Rokiškio PMC vadovė: tik keli procentai mokosi dėl socialinių garantijų, dauguma – motyvuoti dirbti (0)
Įvairių šaltinių duomenimis, tik apie 30–50 proc. baigusiųjų aukštąsias mokyklas dirba pagal specialybę, tuo tarpu tarp profesinių mokyklų absolventų šis procentas aukštesnis.
Žurnale „Reitingai“ apžvelgiama, kokia dalis profesinių mokyklų absolventų apskritai įsidarbina per pirmuosius 6 mėn. Skirtingose profesinio mokymo įstaigose šis rodiklis siekia nuo 41 iki 86 proc.
Duomenys nesutampa
Šaltinyje nurodoma, kad pirmą pusmetį įsidarbina beveik 54 proc. Rokiškio profesinio mokymo centro (PMC) absolventų. Beveik 86 proc. mokinių įgytų kompetencijų teorinės ir praktinės dalies įvertinimai siekia 8, 9 arba 10 balų, tai rodo didelę mokinių motyvaciją.
Paklausta, kokios priežastys lemia, kad pusė buvusių mokinių delsia realizuoti save profesinėje veikloje, Rokiškio profesinio mokymo centro direktorė Diana Giedrikienė patikino, kad pateikti duomenys skiriasi nuo mokyklos turimų duomenų.
„Mes šią sritį tiriame jau daugybę metų, mūsų skaičiavimais, įsidarbina beveik 80 proc. buvusių mokinių. Tuos duomenis mes surenkame apklausų metu, kurias atliekame kiekvienais metais spalio mėnesį. Tie rodikliai yra dažna diskusijų tema tarp profesinių mokyklų ir ministerijos, bet mūsų skaičiavimai kitokie. Turime visokių pasvarstymų, kodėl tie duomenys nesutampa, gal dalis mokinių pasitraukia dirbti į šešėlį, tačiau to tvirtinti negalime“, – sakė D. Giedrikienė.
Bendradarbiauja su verslu
Pasak direktorės, dauguma baigusiųjų profesinio mokymo centrą dirba vietos įmonėse, nes įstaiga glaudžiai bendradarbiauja su verslu, mokiniai žinias pasitikrina profesinio meistriškumo konkursuose (bendrajame ugdyme atitikmuo būtų olimpiados). Šių konkursų vertinimo komisijose dirba darbdaviai, jie kviečiami, kad pamatytų, kokios mokinių kompetencijos ir galėtų pasirinkti būsimus darbuotojus. Pasak centro vadovės, daug mokinių, priešingai nei aukštųjų mokyklų absolventai, įsidarbina pagal įgytą profesiją.
„Turime ryšius su daugeliu Rokiškio įmonių, vadovai patys skambina ir prašo darbuotojų. Atlyginimai dalyje įmonių yra pakankamai geri ir tai motyvuoja dirbti. Būna atvejų, kai mokiniai svarsto galimybę išvykti į užsienį, tačiau suorganizavus susitikimą su darbdaviu, apžiūrėję darbo vietą lieka čia. Įsidarbina visų profesijų atstovai, jeigu yra motyvuoti darbui. Ne paslaptis, yra dalis mokinių, kurie mokosi tik dėl socialinių garantijų. Jie nesuinteresuoti dirbti – gauna pašalpas, paskui vėl eina į Užimtumo tarnybą, bet tai sudaro tik iki 5 proc. besimokančiųjų. Analizavome Rokiškio verslo žemėlapį, mes tikrai turime kuo didžiuotis, verslas yra stiprus ir darbuotojų poreikis didelis. Pagal tai mes koreguojame mokymo programas, ruošiame darbuotojus konkrečiai įmonei“, – kalbėjo Rokiškio PMC direktorė D. Giedrikienė.