Kas yra gelžbetonis ir kas jam būdinga? (0)

Publikuota: 2021-12-16 Kategorija: Verslas
Kas yra gelžbetonis ir kas jam būdinga?
Asociatyvi nuotr.

Gelžbetonis yra kompozicinė medžiaga, sudaryta iš dviejų medžiagų: betono ir plieno. Žodis betonas yra kilęs iš lotyniško žodžio concreteus, kuris reiškia „suspaudimas“ arba „koncentravimas“. Būtent šie žodžiai perteikia betono esmę. Betonas yra dirbtinis akmuo, sukietinamas rišiklio, užpildo, vandens ir priedų mišiniu. Betono konstrukcijos sudėtingumas yra tas, kad jį sudaro įvairaus dydžio dalelės – nuo kelių mikronų skersmens cemento dalelių iki kelių centimetrų užpildo dalelių. Be to, vykstant fiziniams ir cheminiams procesams, laikui bėgant betono struktūra ir toliau keisis. Keičiantis struktūrai, keisis ir betono savybės.

Kalbant apie betono mišinius, svarbu paminėti, kad nuo tikslaus medžiagų santykio priklauso ir mišinio savybės, tokios kaip stipris gniuždant ar slydimas 

Dėl puikių savybių betono mišiniai plačiai naudojami statybose. Maždaug prieš 8500 metų žmonės sukūrė pirmąją betono partiją, romėnai naudojo ypač gerą betono mišinį ir naudojo jį statydami pastatus iki Romos imperijos žlugimo 476 m. Jų naudojamo betono stipris gniuždant yra apie 20 MPa (šiuo metu naudojamo betono stipris). 

Gelžbetonis dažniausiai naudojamas statybose, tačiau veikimo principas yra tas pats, kad ir kur jis būtų naudojamas. Ten, kur taikomas lenkimo momentas, dedamas gelžbetonis. Lenkimo momentas atsiranda ten, kur yra krovinys, pavyzdžiui, jo paties svoris arba žmogus, stovintis tam tikru atstumu nuo tvirtinimo taško. Atstumas tarp tvirtinimo taško ir jėgos taikymo padėties (asmens) gali būti vadinamas pečiu. Paprasčiausias konstrukcijos pavyzdys, kai atsiranda lenkimo momentai, yra grindų plokštė. Galima įvertinti ir žmogaus svorį, bet lengviau suprasti, kai krovinys tik vienas. Daroma prielaida, kad du grindų galai yra fiksuoti (yra ir kitų tvirtinimo būdų) ir gali būti pasukami.

Įprasto betono stipris gniuždant yra apie 10 kartų didesnis už tempimą, o plieno stipris gniuždant dažniausiai lygus tempimo stipriui 

Gelžbetonis veikia, nes šios dvi medžiagos veikia tiksliai taip, kaip „išmano geriausiai“: pigus betonas, kuriame yra daug gelžbetonio elementų, pasižymi puikiu atsparumu gniuždymui ir yra daug brangesnis. Plienas (su daug mažesniu kiekiu) yra ištemptas. Kadangi gniuždymo ir tempimo jėga yra lygios, bet priešingomis kryptimis, gelžbetoniniai elementai gali atlaikyti apkrovą. Kita vertus, jei gelžbetonio komponentai yra netinkamai išdėstyti, naudojami netinkamai arba su netinkamo stiprumo medžiagomis, abi arba viena iš medžiagų gali būti per silpna. Tokiu atveju prasidės irimas, o elementas gali visiškai prarasti savo keliamąją galią. 

Kietėdamas betonas susitraukia, o gelžbetonis jį sustiprina, sukurdamas betono tempimo įtempį 

Įtrūkimai dažniausiai atsiranda gelžbetonio įtempimo zonoje. Nerūdijančioje aplinkoje mažesni kaip 0,3 mm įtrūkimai betone nesumažins gelžbetonio stiprumo ir ilgaamžiškumo. Esant dideliam betono atsparumui tempimui, didesni nei 0,3 mm plyšiai betone dažniausiai atsiranda prieš nutrūkstant plieniniams strypams. Ši gelžbetonio konstrukcija tampa netinkama naudoti. Betoną įtempiant mechaniškai (hidrauliniai kėlikliai, specialios mašinos), elektriniu (šildoma elektros srove) ir chemiškai (betonui plėsti ir suveržti naudojamas keramzitbetonis), betonas mažiau trūkinėja, geriau išnaudojamas plieninių strypų stiprumas. „Kauno gelžbetonis“, UAB tiekia ir gamina įvairius betono ir gelžbetonio gaminius. Jei jus domina betoniniai laiptai, sieninių plokščių gamyba, kolonų ir sijų gamyba ir daugelis kitų gaminių, užsukite ir pasikonsultuokite su profesionalais.

 

Užs. nr. 1589.

 

Dalintis naujiena

Rekomenduojami video