Akibrokštas ES: pirmoji bloko šalis patvirtino „Sputnik“ vakciną (4)
Vengrija tapo pirmąja Europos Sąjungos šalimi, patvirtinusia rusišką vakciną nuo COVID-19. Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas, jausdamas įtampą dėl būsimų rinkimų, siekia paspartinti šalies išėjimą iš koronaviruso krizės.
Vengrijos vaistų reguliavimo tarnyba skubos tvarka patvirtino Rusijos vakciną „Sputnik V“, trečiadienio vakarą valstybinei televizijai sakė tarnybos vadovas Matyasas Szentivanyi. Toks sprendimas buvo priimtas patyrus V. Orbano spaudimą pagreitinti vakcinos patvirtinimą ir atsiriboti nuo ES, kuri šios vakcinos dar nepatvirtino.
V. Orbanas Europos Sąjungoje nuolatos susilaukia kritikos dėl šiltų santykių su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir Kinijos komunistų partijos vadovybe. Tačiau jis gali būti tik pirmasis, bet ne vienintelis Vakarų lyderis, siekiantis užsitikrinti alternatyvų vakcinų tiekimą iš Rytų, turint omenyje lėtą Vakaruose pagamintų vakcinų tiekimą ir skiepijimo tempus, erzinančius ir pykdančius šalių vadovus. Vadovybė Budapešte taip pat svarsto įsigyti Kinijos farmacijos kompanijos „Sinopharm“ vakciną.
Vengrijoje kol kas vakcinos buvo skirtos kiek daugiau nei 1 proc. gyventojų. Tai buvo negausiai tiekiamų „Pfizer Inc.-BioNTech SE“ ir „Moderna Inc“ vakcinų dozės.
Vyriausybė įspėjo, kad skiepijimo tempams nepagreitėjus tokie ribojimai kaip vakare įsigaliojanti komendanto valanda ir kai kurių verslų uždarymas veikiausiai turės būti taikomi ir vasarą.
Spaudimą V. Orbanui didina ir 2022 m. šalyje vyksiantys parlamento rinkimai. Numatoma, kad rezultatų skirtumas tarp partijų juose turėtų būti mažiausias per daugelį metų, mat opozicija susivienijo prieš jau ketvirtą kadenciją ministro pirmininko poste esantį lyderį. V. Orbanas pažadėjo išsaugoti vengrų pragyvenimo lygį. Tai sunki užduotis, turint omenyje, kad jo kabinetas prognozavo 6,4 proc. ekonomikos smukimą 2020-aisiais.
Penktadienį Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto lankysis Maskvoje, kur gali susitarti dėl didelio kiekio rusiškos vakcinos pirkimo. Nepaisant vakcinos patvirtinimo skubos tvarka – kuris galioja šešis mėnesius su galimybe pratęsti patvirtinimą dar šešiems mėnesiams – Vengrijos sveikatos tarnyba vis dar peržiūri rusišką vakciną ir atlieka tyrimus, o masinis skiepijimas gali būti įgyvendinamas tik sulaukus tarnybos parašo, praneša valstybinė televizija.
Vengrija taip pat yra pasirengusi pirkti daugiau nei milijoną „Sinopharm“ vakcinos dozių, kai tik sulauks tarnybos patvirtinimo, sausio 15 d. valstybiniam radijui sakė V. Orbanas.
Siekis nedvejojant įgyvendinti viešuosius vakcinos iš Rytų pirkimus siejamas su ideologiniu V. Orbano poslinkiu. Iš kadaise tvirto vakarietiškų vertybių rėmėjo jis virto liberalią demokratiją išnaikinti pasižadėjusiu lyderiu, palaikančiu ryšius su autoritariniais vadovais ir dažnai susiginčijančiu su Europos Sąjunga dėl dešimtmetį jo rankose sutelktos valdžios.
V. Orbanas politinių ryšių atšilimą siekė išnaudoti verslo sandoriams, įskaitant 15 mlrd. dolerių (12,4 mlrd. eurų) Rusijos finansavimą vienintelės Vengrijos atominės elektrinės plėtrai ir 2 mlrd. dolerių (1,65 mlrd. eurų), skirtų geležinkelio atkarpai tarp Budapešto ir Belgrado – tai Kinijos projekto „Viena juosta, vienas kelias“ („Belt and Road Initiative“) dalis. Abi sutartys yra bent iš dalies įslaptintos.
Sutarčių dėl vakcinų, kurių ES dar nepatvirtino, plėtojimas neapsieina be rizikų. Kinijos ir Rusijos vakcinų kūrėjai, lyginant su jų kolegomis Vakaruose, pakankamai lėtai skelbia klinikinių tyrimų duomenis. Tai kelia klausimų dėl skaidrumo, efektyvumo ir saugumo.