Rokiškio krašto muziejus džiaugiasi turėdamas draugų JAV (foto) (0)

Publikuota: 2022-07-28 Kategorija: Kultūra
Rokiškio krašto muziejus džiaugiasi turėdamas draugų JAV (foto)
Rokiškio krašto muziejaus nuotr. / Rokiškio krašto muziejus džiaugiasi turėdamas draugų JAV

Liepos 28 d. švenčiamas Jungtinių Amerikos Valstijų ir Lietuvos diplomatinių santykių 100 metų jubiliejus.

Rokiškio krašto muziejus tiek ilgai trunkančiais santykiais su JAV pasigirti negali, tačiau svečiai iš už Atlanto jau ne toks retas reiškinys koks buvo prieš 10 metų ar dar ankščiau. Kasmet sulaukiama kelių grupių ar asmenų, atvykusių iš JAV ieškoti savo protėvių šaknų ar tiesiog pažintiniais, turistiniais tikslais.

Su kai kuriais muziejaus svečiais užsimezga tvirta draugystė, kuri tęsiasi ne vienerius metus.

Phillas ir Aldona Šapiro

Pirmą kartą Lietuvoje Philas su savo broliu Davidu lankėsi 1997-aisiais. Kaip ir daugelis turistų, jie leidosi į „šaknų ieškojimo“ kelionę, kadangi protėviai buvo kilę ir Rokiškio krašto Kamajų, Pandėlio apylinkių, kur gyveno jau XIX a. pradžioje.

Tuomet užsimezgusi pažintis su Philu peraugo į ilgametę draugystę, kuri mus sieja ir šiandien.

Philas yra daugelio projektų iniciatorius ir rėmėjas,  su broliu Davidu yra įkūrę visuomeninę organizaciją „Prisiminant litvakus, Inc“ (Remembering Litvaks, Inc.). Šios organizacijos lėšomis nauja tvora buvo aptvertos Rokiškio žydų kapinės, įrengti puošnūs vartai, šalia kapinių pastatytas paminklinis akmuo. Philas kartu su savo žmona Aldona ir visuomenine organizacija remia įvairias Rokiškio krašto muziejaus iniciatyvas, renginius, projektus, edukacijas.

2016 m. organizacija „Prisimenant Litvakus, Inc“, atstovaujama Philo Šapiro, ir Rokiškio krašto muziejus įsteigė Lietuvos eilinio kario savanorio Ruvino Būno (1902–1920) vardo premiją. R. Būnas – žydų tautybės jaunuolis, kilęs iš Pasubatės (Rokiškio r.) kaimo. Lietuvai kovojant už Nepriklausomybę, jis tapo kariu savanoriu. 1920-aisiais R. Būnas paguldė galvą už Lietuvos laisvę Giedraičių mūšyje. Jo palaikai ilsisi Ukmergės žydų kapinėse. Po mirties savanoriui R. Būnui buvo skirtas valstybinis apdovanojimas, kuris 1937 m. įteiktas jo tėvui Abraomui.

Eilinio savanorio R. Būno premija skiriama už Nepriklausomos Lietuvos tautinių mažumų istorijos ir kultūros paveldo tyrinėjimus, jų sklaidą visuomenėje, už veiklą įtvirtinant daugiakultūrės įvairovės suvokimą, už idėjų, brandinančių visuomenės pilietiškumą ir toleranciją, įgyvendinimą.

Ellen Cassedy

Žurnalistė E. Cassedy pirmą kartą į Lietuvą atvyko 2004 m., tada ji norėjo pažinti savo šeimos praeitį, aplankyti protėvių gyventas vietas bei išmokti jidiš kalbą. Ellen senelis gyveno Rokiškyje, tad netrukus ji atidūrė čia. Rokiškyje ji susipažino su muziejininkais, o pažintis su tuometinės muziejaus direktoriaus pavaduotojos šešuru, tikru rokiškėnu Stasiu Mieliausku ir jo pasakojimai apie Rokiškio žydų gyvenimą bei tragišką likimą holokausto metu įkvėpė Ellen parašyti knygą „Mes esame čia. Atsiminimai apie holokaustą Lietuvoje“.

2013 m. vyko šios knygos pristatymai Lietuvoje, nepamirštas buvo ir Rokiškis. Knyga pristatyta Rokiškio „Romuvos“ gimnazijos bibliotekoje.  Pristatyme dalyvavo JAV ambasados Lietuvoje atstovai.  Po to Ellen Rokiškyje lankėsi dar keletą kartų, konsultavo muziejininkus dėl jidiš kalbos ruošiant stendą Rokiškio sinagogoms atminti. 

Kęstutis Mikėnas

2013 m. liepos pradžioje Rokiškio krašto muziejuje lankėsi Kalifornijoje, Los Andžele gyvenantis kraštietis keramikas, architektas Kęstutis Mikėnas su žmona Milda Grigaravičiūte. K. Mikėno darbai yra dengiami unikalia technika – kristaline glazūra. Jo  kūriniuose ryškūs du elementai: charakteringa kūrinio forma ir paviršiaus įvairiaspalvėje dangoje išaugintų kristalų ornamentika, o formos pirmiausia pasižymi paprastumu ir iš to išplaukiančia elegancija.

K. Mikėnas muziejui padovanojo tris autorines vazas ir du savo dėdės Jono Mikėno (1889–1988) keraminius suvenyrus. K. Mikėno dėdė Jonas buvo nepriklausomos Lietuvos karo lakūnas, majoras, keramikas, skulptorius.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video