Aštuonioliktojo langinių tapymo plenero rezultatas – dešimt naujai papuoštų langų Rokiškyje (foto) (0)

Publikuota: 2022-08-06 Kategorija: Kultūra
Aštuonioliktojo langinių tapymo plenero rezultatas – dešimt naujai papuoštų langų Rokiškyje (foto)
Rokiškio Sirena koliažas / Plenero akimirkos

Rokiškis ir toliau stengiasi pateisinti langinių miesto reputaciją. Pasibaigė 18-asis langinių tapymo pleneras. Kaip juokavo Rokiškio langinių tapymo plenerų idėjos autorius ir plenerų kuratorius Arūnas Augutis, idėja sulaukė pilnametystės. Nutapytos 20 langinių, kurios papuoš 10 langų Rokiškyje: daugiausia jų atsidurs ant naujo baro „Karieta“ (Vilniaus gatvėje) langų, dalis – 8 langinės, papuoš namo Respublikos gatvėje, kur įsikūrusi siuvimo ateljė, 4 langus. Pagyvės ir namo Nepriklausomybės aikštėje vienas langas – jo šeimininkė pati prisidėjo prie langinių tapymo, o rezultatas – nenuviliantis.

Idėjos autoriai, organizatoriai bei dalyviai

Šių metų plenere dalyvavo 10 dailininkų: Eglė Každailytė (atvykusi iš Sanlucar de Guadania miesto, Ispanijoje), Marina Konovalova (iš Nesvyžiaus, Baltarusijoje), Reda Uogintienė (Šiauliai), Arūnas Uogintas (Šiauliai), Valentinas Varnas (Kaunas), Aušra Viduolienė (Rokiškis), Sergei Razin (Kyjivas, Ukraina), vėliau į plenerą įsitraukė Alfredas Chmieliauskas bei Enrika Pavilonienė. Plenerą organizavo Visuomeninė organizacija „Tyzenhauzų paveldas", o šių metų plenero projekto autorius – Giedrius Kujelis. Langinių tapymo idėjos autorius ir daugelio plenerų kuratorius dailininkas Arūnas Augutis pasirūpino surinkti komandą, nupirko reikalingas tapybai medžiagas, o po to dėl sveikatos problemų plenero veiksmą sekė epizodiškai.

Pasak Arūno Augučio, daugiausia plenerui vadovavo Arūnas Uogintas iš Šiaulių, kuris iš visų atvykusiųjų dažniausiai yra dalyvavęs tokiuose pleneruose ir yra didelis langinių plenerų entuziastas. Jam patinka sukurti galeriją po atviru dangumi.

Reikalinga renovacija

Be numatytų nutapyti 20 langinių gyventojai iš Ąžuolų bei Respublikos gatvių Rokiškyje atvežė 16 langinių, kurias reikia restauruoti. Deja, laiko tam plenere pritrūko. Pasak dailininko Arūno Augučio, bus bandoma šį klausimą išspręsti su visuomenine organizacija „Tyzenhauzų paveldas“, kad šią vasarą nublukę nuo saulės ir lietaus langinės būtų restauruotos. Galimai renovacijos reikia ir daugiau langinių Rokiškyje, bet joms dar teks palaukti savo eilės.

Pasirūpino pramogomis ir pragyvenimu

Plenero dalyvių maitinimu, apgyvendinimu bei ekskursijomis rūpinosi visuomeninės organizacijos „Tyzenhauzų paveldas" vadovas Giedrius Kujelis. Plenero dalyviai aplankė daugelį įdomių vietų Rokiškyje bei visas parodas Rokiškio krašto muziejuje. Pasak dailininkų, ypač užsieniečių, juos labai sužavėjo L. Šepkos ekspozicija. Vėliau apie patirtus įspūdžius ne vienas jų užsiminė plenero rezultatų pristatyme, vykusiame Rokiškio dvare, rugpjūčio 5 d. Kaip minėjo vienas plenero dalyvių: „Nors Rokiškis yra Lietuvos pakraštyje, bet tai - tikrai ne pakraštys ir juo labiau – ne provincija“.

Ukrainos tema

Plenere dalyvavo trys dailininkai iš užsienio: Ukrainos, Baltarusijos bei Ispanijos. Tiesa, iš Ispanijos atvykusi dailininkė Eglė Každailytė yra lietuvė. Sergei Razin paskutiniu metu su šeima apsistojo Marijampolėje, bet iki tol jis gyveno Luhanske, vėliau išvyko į Kyjivą, iš kur taip pat teko bėgti. Sergei šiemet dalyvavo jau ketvirtame dailės plenere Lietuvoje. Arūnas Augutis sakė, kad dailininko iš Ukrainos buvimas į plenerą įnešė diskusijų apie tai, kaip gyvenime viskas trapu, ir kaip viską pakeičia karas. Ukrainos tema atsispindi ir langinėse – vienoje iš barui „Karieta“ skirtoje langinių pavaizduotas Ukrainos grupės, „Eurovizijos“ nugalėtojos, „Kalush Orchestra“ lyderis. Ši langinė yra skirta barui „Karieta“.

