Rajono parama nuotekų įrenginiams: ar tikrai viskas taip gražu, kaip atrodė? (0)

Publikuota: 2022-10-19 Kategorija: Tribūna
Rajono parama nuotekų įrenginiams: ar tikrai viskas taip gražu, kaip atrodė?
Rokiškio Sirena nuotr. / apleistas šulinys

Norėčiau pasidalinti mintimis apie man šiomis dienomis aktualią temą - buitinių nuotekų valymo įrenginius.

Kadangi esu kaimo gyventojas, apie centralizuotą nuotekų valymą galiu tik pasvajoti ir pavydėti miestelėnams. Vis plačiau girdimi gamtosaugininkų ir valdžios atstovų raginimai gyventi švariau, valyti buitines nuotekas ir nustoti teršti gimtąją žemę, kitaip esą Damoklo kardas jau kabo virš mūsų galvų ir būsime apdovanoti baudų atminimo kvitais.

Atsikrausčiau į kaimą iš miesto ieškodamas erdvės, gamtos ir švaresnio gyvenimo. Teko keisti vandens paėmimo iš šulinio, kanalizacijos, šildymo ir kitų sistemų vamzdynus, atnaujinti pasenusius kietojo kuro katilus į šiuolaikiškesnius ir efektyvesnius, kas be ko ir pasistatyti buitinių nuotekų valymo įrenginius. Net nekilo minčių, viską tvarkėmės tinkamai, kad sąlygos būtų artimos miesto gyvenimui, kad mūsų gyvenimas mažiau terštų aplinką ir ta pati švari aplinka ir grynas oras džiugintų mus pačius, juolab, kad daugelis programų remia tiek atsinaujinančią energijos gavybą, tiek valymo įrenginių įsigijimą ir pan.

Susigundėme parama buitinių nuotekų valymo įrenginiams. Juk valstybė tiesia pagalbos ranką, kaip nepasinaudosi - tik kvailys galėtų praleisti tokią progą. Tad plačiau apie ją.

Kaip suprantu, šia parama eilinis pilietis yra kviečiamas ne tik kad, švariai tvarkytis nuotekas, bet suteikiama valstybės parama motyvuoja įsigyti, susimontuoti ir valyti buitines nuotekas atsakingai. Valio, viskas per daug puiku, kad tai būtų tiesa. Verta pabandyti.

Apytiksliai iki šių metų gegužės 1 d., įteisinimui, mano žiniomis, reikėjo projekto (200 Eur), statybos leidimo (50 Eur) ir statinio kadastrinių matavimų (200 Eur), registracija registrų centre (?Eur), kurie turėjo atsieiti apie 500 Eur bendroje sumoje. Taip mes buvome informuoti ir sutikome su sąlygomis. Įvykdžius šias sąlygas galėsime kreiptis į savivaldybę ir, pristatę dar kelis papildomus dokumentus, pateikti prašymą paramai gauti. Paramos tekstas skambėjo taip: „Individualaus namo savininkas galės pretenduoti iki 50 proc. patirtų išlaidų kompensaciją ( ne daugiau nei 1 tūkst. Eur. kompensacija“ ).

Pradėjome dokumentų tvarkymo etapą, viskas vyko pavasarį, bet dar iki lemtingos gegužės 1 d., net nekvepėjo. Padarėme projektą, išėmėme statybos leidimą, susisiekėme su statinio kadastrinius matavimus atliksiančiais matininkais ir ėmėmės įteisinimo darbų, kurie turėjo nuvesti link saldžiosios paramos. Laikas ėjo, atėjo ir gegužės mėnuo. Susiskambinus su matininkais paaiškėjo naujos detalės dėl buitinių nuotekų valymo įrenginių įteisinimo. Pasirodo, vėlesne data nei iki gegužės 1 dienos registruojamiems buitinių nuotekų valymo įrenginiams įsiteisėjo nauja tvarka ir nauji reikalavimai.

  1. Projektas (200 Eur);
  2. Statybos leidimas (50 Eur);
  3. Inventorinė statinio byla / statinio kadastriniai matavimai (200 Eur);
  4. Statinio kontrolinė nuotrauka (50 Eur);
  5. Ekspertas statybai (400 Eur);
  6. Statybos vadovas (100 Eur);
  7. Eksperto duomenų sukėlimas (50Eur).

Bendroje sumoje jau turime 1050 Eur, net nešneku apie registrų centro įregistravimo paslaugas, ten turbūt dar irgi paims pinigėlių. Viskas daroma iš asmeninių lėšų ir kiekvienas euras yra skaičiuojamas, nes prie kaime nupirkto senos statybos namo darbo visada užtenka. Gerai, kad tik užtektų darbo, visur reikalingos lėšos.

Galutinis rezultatas toks: už buitinius nuotekų valymo įrenginius ir jų įrengimą sumokėjome apie 3000 Eur, kas 50 proc. patirtų išlaidų būtų 1500 Eur. Deja, žadamas tik 1000 Eur, ir tai tik su išlygomis, kas bus eilėje pirmenybiniai ir parama pasieks tik įvykdžiusius reikalaujamų dokumentų pluoštą. Tad tvarkydamasis šiuos įrenginius jau susidūriau su keliais dilemą sau keliančiais klausimais. Ar vargas įteisinant ir investuojant asmenines lėšas naudingas man pačiam? Kodėl kaimynas turi naujai įrengtus buitinių nuotekų valymo įrenginius ir net neketina kreiptis dėl įteisinimo, o aš, matai, mažas tvarkingas pilietis pasiryžau pasistumdyti biurokratiniuose koridoriuose ir dar su padidinta kaina nei tai buvo žadėta iš pradžių. Man 1000 Eur už įrenginio įteisinimą yra per dideli pinigai. Kitas dalykas, gaila, kad jau esu pusiaukelėje ir dalis pinigų jau pasiekė adresatus, o trauktis nėra kur.

Mano retorika tokia, kad kam įteisinti, jei gali gyventi neįteisinęs? Kam parama, jei viena ranka duodama, o kita ranka atimama. Skamba taip, kad lyg ir turėčiau būti dėkingas, juk gausiu 1000 Eur kompensaciją ir dokumentų tvarkymas atsipirks...išlaidos bus sugrąžintos, bet iš kitos pusės, jau viso šito biurokratinio aparato sūkuryje pradedu abejoti ar sutilpsiu į tuos 1000 Eur ir ar nepraneš matininkai ir ekspertai dar daugiau „džiugių“, finansiškai man nenaudingų žinių.

Aišku, visko jau nepaleisi ir nenumesi, bet mano perspėjimas visiems rajono gyventojams AR VERTA???

 

Tai yra originalus autoriaus tekstas.

„Rokiškio Sirena“ redakcijos nuomonė nebūtinai sutampa su išsakyta nuomone. Skiltyje „tribūna“ galite pasisakyti visi.  

Savo tekstą siųskite el. paštu reklama@rokiskiosirena.lt arba paprastu paštu Nepriklausomybės aikštė 12, Rokiškis.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video