Rusijoje skelbiama nedarbo savaitė COVID-19 atvejų skaičiaus augimui stabdyti (2)
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį nurodė šalyje nuo spalio 30 dienos paskelbti vieną mokamų atostogų savaitę, siekiant sustabdyti greitą naujų COVID-19 atvejų skaičiaus augimą.
Atitinkamą vyriausybės planą V. Putinas patvirtino, šaliai užregistravus paros antirekordą – 1 028 mirties atvejų.
„Pagrindinis tikslas – apsaugoti mūsų piliečių gyvybę ir sveikatą“, – per televizijos transliuotą posėdį sakė 69 metų Kremliaus vadovas.
Anot prezidento, Rusijos protrūkio rimtumas susijęs su skiepijimo tempais, kurie, „deja“, lieka lėti.
Pastarosiomis savaitėmis epidemiologiniai rodikliai smarkiai išaugo dėl vangios skiepijimo kampanijos: šiuo metu visiškai imunizuoti yra tik 35 proc. Rusijos gyventojų, nors jiems siūlomos kelios vakcinos, įskaitant preparatą „Sputnik V“.
V. Putinas pareiškė esąs nustebęs, kiek daug rusų atsisako vakcinos, net jo „artimų draugų“ gretose.
„Tai keista. Žmonės, turintys gerą išsilavinimą, mokslinius laipsnius... Tiesiog nesuprantu, kas vyksta“, – stebėjosi valstybės vadovas.
V. Putinas, jau ne kartą raginęs tautiečius pasiskiepyti nuo COVID-19, tokį prašymą pakartojo ir trečiadienį.
„Prašau, būkite atsakingi“, – pabrėžė jis.
Trečiadienį šalyje užregistruota daugiau kaip 34 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, o koronaviruso aukų padaugėjo iki 226 353 – tai yra didžiausias mirčių skaičius Europoje.
Rusų valdžia kaltinama slepiant tikrąjį epidemijos mastą, o V. Putinas liepė regionų pareigūnams nemenkinti skaičių, nes toks elgesys yra „pavojingas“.
Prezidentas skelbė apmokamas atostogas ir per ankstesnius COVID-19 protrūkio pikus, pastarąjį kartą – gegužę. Naujoji nedarbo savaitė sutaps su atostogomis šalies mokyklose.
Tuo metu vicepremjerė Tatjana Golikova pareiškė, kad naujieji apribojimai dėl COVID-19 yra griežti, bet reikalingi.
„Pastaruoju metu kasdien netenkame daugiau nei tūkstančio mūsų piliečių. Šie skaičiai yra siaubingi“, – sakė ji, prašydama gyventojų nekeliauti tarp regionų, kad padėtis dar „nepablogėtų“.
Rusijos lyderis tvirtina, kad šalis su pandemija tvarkosi geriau nei dauguma kitų valstybių, nors pastaruoju metu susirūpinimą reiškia net aukšto rango valdininkai.
Savaitgalį parlamento žemųjų rūmų vicepirmininkas Piotras Tolstojus pripažino, jog valdžia „visiškai pralaimėjo“ informacinę kampaniją dėl koronaviruso.
„Tarp žmonių nėra pasitikėjimo, kad jie eitų ir skiepytųsi – tai faktas“, – apgailestavo P. Tolstojus.
Apribojimai Maskvoje
Apie nedarbo savaitę paskelbta Maskvos merui Sergejui Sobianinui antradienį įsakius sostinėje sugrąžinti pirmuosius nuo vasaros suvaržymus dėl koronaviruso.
Jis liepė neskiepytiems vyresniems nei 60 metų Maskvos gyventojams dirbti iš namų ir išplėtė privalomų skiepų reikalavimą paslaugų sektoriuje. Įvesti apribojimai įsigalios nuo ateinančio pirmadienio ir truks iki vasario pabaigos.
S. Sobianinas taip pat nurodė darbdaviams sudaryti sąlygas trečdaliui savo personalo dirbti iš namų.
Trečiadienį Maskvoje, turinčioje daugiau kaip 12 mln. gyventojų, kasdienis gyvenimas nebuvo išėjęs iš normalių vėžių: restoranai ir kitos uždarų patalpų pramogų vietos veikė kaip įprasta.
Tačiau pareigūnai perspėjo, kad blogiausia dar ateityje ir kad hospitalizuojamų žmonių skaičius auga sparčiau nei per ankstesnes COVID-19 bangas.
„Koronaviruso padėtis Maskvoje prastėja“, – pažymėjo sostinės vicemerė Anastasija Rakova.
Pasak jos, mieste pirmą kartą penkias savaites iš eilės fiksuojamas 30 proc. atvejų prieaugis.
Rusijos sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraška žurnalistams pareiškė, kad šalies sveikatos apsaugos sistema tampa vis labiau apkrauta. Anot ministro, vyriausybės „pagrindinis tikslas“ yra padidinti skiepijimo tempus.
Tačiau nepriklausomų sociologinių agentūrų apklausos rodo, kad daugiau nei pusė rusų neketina vakcinuotis.
V. Putinas anksčiau atskleidė, kad pasiskiepijo „Sputnik V“. Praėjusį mėnesį prezidentui teko izoliuotis, jo artimiausioje aplinkoje susirgus dešimtims žmonių.
Vis tik valstybės vadovo atstovas Dmitrijus Peskovas trečiadienį, panašu, sutiko su paplitusia nuomone, kad turint antikūnų koronavirusui skiepytis nebūtina.
„Nepasiskiepijau, nes turiu aukštą antikūnų lygį“, – sakė D. Peskovas.