Planuoja kitas veiklas Lietuvoje

Paties svečio iš Ukrainos tapyboje karo tema neatsispindėjo – jis tapė siuvyklai skirtas langines, nupiešdamas moterišką bei vyrišką manekenus. Sergei papasakojo, kad 2022 m. rugpjūčio 24 d., kas sutampa su Ukrainos Nepriklausomybės diena, organizuojama jo tapybos darbų paroda Marijampolėje. Kiek išsitarė dailininkas, tapyba nėra jo vienintelė kūrybos sritis – jis užsiima ir interjero dizainu.

Ypatingos langinės – „Karietai“

Menininkams itin patiko „išsitaškyti“ netradiciniame sprendime dėl langinių, skirtų „Karietai“. Turbūt pirmą kartą langinių plenero dalyviai galėjo atsiskleisti, negvildendami etnografinių, tautinių motyvų. Barui skirtos langinės – itin šiuolaikiška dvasia žvelgiančios į praeivį. Langinių plenerai turėjo savo politiką – prieš tapant langines, pirma pasikalbėti su namo, kurio langus papuoš kūrinys, savininkais. Daugybė namų savininkų pasakydavo, kad neturi savo vizijos, o kiti pateikdavo savo pasiūlymus. Su „Karietos“ savininkais langinių detalės buvo aptartos nuodugniai – šiam barui aktualu motociklų sportas, alternatyvi roko stiliaus muzika, tai ir turėjo atsispindėti piešiniuose ant langinių.

Tapytojos iš Baltarusijos idėjos

Kito namo, siuvimo ateljė, savininkė sakiusi, kad viskas, ką nupieš dailininkai, bus gerai. Dailininkai atsižvelgė į tai, kad langinėse turi atsispindėti verslas, susijęs su siuvimu. Dvi siuvyklai skirtas langines nutapė Marina Konovalova iš Baltarusijos. Ji papasakojo, kad susipažino su namo savininke, pabendravo, matė jos pozityvų nusistatymą. Pamačiusi moters siuvimui skirtą kambarį, Marina sakė pastebėjusi saugomą mamos siuvinėtą paveikslą, kuriame – našlaitės. Kilo mintis pavaizduoti siuvimo mašinos detales, manekeną, našlaites. Darbo rezultatas – modernaus stiliaus langinės, kuriose akcentuojamos lanksčios linijos ir formos.

Pirmą kartą tokiame unikaliame projekte

Marina sakė niekada nedalyvavusi tokiame unikaliame plenere, kuriame giliai nagrinėjamos tautinės, etnografinės tradicijos. Šio plenero metu atsinaujino tautinės tradicijos, bet įvyko savotiška šių tradicijų renovacija – tradicijos susijungė su realiu gyvenimu. „Manau, pagal langines galima perskaityti miesto istoriją bei kultūrą“, - sakė Marina. Dailininkė labai žavėjosi šiuolaikišku „Karietos“ projektu, suteikusiu kūrėjams daug laisvės. Marina – tapytoja. Jos paveikslai tapyti aliejumi, akrilu arba piešti pastele. Taip pat ji užsiima tapyba ant šilko, kurią panaudoja, siūdama skraistes, skaras ir panašius aprėdus.

Dailininkai išlaiko savitumą

Pasak Arūno Augučio, nors paprastai būna nusakomos tapybos gairės, kiekvienas dailininkas tokiuose pleneruose išlaiko savo stilistiką. Vieninga ji išlieka tik kolorite. Kiekvienas dailininkas turi savo tapybos metodus ir stilių. Taip nutiko ir šiame plenere. Teoriškai kiekvienas dailininkas turėjo nutapyti langines vienam langui. Šįkart dalybos vyko įvairiai. Pavyzdžiui, Reda Uogintienė „Karietai“ skirtose langinėse savo kūrybai skyrė viršutinę jų dalį.

Pristatymegilios mintys ir juokai

Pristatant plenero rezultatus Rokiškio krašto muziejuje, paminėti įdomiausi šio dailininkų susitikimo momentai. Su gimtadieniu pasveikinta dailininkė Reda Uogintienė. Keistasi juokingomis ir su „gilia mintimi“ dovanėlėmis. Į rezultatų pristatymą atvyko Rokiškio rajono savivaldybės meras Ramūnas Godeliauskas, Rokiškio turizmo ir verslo informacijos centro vadovė Lina Valotkienė, Rokiškio krašto muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė. Dovanas plenero dalyviams įteikė muziejininkas bei istorikas, visuomeninės organizacijos „Tyzenhauzų paveldas“ vadovas Giedrius Kujelis. Pažiūrėti į savo kavinės naująsias langines atvyko ir baro „Karieta“ (beje, jis atidarytas netrukus po plenero rezultatų pristatymo, rugpjūčio 6 d.) šeimininkai Andrius ir Meda Staniai.

Plenerą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Rokiškio rajono savivaldybė.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video