEPA komandai. EP vykdo programą Euroscola, kurioje dalyvauti buvo pakviesti ir juodupėnai. Tai renginys, kurio metu moksleiviai atsiduria Europos sprendimų priėmimo centre. Jie gali patirti, ką reiškia būti EP nariu ir net pasakyti kalbą plenarinių posėdžių salėje.
„Gavom pakvietimą į Euroscolą: neturim suvokimo, kas tai yra... Aišku, internete ieškom atsakymų (juokiasi – aut. past.). Kvietime – konkreti užduotis, susijusi su klimato kaita: turim rasti savo regione tas problemas ir jas pristatyti Euroscoloje. Žiemą, šaltyje bridom per pusnis, ieškojom iškirstų medžių plotų, tada keliavom prie rąstų rietuvių ir viską, aišku, filmavom. Kiekvienas kalba savo tekstą, žinoma, angliškai, ir turim „sutilpti“ į 1 minutę laiko. Visiems buvo iššūkis: ir kalbėtojams, aiškia anglų kalba ištransliuoti, ir montuotojams, sumontuoti...“, – mintį „užveda“ R. Šimėnienė.
N. Jachna skubėjo papildyti mokytojos pasakojimą sakydamas, kad aukščiausias jų darbo įvertinimas – viešas šio filmuko demonstravimas Euroscoloje ir galimybė tiesiogiai užduoti klausimą EP.
„Tu prisijungi, kad ir, nuotoliniu būdu ir matai tą EP, kurį dažnai rodo žinių metu, o tuose EP ekranuose atsiranda mūsų veidai. Ir rodo mūsų filmuką... Paskui dar gavau galimybę užduoti klausimą: mane pasirinko iš 700 dalyvaujančių visų Europos šalių moksleivių. Tai tikrai buvo kažkas nerealaus“, – šypsojosi N. Jachna.
Ne tik į tikslą
Moksleiviai itin džiaugiasi MEPA suteiktomis tiesioginėmis galimybės, tačiau greta gauna ir dar daug papildomų „dovanų“: galimybę keliauti po pasaulį, susirasti draugų užsienyje, pamatyti ir susipažinti su aukštais politikos veikėjais, kurie, jų kvietimu, atvyksta ir į Juodupę.
Gimnazistai vardijo, kad jau turėjo galimybę susitikti ir pasikalbėti su: Liudu Mažyliu, Broniumi Rope, Juozu Oleku, Rasa Juknevičiene ir dar keletu kitų.
„Žmonės, kurie dirba EP, kurie kuria Europos santvarką, bet su kuriais susėdę gimnazijos salėje paprastai diskutavome. Tai – žmonės-autoritetai, bet jie paprasti, su jais įdomu. Jie – aukšti pareigūnai, bet atsakinėja nepasididžiuodama ir nustemba, kiek daug mes žinome apie EP darbą“, – kalbėjo MEPA komanda.
MEPA juodupėnams atvėrė duris ir į „DiscoverEu“ programą, į kurią pakliuvo visa grupė. Tai – programa, leidžianti jos dalyviams po Europą traukiniais keliauti nemokamai. Gimnaziją bebaigiantys moksleiviai džiaugėsi galėsiantys vasarą ją išbandyti.
Perduoda vairą...
R. Šimėnienė apgailestavo, kad pirmieji moksleiviai, su kuriais „nėrė“ į MEPA projektą, jau baigia gimnaziją: „Šiais metais prisijungė 9-okai, o 10-okai jau antrus metus dalyvauja. Visko perdavimas jaunesniesiems man buvo dar vienas šokas (juokiasi – aut, past.). Jie viską padarė be manęs: paruošė skaidres, pasakė prisijungimus ir visą kitą informaciją. O aš, pasijungiu mūsų bendravimo programėlę ir matau: vienas paliko grupę, kitas paliko grupę, trečias paliko grupę – nesuprantu, kas vyksta. O jie „nukirpo“ tą saitą, nes norėjo nebetrukdyti, kadangi jiems esant jaunieji labai nedrąsiai imdavosi veikti“.