Šiemet Lietuvoje pakeista apie 60 gatvių pavadinimų: daugiausia P. Cvirkos, L. Giros, S. Nėries bei V. Montvilos (0)
Publikuota: 2024-12-27
Kategorija: ELTA
Šiemet Lietuvoje buvo pakeista apie 60 gatvių pavadinimų, praneša Registrų centras. Iš jų apie du trečdalius – 40 – atvejų galima sieti su vadinamosios desovietizacijos komisijos pateiktomis rekomendacijomis pakeisti sovietinius gatvių pavadinimus.
Kaip nurodo Registrų centro atstovas, daugiausiai buvo keisti Petro Cvirkos, Liudo giros, Salomėjos Nėries ir Vytauto Montvilos vardų gatvių pavadinimai.
„Daugiausiai buvo keisti P. Cvirkos gatvių pavadinimai – iš viso 17. Taip pat dažnai keitėsi L. Giros (8 gatvės ir vienas skersgatvis), S. Nėries (5 gatvės) bei V. Montvilos (3 gatvės) gatvių pavadinimai“, – nurodoma raštu Eltai perduotame Registrų centro komentare.
Vadinamoji desovietizacijos komisija, vertinanti nuo sovietmečio likusius viešuosius užrašus ir simbolius, rekomenduoja iš viešųjų erdvių pašalinti kai kuriuos pavadinimus. Pavyzdžiui, L. Giros atveju tokia rekomendacija teikiama, nes poetas, kaip Liaudies Seimo delegatas, 1940 metais kartu su kitais atstovais vyko į Maskvą su prašymu priimti Lietuvą į Sovietų Sąjungą.
Tuo metu S. Nėris visuomenėje vis dar vertinama kontraversiškai dėl komunizmo totalitarinės santvarkos propagavimo. Okupacijos metais poetė su delegacija taip pat vyko į Maskvą prašyti, jog Lietuva po būtų priimta į Sovietų Sąjungą.
Taip pat istorinių pažymų išvados rodo, jog rašytojas P. Cvirka ne tik talkino sovietinio režimo propagandai, bet ir aktyviai kolaboravo su okupacinės sovietinės valdžios struktūromis.
ELTA primena, kad nuo praėjusių metų gegužės 1-osios Lietuvoje veikia dekomunizacijos įstatymas. Jis taikomas bet kokia forma įamžintiems ar atvaizduojamiems asmenims, simboliams, informacijai, propaguojančiai totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas (paminklus, kitus memorialinius objektus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus).
Viešųjų objektų pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos, numatyta atlikti LGGRTC ir savivaldybių institucijoms.
Rekomenduojami video
Grupė skirtingoms frakcijoms priklausančių parlamentarų įregistravo Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas, kurios neleistų stabdyti pensijų mokėjimo iš Lietuvos į užsienį gyventi išvykusiems asmenims.
Pasak projekto iniciatorės Seimo narės Dalios Asanavičiūtės, ši
2025-01-24
Kitąmet pradėsiančių atlikti karo prievolę 17-mečių jaunuolių sveikata bus tikrinama elektroniniu būdu, naudojantis sveikatos priežiūros įstaigų bei pačių asmenų pateikta informacija apie jų būklę.
Trečiadienį Vyriausybė patvirtino tai numatantį Krašto apsaugos ministerijos (KAM) pateiktą Ka
2025-01-22
Sausio mėnesį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pradėjo vykdyti prevencinę programą, skirtą asmenims, norintiems atgauti teisę vairuoti transporto priemones su įrengtu alkobloku.
„Reikalavimas pabaigti 12 akad. val. vairavimo esant neblaiviam prevencijos programą (A3) taikomas tik tiems va
2025-01-22
Lietuvos mokyklose antradienį prasideda Nacionalinis mokinių pasiekimų patikrinimas (NMPP). Jo metu daugiau nei 28 tūkst. ketvirtokų pasitikrins lietuvių kalbos ir literatūros gebėjimus. Tuo metu matematikos žinias tiek pat moksleivių tikrinsis kitą savaitę.
„Nuo šių metų lietuvių
2025-01-21
Vyriausybė pritarė, kad profesinės karo tarnybos kariams būtų kompensuojama ne tarnybos vietos savivaldybėje mokama būsto nuoma.
Kaip numatoma nutarimo projekte, didžiausią galimą atstumą nuo gyvenamosios vietos turės nustatyti Krašto apsaugos ministerija (KAM).
„Siekiama kompen
2025-01-15