Dangaus kūnus stebintis rokiškėnas labiausiai žavisi Oriono ūku ir žvaigždžių spiečiais (0)

Publikuota: 2023-10-29 Kategorija: Žmonės
Dangaus kūnus stebintis rokiškėnas labiausiai žavisi Oriono ūku ir žvaigždžių spiečiais
Asmeninio albumo nuotr. / R. Gernys astronomija susidomėjo nuo 15 metų

Rokiškio rajone Antanašės kaime gyvenantis Ričardas Gernys tyrinėti dangų pradėjo dar paauglystėje. Romantiško grožėjimosi neužteko, dangaus kūnus jis bandė atpažinti plika akimi, paskui žiūrėdamas pro teleskopą. Dabar svajoja įsigyti galingesnį prietaisą, kad galėtų pamatyti tolimiausiais planetas – Uraną ir Neptūną. „Traukia paslaptingi dalykai, įdomu pasidairyti į planetas, dar gražiau – į žvaigždynus“, – sako rokiškėnas.

Žvaigždėlapiai iš Daugpilio

R. Gernys prisimena, dar būdamas 15 ar 16 metų, vaikščiodamas lauke giedrais vakarais vis atkreipdavo dėmesį į patekančią žvaigždę iš rytų pusės. Norėjo daugiau sužinoti apie žvaigždes, pradėjo ieškoti medžiagos apie astronomiją. Rokiškio knygynuose leidinių šia tema nerado, tik literatūros apie geografiją. Su tėvais nuvažiavo į Daugpilį, užėjo į knygyną – pasisekė, jie turėjo knygą su žvaigždėlapiais. Anksčiau atpažindavęs tik Grįžulo Ratus, išstudijavęs knygą ėmė pastebėti ir kitus žvaigždynus. „Kuo toliau, tuo buvo įdomiau“, – sako antanašietis. Pasvajodavo įsigyti teleskopą, bet tuo metu nebuvo tokių galimybių.

Susidomėjimas atslūgo

Baigęs vidurinę išvažiavo mokytis į Vilnių, susipažino su vienu astronomijos mėgėju, kuris turėjo teleskopą – tokį paprastą, mokyklinį. Ričardas pasiskolino prietaisą ir vasaros atostogas praleido  Rokiškio rajone tyrinėdamas dangų. Geriau įsižiūrėjo ir į tą žvaigždę, kuri pakildavo iš rytų pusės. Paaiškėjo, kad ten Jupiteris. Po atostogų teleskopą teko grąžinti.

Baigęs mokslus, vyras pasinėrė į darbus – Ričardas tapo geležinkeliečiu, o susidomėjimas astronomija 30-čiai metų aprimo.

Įsigijo teleskopą

„Keitėsi laikai, atsirado internetas, sužinojau, kad yra tokios parduotuvės, kuriose galima įsigyti teleskopą“, – sugrįžimą prie jaunystės pomėgio prisimena pašnekovas. Vilniaus planetariume, sumokėjęs apie 1000 litų, vyras įsigijo mėgėjišką teleskopą, tada prasidėjo, kaip pats sako, tikras stebėjimas. Lęšinis teleskopas (refraktorius) su 100 mm skersmens objektyvu bei dviem keičiamais okuliarais didina vaizdą 30 ir 50 kartų. Pirmiausiai astronomijos mėgėjas susirado didžiausią Saulės sistemos planetą Jupiterį. Žieduotoji planeta buvo maždaug 5 centų monetos dydžio, matydavosi 4 palydovai. Ryškiai matosi Sirijus, per pilnatį galima patyrinėti Mėnulio kraterius.

Pamatyti tolimiausias

Rokiškietis stebėdavo ir Saturną, bet jo palydovų neįžiūrėdavo. Be galingesnio prietaiso nepamatysi ir tolimiausių planetų. Uranas už 2,6 milijardų kilometrų, norint jį pamatyti, reikia 100 kartų didinimo. Neptūnas dar toliau, už 4,5 milijardų kilometrų, norint įžiūrėti nors blyškų nedidelį apskritimą, reikia 150 kartų didinančių okuliarų.

Vardindamas gražiausius danguje regėtus vaizdus, pašnekovas pirmiausiai mini Oriono ūką, bei plejadas – Tauro žvaigždyne esantį žvaigždžių spiečių. Tarp planetų labiausiai akį traukia Saturnas. R. Gernys sako, kad jo svajonė dabar nusipirkti galingesnius okuliarus, kad galėtų pamatyti tolimiausias planetas.

 Ne vieni galaktikoje

Ričardas pasakoja, kad stebėti dangaus kūnus trukdo mirgėjimas, kuris atsiranda kylant šiltoms oro srovėms, taip pat gatvių, objektų apšvietimas – geriau susirasti atokesnę vietą užmiestyje. Žiemą vaizdas geresni, labiausiai žvaigždžių stebėjimui tinka gruodis ir sausis, kai pašala ir dangus būna giedras. 

Paklaustas, ar nepastebėjo mažų žmogeliukų kitose planetose, Ričardas šypsosi – tikrai ne, tačiau tiki, kad kažkur kitur egzistuoja gyvybės forma. „Būtų keista, kad žmonės – vienintelės protingos būtybės visoje galaktikoje. Yra milijardai žvaigždžių, manau, kad mes ne vieni galaktikoje, apie NSO fenomeną skelbiama vis daugiau dokumentikos. Tačiau pasiekti kai kurias žvaigždes reikia trijų tūkstančių metų, gal ateityje mokslas tobulės, bet aparatai šviesos greičiu neskris“, – mintimis dalijosi  pašnekovas.  

 Kvietė tyrinėti žvaigždes

Neseniai Antanašėje vykusiame renginyje R. Gernys siūlė ir kitiems smalsuoliams patyrinėti žvaigždynus pro teleskopą. Susidomėjusių netrūko, rikiavosi į eilę, kad pamatytų dangaus kūnus iš arčiau, tad organizatoriams kilo minčių apie renginio tęstinumą. Ateityje planuoja ieškoti bendraminčių, pakviesti juos dalintis žiniomis.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video